1. Anasayfa
 2. Siber Güvenlik

Çevrimiçi Oyunlara Yönelik En Büyük Siber Tehditler Nelerdir?

Çevrimiçi Oyunlara Yönelik En Büyük Siber Tehditler Nelerdir?
0

Teknolojinin gelişmesi ile oyun oynama alışkanlığı da değişti. Saklambaç, seksek gibi sokakta oynanan oyunların yerini telefonda ve bilgisayarlarda oynanan dijital çevrimiçi oyunlar aldı. Küçükten büyüğe herkesin severek oynadığı çevrimiçi oyunların faydaları kadar zararları da bulunuyor. Gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan oynanan çevrimiçi oyunlar siber saldırı, kimlik avı gibi riskler oluşturabiliyor.

Çevrimiçi Oyunlarda Siber Tehditler Nasıl Tespit Edilir?

Siber güvenlik şirketi ExpressVPN’in anketine göre, en çok çevrimiçi oyun oynayanlar Z kuşağı değil, Y kuşağı. Hangi kuşağa ait olursanız olun, çevrimiçi oyunlarda siber riskler ile karşılaşabilirsiniz.

Son yıllarda fenomen haline gelen çevrimiçi oyunlar her yaşta insanın ilgisini çekmektedir. Ancak tedbirsiz şekilde oynanan oyunlar kimlik hırsızlığı, siber saldırı, kredi kartı hırsızlığı, sanal gasp gibi çeşitli sorunlara neden olmaktadır.

Çevrimiçi oyunlarda en sık karşılaşılan riskler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Virüsler: Genellikle internet üzerinden şüpheli kaynaklardan yüklenen online oyun dosyaları içerisinde gizlenmektedirler.

Kötü yazılımlar: Dolandırıcılık amaçlı oluşturulan kötü yazılımlar bilgisayar sistemlerine girmek üzere tasarlanırlar.

Güvenlik açığı yaratan oyun sunucuları: Bazı oyun sunucuları gizliliği ihlal edilen yazılımlar barındırmaktadır. Bu durumda bu sunuculara bağlanan aktif bilgisayarların da gizliliği ihlal edilebilmektedir. Bu yazılımlar sayesinde bilgisayarlar uzaktan kontrol edilebilmekte ve bilgisayarlara casus yazılım programlar yerleştirilmektedir. Casus programlar aracılığı ile bilgisayar korsanları oyuncuların bilgisayar kontrolünü ele geçirebilmektedir.

Oyun Oynarken Kişisel Verilerinizi Ve Kimliğinizi Nasıl Korursunuz?

Çevrimiçi oyunlar içerdikleri bilgiler sayesinde her zaman bilgisayar korsanlarının hedefinde olurlar. Oyun içerisinde seviye yükseldikçe, oyun içi satın almalar yapıldıkça, takipçi sayısı arttıkça ve hazine topladıkça oyuncuların hesapları değerlenir. Değeri yüksek oyuncu hesapları da karaborsa da satılma riski içerir. Bu nedenle bilgisayar korsanları da bu hesapların peşinde olur.

Çevrimiçi oyun oynarken kişisel verilerini ve kimliğinizi bilgisayar korsanlığına karşı korumak için alabileceğiniz birtakım önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Anti casus ve anti virüs programları kullanmak.
 • E-postalar aracılığı ile gelen dosyaları açarken dikkatli olmak.
 • Güvenli sitelerden yazılım veya dosya indirmek.
 • Cihazınızın güvenlik duvarını etkinleştirmek.
 • Kullandığınız internet tarayıcısının güvenlik ayarlarını yapmak.
 • Finansal ve kişiler bilgiler için güçlü parolalar kullanmak.
 • Güncel yazılımlar kullanmak.

Oyun Hesaplarınızı Güvende Tutmak İçin İpuçları

Oyun hesaplarınızı güvende tutmak ve siber saldırılardan korumak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Bütün kişisel ve oyun hesaplarınız için çok güçlü şifreler oluşturun ve bu şifreleri periyodik olarak değiştirin. Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın. Şifrelerinizin yönetimini sağlamak için şifre yöneticisi uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

 • Oluşturduğunuz şifrelerde ünlem işareti, yıldız, çarpma işareti gibi özel karakterler kullanın.
 • Anti virüs yazılımı kullanın ve yazılımlarınızı güncel tutun.
 • Oyun platformlarında konuştuğunuz kişilere dikkat edin. Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.
 • Cihazının güvenlik duvarını aktif hale getirin.
 • Güvenli kaynaklardan oyun satın alın. Oyunların lisanslı olmasına dikkat edin.
 • Korsan oyunları bilgisayarınıza indirmeyin.
 • Kullanıcı adınızda isim, soy isim, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerinizi kullanmayın.
 • Bir çevrimiçi oyunda siber saldırıya maruz kaldığınızda (cinsel mesajlar, tehdit) vakit kaybetmeden bu durumu oyun yöneticisiyle paylaşın. Size rahatsızlık veren oyuncuları engelleyin.
 • Oyun oynamadan önce oyun geliştiricisi tarafından paylaşılan öneri kılavuzunu detaylı inceleyin.
 • E-posta yoluyla gönderilen linklere tıklamadan önce iyice kontrol edin. Bu tarz e-postalar oyun hesabınızı elde etmek için gönderilmiş olabilir.
 • Yaşadığınız şehir, e-posta adresiniz, ev adresiniz, yaşınız, şifreleriniz gibi kişisel bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayın.
 • Oyun güncellemelerini takip edin ve güncellenmiş sürümlerde oyun oynayın.
 • Oyunla ilgili gönderilen bedava ganimet gibi vaatlerde bulunan e-postaları açarken dikkatli olun. Gerekirse bu e-postaları okumadan silin.

Sonuç itibariyle çevrimiçi oyunlarda yaşanabilecek tehditlere karşı güvenliğinizi sağlamak tamamen sizin elinizde. Bu konuda gerekli önlemleri alarak çevrimiçi oyun oynama deneyiminizi güvenli hale getirebilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir