1. Anasayfa
  2. Televizyon

Canlı Yayın Fox Tv ve Tv8 Canlitv.me Adresinde

Canlı Yayın Fox Tv ve Tv8 Canlitv.me Adresinde
0

Fox Tv Tarihçe

News Corporation’ın Türkiye temsilcisi olarak 24 Şubat 2007 tarihinde kurulmuş olan televizyon kanalıdır. Fox Tv Canlı, Öncesinde İhlas Holding bünyesinde yayın yapan TGRT’nin yayın haklarının devredilmesi üzerine aynı frekansta FOX TV kurulmuştur. İlk olarak İhlas Holding’e bağlı olan Huzur Radyo TV AŞ’ye ait olan TGRT ise 22 Nisan 1993 yılında yayın hayatına başlamıştır. Ancak 15 Kasım 2006 tarihinde İhlas Holding tarafından TGRT devredilmiştir. TGRT kanalını Amerikalı medya grubu olan News Corporation almıştır. Ve bu satışın ardından Amerikalı medya grubu kanalın bütün hisselerini devralarak aynı frekans üzerine FOX TV’yi kurmuştur.

Canlı Tv, Yayın hayatına başladıktan kısa süre sonra rakip kanallarla eş duruma gelmiş ve yayınladığı bütün içeriklerle seyircisini ekran başına kilitlemeyi başarmıştır. Haber yayıncılığı, dizi ve program içerikleri ile ciddi bir yayın anlayışı çizgisinde ilerlemektedir. 11 Ağustos 2010 tarihinde ise logosunu yenileyerek bünyesine yeni bir imaj katmıştır. Jeneriklerini de yenileyerek 16:9 yayınına geçme kararı almıştır. FOX TV, 2017 yılında 21st Century Fox kanalları ile birlikte The Walt Disney Company tarafından satın alınmıştır.

Tv8 Tarihçe

Türk televizyon kanalı tv8 yirmi dört yıl önce 8 Ağustos 1996 yılında MNG Medya Grubu tarafından kurulmuştur. On yedi yıllık yayın hayatının sonunda 2013 yılında Acun Ilıcalı’nın satın almasıyla Acun Medya ve Doğuş Yayın Grubu bünyesine girmiştir. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde merkez stüdyoları vardır.

Tv8 Canlı, 1996 yılında Haber kanalı olarak sürdürülen yayın hayatı 2003’de tasarımı, yapısı ve işleyişi değiştirilerek eğlence kanalları arasında yerini almıştır. On yıllık başarılı bir yayın hayatı sonucunda 13 Kasım 2013 yılında resmi olarak Acun Ilıcalı satın almıştır. Ancak tek ortak Acun Ilıcalı olmamakla birlikte %30’luk bir kısmı Doğuş Yayın Grubuna aittir. Acun Ilıcalının hisse oranın büyük olmasından dolayı kanal Acun Medya aracılığıyla yönetilmektedir.

Acun Ilıcalının satın almasıyla birlikte tv8 yeniden eğlence kanalları arasına girmiştir. Acun Medyanın yayın yapılan kanalda Haber programlarını istemediğini bildirmesi üzerine tv8 Ana Haber Bülteni yayından kaldırılmıştır. Haber bülteninde çalışan işçilerin şirket ile olan ilişiğine yayının kaldırılmasıyla birlikte son verilmiştir. MNG Medya Grubu’nun Kanaltürk televizyonundan satın aldığı “Telegol” isimli spor programı da son bulmuştur.

Acun Ilıcalının satın almasının üzerinden çok geçmeden bir yıl sonra 2014 yılında Acun Medyadaki bütün yayınlar tv8 kanalına taşınmıştır. TV8 İNT adındaki kanalı ise yurt dışında yaşamakta olan Türk vatandaşlarına yönelik 2014 yılında açılmasına karar verilmiş ilk uygulamasıdır. Böylelikle televizyonculuğa sert bir giriş yapan Acun Medya ilk olarak İtalya Kupası karşılaşmalarını ve İspanya Kral Kupası maçlarının tüm yayın haklarını kendi bünyesine geçirmiştir. Bununla da kalmayan Acun Medya kanalın bütün sloganını, jeneriklerini ve tasarımını kendilerine özgü bir şekilde değiştirmişlerdir. 2014 yılında öncelikle HD olarak Digiturk üzerinden ardından 2015 yılında Türksat platformu üzerinden HD yayın vermeye başlamışlardır.

2015 yılında “Bu Tarz Benim” adlı moda ve eğlence programını Show TV’den satın alarak kendi bünyesine geçiren kanal ciddi bir çıkış yakalamıştır. Bugün Türkiye halkını ekrana kilitleyen programlara imza atan Acun Ilıcalı ve ekibi ciddi reytingler ve başarılar elde etmektedir.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir