1. Anasayfa
  2. Sektörel

Baskı Makinesi

Baskı Makinesi
0

Teknolojinin sürekli olarak ilerlemesi ile birlikte, her alanda insanların hayatını kolaylaştıran, pek çok ürün ortaya çıkmıştır. Özellikle sanayi sektörü bu konu da birçok gelişme yaşamıştır. Özellikle seri üretim ve hatasız üretim çok önemli bir hale gelmiştir. Bu şekilde insanlar, sorunsuz ve kaliteli imalatlar yapmaya başlamıştır. Bu ürünlerden biri de baskı makinesi denilebilir. Baskı makinalarında gün geçtikçe, ilerleme mevcuttur.

Baskı makinası kumaş ve ya kağıt gibi zeminlere baskı uygulama yöntemidir. Bu işlem farklı metodlarla yapılır. Boya ile bir görüntü aktarılır. Matbaacılık sektöründe temel araç, baskı makinasıdır. Günümüzde en çok kullanılan dijital baskı makinesidir. Dijital baskı her alanda çok önemlidir. Reklamcılık, ajanslar ve promosyon ürünler, büyük firmalar, tekstil sektörü gibi birçok alanda baskı ihtiyacı vardır.

Kullanım alanı özellikle son yıllarda daha çok daha da artış göstermiştir. Bu da çeşitli firmaların birbirleri ile bağlantı kurmasına sebep olmuştur. Eskiden yapımı çok uzun süren bil boardlar bile artık dijital baskı ile mail yolu ile bilgisayardan gönderilmeye başlamıştır. Herhangi bir baskı firmasına sipariş verdikten sonra, dakikalar için de dijital baskı gerçekleşir. Dijital baskılar kullanılan malzeme kalitelerine göre uzun yıllar boyunca ilk günkü özelliklerini taşımaya devam ederler. Kendi aralarında farklı isimler ile anılan bu baskılar için özel baskı makineleri imal edilir.

Baskı Makinası Ne İşe Yarar?

Baskı makinası ya da dijital baskı makinası, dijital ortamda yapılan baskılardır. Baskı yapıldıktan sonra, yazıcıdan çıkarılır. Dijital baskı esnek yöntemlere sahiptir. Cam üzerine ya da dekota direk olarak basılır. Ayrıca folyo, kumaş, branda gibi ürünlere de basılabilir. Baskı işlemi yapılırken, silindirler kullanılır. Kumaşta blanketler ile bir hareketlilik sağlanır.

Baskı yapılırken, blanket durur ve baskı kafası ile kumaş üzerinde istenen desen çizilir. Dijital baskının birçok avantajı vardır. Özellikle kaliteli olması sebebiyle, çok sık tercih edilir. Eğer hızlı ve çok sayıda baskı yaptırmak istiyorsanız, doğru bir tercih olacaktır. Günümüz teknolojisi uygun olarak baskı makineleri farklı boyutlarda ve çeşitlerdedir. Kısa zaman içerisinde istediğiniz ürüne baskı yapabilecek olan bu makineleri kullanmak ta bir hayli kolaydır. Hemen hemen her sektör için baskı makinesi kullanılarak yapılacak mutlaka bir alan bulunur. Özellikle tekstil ve kağıt sektöründe bulunanlar baskı makinesini sıklıkla kullanırlar.

Dijital Baskı Makinesi Avantajları

Dijital baskı, eski baskı yöntemlerine göre çok daha avantajlıdır. Bu avantajlar şu şekildedir;

  • Dijital baskının klasik baskılara göre maliyeti daha düşüktür.
  • Daha seri ve daha çok baskı yapılır.
  • Tasarım esnekliği geniş olan baskı türüdür.
  • Yapılan baskılar çok daha kaliteli olur.
  • Fiyatı daha ekonomiktir.

https://www.sanayiden.com/matbaa-amp-baski-makinalari-sanayi-urunleri adresinden baskı makinası ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Tüm bu avantajları kendi bünyenizde ürettiğiniz ürünlerde kullanabilir ve maliyetlerinizi en aza indirerek kaliteli baskılar yapabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir