1. Anasayfa
  2. Sektörel

Çilek Yetiştiriciliği

Çilek Yetiştiriciliği
0

Türkiye’de Çilek Yetiştiriciliği Hangi Bölgelerde Yapılır?

Ülkemiz çilek yetiştirmek için oldukça elverişli bir ortam bulunmaktadır. Marmara, Ege ve Güney bölgelerde çokça çilek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mayıs ayının ilk haftasında Marmara’da, Nisan ayında Ege’de ve Mart ayında da Güney kesimlerde çilek meyvesi almak mümkündür. Açık arazide doğal koşullarda bile çilek yetiştirecek kadar uygun ortam bulunmaktadır.

Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Çilek yetiştirmek isteyenlerin öncelikle yetiştirme tekniğine hakim olması gerekmektedir. Çilek bitkisini dikmeden önce toprağı hazırlamak gereklidir. Daha sonra dikim aşamasına geçilebilir. Düz arazi üzerine dikim, sedde (mazura) üzerine dikim, ocakvari dikim ve plastik örtü üzerine dikim olmak üzere farklı çeşitlerde dikim şekilleri bulunmaktadır.

Çilek Yetiştiriciliği Ve Zirai Mücadele

Çilek bitkisi çok fazla hastalık ile karşılaşır. Fide olarak dikildiği için sonradan gelmiş olduğu toprakta yabanıl otlar ile su ve besin alma yarışına girer. Bu yüzden çilek yetiştiriciliği yapılırken zirai mücadele ve bilgi çok önemlidir. Ayrıca çeşit seçimi, yer seçimi yer özellikleri, hastalıksız fide kaynağı kullanımı gibi birçok etken de çilek yetiştirmede önemlidir. Çilek yetiştirirken ihtiyacınız olacak bütün ilaçlar ve bilgileri https://www.hortiturkey.com/bitki-yetistiriciligi/cilek-yetistiriciligi sitesinden edinebilirsiniz.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir