1. Anasayfa
  2. Yazılımlar

En İyi 15 Ücretsiz CAD Yazılımı

En İyi 15 Ücretsiz CAD Yazılımı
0

Piyasalarda çok sayıda bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılım günlük rutin faaliyetlerinizde size çok yardımcı olabilir ve bunlar mimari, mühendislik, grafik tasarımı vb. gibi çok özel işleri gerçekleştirmek için etkili araçlardır. Bugün size deneyiminizi tamamen değiştirebilecek en iyi 15 ücretsiz CAD yazılımını tanıtacağız. Bu yazıda, neden CAD yazılımı kullanmanız gerektiğini ve en iyi CAD yazılımı kullanmanın faydalarını da tartışacağız. Haydi başlayalım.

Neden CAD yazılımını kullanmalısınız?

Bu araçlar size profesyonel ve günlük rutin aktivitelerinizin verimliliğini ve kalitesini artırma fırsatı sunar. CAD yazılımının 3D görselleştirme ve 3D simülasyon programları, hayatınızı değiştirebilecek devrim niteliğinde tekniklerdir. Bu araçları kullanarak projenize profesyonel yaşamınızda işinize yarayabilecek birçok efekt ekleyebilirsiniz. Bunun dışında, projenizde görselleştirme etkisi sağlayan 3D modeller veya 3D baskılar oluşturmak içinde bu araçları kullanabilirsiniz.

Kullanmanız Gereken En İyi ÜCRETSİZ CAD Yazılımları

Şimdi, cihazınız için en iyi 15 ücretsiz CAD yazılımını tartışmanın zamanı geldi.

1. 3D builder

Windows’unuzda 3D baskı veya baskı için kullanılan bu ücretsiz yazılımı herkes kullanabilir. Bu yazılım aynı zamanda Xbox ve Hololens gibi birçok Microsoft uygulamasıyla da uyumludur. Bir Microsoft telefonu kullanıyorsanız, bu yazılımı ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Windows ile de entegre edilebilir. Herhangi bir nesneyi taramak için bir 3B oluşturucu kullanabilirsiniz ve bu taranan dosyaları 3B dosyalara dönüştürme fırsatı sunar. Bunları 3D dosyalara dönüştürdükten sonra bu dosyaları 3D baskı olarak da indirebilirsiniz.

Bu yazılımın yeni başlayan bir kullanıcının da kullanabileceği bir başka büyüleyici özelliği daha var çünkü kullanımı kolay. Bu CAD yazılımı birçok 3B şekil oluşturmak için kullanılır ve bu yazılımda bu dosyaları dönüştürmek için PLY, STL ve daha pek çok format mevcuttur.

Bu yazılımı Microsoft’un resmi web sitesinden indirebilir veya aşağıda verilen bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Site: https://www.microsoft.com/tr-tr/p/3d-builder/9wzdncrfj3t6?activetab=pivot:overviewtab

2. 3D Slash

Yeni başlayan biriyseniz veya çocuklarınız için CAD yazılımı arıyorsanız, 3D slash sizin için en iyi yazılımdır. Eğitim amaçlı özel olarak tasarlanmış bu uygulamalarda çocuğunuzun bir şeyleri en iyi şekilde öğrenmesine yardımcı olan birçok özellik bulunmaktadır. Bu yazılımda birçok küboid vardır ve bu küpleri tek tek çıkarmak için bir çekiç kullanabilirsiniz. Biraz daha küp eklemek istiyorsanız, bu amaçla mala aletini kullanmalısınız.

Herkes bu yazılımda küçük bir eğitimle Usta olabilir ve size çok yardımcı olacak bir eğitim videosu sunar. 3D eğik çizginin ücretsiz sürümünde bazı küçük sınırlamalar vardır. Bu nedenle, sınırsız özellikleri deneyimlemek istiyorsanız, bu yazılıma ayda 2 $ gibi uygun bir fiyatla abonelik satın almalısınız.

Site Adresi: https://www.3dslash.net/index.php

3. Leopoly

Leopoly, 3D tasarım veya 3D modelleme öğrenmek isteyen öğrenciler için en iyi ücretsiz CAD yazılımıdır. Bu yazılım size birçok karmaşık sanatı ve tasarımı basit ve kolay bir şekilde anlayabileceğiniz bir platform sağlar. Bu yazılım, birçok yeni başlayanın 3D modellemeyi öğrenmesine yardımcı olan ZSpace tarafından geliştirilmiştir.

Heykel gibi çeşitli araçlar kullanılarak istenilen herhangi bir şekle dönüştürülebilen bir kil topu vardır. Bu yazılımın arayüzü harika ve 3D tasarımınızı doğrudan yazıcıdan yazdırabilirsiniz. Leopoly, çeşitli tasarımlara, projelere vb. göz atmak için kullanımlar için bir kitaplık sağlar.

Site Adresi: https://makers.leopoly.com/

4. LibreCAD

Bu yazılım Windows, Linux, mac OS ile ücretsiz olarak uyumludur. Bu, 2D görünümler için en iyi ücretsiz CAD yazılımıdır. LibreCAD, tasarımları oluşturmak ve düzenlemek için kullanılan birçok araç içerir. Bu yazılımda izometrik görünümü de izleyebilirsiniz. Bu aracın çizim için temel gereksinimlerinizi karşılayacağından eminiz.

dxf, pdf ve SVG gibi birçok formatı destekler. Yeni başlayan biriyseniz ve LibreCAD’i nasıl kullanacağınız konusunda kafanız karıştıysa endişelenmenize gerek yok çünkü bu yazılım bir eğitim videosu sunuyor. Bu ücretsiz CAD yazılımını kolayca kullanmak için her temel adımı öğrenebilirsiniz.

Site: https://librecad.org/

5. MagicaVoxel

Bu kullanımı çok kolay ve basittir. Bu aracı Voxel kullanarak birçok sanat tasarlamak için kullanabilirsiniz. Bu bina blokları çok çekicidir ve tasarımınıza gerçekçi bir görünüm kazandırır. Bu blokları değiştirmek için katman seçimi, mesh yoğunluğunu veya hacmini değiştirmek gibi birçok seçenek vardır. Böylece, sanatınızı kolayca 3D modeller halinde tasarlayabilirsiniz ve iso, mc, obj vb. birçok formatı destekler.

Eğer bir oyun aşığıysanız, Minecraft, Monument Valley gibi birçok oyun içerdiği için bu yazılımı hayatınızda denemelisiniz. Bu, hem orta hem de yeni başlayan kullanıcılar için en iyi ücretsiz CAD araçlarıdır.

Site: https://ephtracy.github.io/index.html

6. SculptGL

3D heykel, tasarımcılar arasında çok popüler. Bu araç size 3B modeller tasarlamadaki yeteneklerinizi göstereceğiniz bir platform sağlayacaktır. Tasarım sırasında kullanılan birçok temel araçtan oluşur. ScultGL ile çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, en başından itibaren yüksek çözünürlüklü bir ağ oluşturma şansı vermemeniz gerektiğidir. Harika bir 3D tasarım yapacaksanız, tabanınızın güçlü olması gerektiğini unutmayın.

Becerilerinizi geliştirmek için birkaç seçeneğiniz var. Fırçanın boyutunu rahatınız veya gereksinimlerinize göre değiştirebilirsiniz. Bu özellikleri kullanarak heykelin gerçekçi bir görünümünü verebilirsiniz.

Site: https://stephaneginier.com/sculptgl/

7. Smoothie3D

Smoothie 3D, sanatçılar tarafından yaygın olarak kullanılan en iyi ücretsiz CAD’dir. Bu yazılımın en belirgin özelliği, 2D resimler üzerine 3D modeller çizebilmesidir. Bu yazılım, resmi 3B görünümünden 2B görünümüne veya tam tersi şekilde aktarmak için kullanılabilir. Aynı dosyaları dışa aktarmak için OBJ ve STL kullanırken, dosyaları içe aktarmak için OBJ ve STL gibi çok çeşitli biçimleri destekler.

Bu ücretsiz CAD yazılımı, seçiminize göre herhangi bir modeli oluşturabilmeniz için çok çeşitli şekiller seçmenize izin verir.

Site: https://www.smoothie-3d.com/site/page_index.php

8. Tinkercad

Şekillerde toplama ve çıkarma yapmayı seviyorsanız, bu sizin için en iyi CAD yazılımıdır. Tinkercad çok basit bir 3D modelleme yazılımıdır ve bu yazılımı kullanarak modelleme işlemlerinin kolay masteringini görebilirsiniz.

Öğrencilerin hesaplama problemlerini çözmelerine yardımcı olan çeşitli tasarım ve kodların güzel bir kombinasyonu olan Codeblocker editöründen oluşur. Bu yazılımın devre düzenleyicisini kullanarak elektronik devre hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Site: https://www.tinkercad.com/

9. Antimony

Parametrik 3D modelleme için ücretsiz CAD yazılımı arıyorsanız, antimony denemelisiniz. Bu yazılım özellikle çocuğunuz için tasarlanmıştır. Bu yazılım çok sayıda şekil içerir ve bu şekilleri kolayca çıkarma ve toplama ile karmaşık modeller oluşturmak için kullanabilirsiniz.

CAD yazılımının karmaşıklıklarını kullanmaktan bıktıysanız, kullanımı çok kolay ve basit olduğu için bu yazılımı kullanmalısınız.

Site: https://www.mattkeeter.com/projects/antimony/3/

10. eMachineShop

Bu yazılım, Windows ve OS gibi çeşitli platformlarda çalışır. Bu yazılımı STL, sto ve dxf gibi birçok formatta 2D ve 3D modeller oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu yazılımda verilen araçları kullanarak birçok proje oluşturabilirsiniz. Volanlar, ön paneller vb. gibi önceden tasarlanmış birçok şekil size çok yardımcı olur ve 3D modelleme için zaman kazandırır.

Modellemenizde herhangi bir hata yapıyorsanız bu yazılım hatanızı anında size bildirir.

Site: https://www.emachineshop.com/free-download/

11. SketchUp free

Sketchup Free, orta düzey kullanıcılar için en iyi araçtır ve bu yazılımı kullanarak 3D modellemede ustalaşabilirler. Bu yazılımın düzgün ve temiz kullanıcı tabanlı arayüzü, onu diğer ücretsiz CAD yazılımları arasında benzersiz kılar.

Yeni başlayan biriyseniz endişelenmeyin, çünkü bu yazılım düğmelerden arındırılmıştır, bu nedenle operasyonda herhangi bir komplikasyon yoktur. Projenizde geniş bir ürün yelpazesi kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlarla satın alarak bu yazılımın birçok profesyonel özelliğinin kilidini açabilirsiniz.

Site: https://www.sketchup.com/plans-and-pricing/sketchup-free

12. Blender

3D modelleme konusunda sağlam bilginiz varsa, bu yazılım sizin için en iyisi olabilir, çünkü tasarımlarınıza güvenilirlik ve çok yönlülük kazandırır. Bu yazılım, profesyoneller tarafından animasyon filmleri, modellemeye görsel efektler, video oyunları ve daha pek çok görevi gerçekleştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kesinlikle sizi cezbedecek birçok ilginç ve şaşırtıcı özellikle doludur.

Blender‘ı farklı kılan bazı önemli özellikleri, duman ve parçacık simülasyonu, video düzenleme ve heykeltıraşlıktır. Yeni başlayan biriyseniz, bu yazılımı kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederiz, çünkü yalnızca deneyimli kullanıcılar tarafından çalıştırılabilir.

Site: https://www.blender.org/

13. BRL-CAD

CAD yazılımını arka plana göre kategorize ederseniz, BRL-CAD rakipsizdir. Bu, ilk kez 1979’da bir ABD ordusu tarafından savunma ile ilgili çeşitli faaliyetleri analiz etmek için kullanılan en eski kullanılan CAD yazılımlarından biridir.

Bu yazılım akademik, mimari ve endüstriyel odaklıdır. CSG, bu araçtaki çok çekici ve bu en iyi ücretsiz CAD yazılımının verimliliğini artıran benzersiz özelliktir.

Site: https://brlcad.org/

14. QCAD

QCAD, yeni başlayanlar, ileri düzey ve orta düzey kullanıcılar tarafından kullanılır. 2D modelleri ücretsiz oluşturmak için bir beat yazılımı olarak kabul edilir. Yeni başlayanlar çoğunlukla bu yazılımı kullanır ve bu yazılımdan kolay bir şekilde çok şey öğrenebilirler.

Bu ücretsiz CAD yazılımını hem endüstriyel hem de mimari amaçlar için kullanabilirsiniz. Bu yazılımdan model tasarımlarının kullanıcı arayüzü ve grafikleri çok güzel.

Site: https://qcad.org/en/

15. K 3-D

Bu ücretsiz CAD yazılımının en şaşırtıcı özelliği, herhangi bir 3D dosyayı hareketlerle düzenleyebilmeniz ve arayüzünün oldukça çekici olmasıdır.

Bu en iyi ücretsiz CAD yazılımı, 3D dosyalarınızı STL ve obj formatına dönüştürmenize olanak tanır ve bu dosyaların 3 çıktısını yazıcınızdan çıkarabilirsiniz.

Site: http://www.k-3d.org/

Sonuç: En İyi ÜCRETSİZ CAD Yazılımı

Eğitim, mimarlık, mühendislik vb. birçok sektörde yaygın olarak kullanılan 3D ve 2D modelleme için şüphesiz CAD yazılımları çok önemlidir. Bugün sizi internette bulunan en iyi 15 ücretsiz CAD yazılımıyla tanıştırıyoruz. Yazımızda bahsettiğimiz çeşitli yazılımların her detayını inceledikten sonra ihtiyacınıza göre en iyi yazılımı seçebileceksiniz. İyi günler!

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir