1. Anasayfa
  2. Yaşam

British Longhair Kedi Cinsinin Özellikleri ve Bakımı

British Longhair Kedi Cinsinin Özellikleri ve Bakımı

Kediler ırkları, cinsiyetleri ve karakterlerine göre bambaşka özellikler taşıyabilir. Bilinen kedi cinslerinin tümü, kendilerine özel fiziksel özelliklere sahiptir ve bu özellikleri ile ön plana çıkarlar. British Longhair kedi cinsinin en belirgin özelliği de uzun saçları ve kabarık kürküdür diyebiliriz. Bu kediler, sakin bir yapıya sahiptir. Sahiplerine kısa sürede alışırlar ve yaşadıkları ortamlara kolaylıkla ayak uydurabilirler. Eğer evinizde bebek veya çocuk varsa iyi bir oyun arkadaşı olabilir. Birçok kedi cinsinin aksine daha hareketsiz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durum oyun sevmediği anlamına gelmiyor. Oldukça zeki olan kedi cinsimizi, oyun oynamaya alıştırabilir ve zeka oyunları öğretebilirsiniz. British Longhair cinsini tüm detaylarıyla tanımak ister misiniz? Sizler için ırkı, fiziksel özellikleri ve bakımı hakkında tüm detayları anlattık…

British Longhair Irk Özellikleri

İnsanların olduğu gibi kedilerin de memleketleri vardır. British Longhair İngiliz kökenli, Büyük Britanyalı kedi cinsimiz. Bu kedinin ırk özellikleri, onu diğer kedilerden kolaylıkla ayırt etmemizi sağlıyor. Fiziksel özelliklerinin sevimli olmasının yanı sıra, oldukça havalı bir görünüme sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Kafa yapısı; top şeklinde ve yanakları şişmandır. Burunları ne küçük ne büyüktür. Orta büyüklükte olan burunları, yassı bir görünüme sahiptir. Çene yapısı ise yüzüyle orantılı şekilde yuvarlaktır. Bedeni kısa ya da uzun değildir. Orta büyüklükte bedeni ve bacakları vardır. Göğüs kafesi, içe gömülü ve geniştir. Kuyrukları da orta uzunluktadır. Tüyleri ile tanıdığımız bu cinsin, kabarık ve yumuşacık bir kürkü vardır.

Irk özelliklerine bakıldığında oldukça dayanıklı ve güçlü bir yapısı vardır. Ortalama 15 yıl ömürleri olduğu bilinmektedir. Dış mekanda ve iç mekanda yaşamaya elverişli bir yapısı olsa da yaşam alanı için ev, daha uygundur. Tüy renkleri ve göz renkleri sabit değildir. Aynı ırka sahip olsalar da farklı renklerde kürkleri vardır. Göz renkleri de kürk renklerine göre değişiklik gösterir. Beyaz, gri, siyah, duman, krem, kahve tonlarında tüyleri olabilir. Gözleri ise altın sarısı, yeşil, turuncu, kehribar, bakır ve mavi olabilir.

British Longhair Karakteristik Özellikler

Tüm kedi cinslerinin olduğu gibi British Longhair cinsinin de baskın karakteristik özellikleri vardır. Öncelikle bu kediler, insan canlısı olmasından dolayı evde yaşaması daha uygundur. Uyumlu yapıları sayesinde her insana alışabilir, bebeklerle anlaşabilirler. Hareketli ve yaramaz olduğunu söylemek zordur. Oyun sevseler de, evin bir köşesinde oyuncakları ile sessiz sessiz oturabilirler. Birçok cinse göre daha sakin olduğu bilinir. Bu kedilerin en belirgin özelliği ise ısırma, ani tepkiler, tırmalama gibi eylemleri asla yapmamasıdır. Çok sinirlendirseniz de insanlara zarar veren bir yapısı yoktur. Kendi halinde zaman geçirir ve fazla ilgiden bunalabilir.
Karakter özelliklerine bakıldığında başka kedilerle, köpeklerle ve insanlarla anlaşma oranı birçok kediye göre daha fazladır. Bu nedenle evde farklı bir evcil hayvanınız varsa veya bebeğiniz varsa bu kediyi tereddüt etmeden sahiplenebilirsiniz. Sakin bir karakterleri olsa da oyun oynamayı çok severler. Zeki olmaları, birçok zeka oyununu kısa sürede öğrenmelerini sağlar. Böylece evde kedinizle birlikte çeşitli oyunlar oynayarak zaman geçirebilirsiniz. Bu kediler, kendi kendine oyun oynamayı da sever. Her zaman sakin ve hareketsiz değildir. Sadece bağımsız hareket etmeyi sevmesi, insanlarla oyun oynarken fazla hareketli olmasının önüne geçer.

Tüy Özellikleri ve Tüy Bakımı

British Longhair, uzun ve sık bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri yumuşaktır ve kolay taranır. Tüy renkleri beyaz, gri, duman gibi farklı olabilir. Oldukça sık olan tüylerinin bakımının yapılması önemlidir. Aslında tüylerinin yumuşak dokusu sık bir bakıma ihtiyaç duymaz. Ancak kirlenmesinin önüne geçmek ve uzun tüylerinin düğüm olmasını engellemek için belirli aralıklarla taranması gerekir. British Longhair tüy bakımı için kedinizi yıkamanız da önemlidir. Pire gibi sağlık sorunları meydana gelmemesi adına ayda bir kez yıkayabilirsiniz. Kedinizin derisinde herhangi bir sorun olup olmadığını görmek ve tüy dökmesinin önüne geçmek için tıraş edilmesi de önemlidir. Tüm bunların yanı sıra yumuşak tüylerinin doğal yapısını koruması için bitkisel şampuanlar tercih edebilirsiniz.

British Longhair
British Longhair

British Longhair Bakımı Nasıl Olmalı?

British Longhair; zeki, sevecen, akıllı ve sakin bir kedi cinsidir. Bu durum bakımını ve alışma sürecini de kolaylaştırır. Eğer bu kediyi sahiplenecekseniz ilk olarak bakım ürünlerini almanız gerekiyor. Birçok kedi cinsine göre daha iştahlıdır ve yemek yemeyi sever. Ancak hareketsiz yapısı fazla kilo almasına sebep olabilir. Bu nedenle kedinizle evde mutlaka oyun oynayın ve hareketsiz kalmasını engelleyin. Kedinin eve alışma sürecinde, ona özel bir yatağı olması önemlidir. Eğer yavru kedi sahiplendiyseniz alışana kadar yanına sıcak su koyabilirsiniz. İlk aylarda yatağının ve mama kabının yerini değiştirmeyin.

Kedinizin beslenme düzenini oluşturmak için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Yavru, yetişkin veya yaşlı olması gibi detayları dikkate alarak özel mamalar tercih etmelisiniz. Besleyici özelliğe sahip olan balıklı veya tavuklu mamalar, kediniz için daha doğru seçimler olacaktır. Evcil hayvanınıza mama kabının yerinin birkaç gün boyunca gösterin ve alıştığına emin olun. Aksi takdirde siz evde değilken yemek yemeyebilir. Alıştıktan sonra ise yemeğini düzenli olarak vermeniz halinde mama yerine alışacaktır.

Tuvalet eğitimi konusunda herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Tüm kedilerde olduğu gibi bu cinsler de içgüdüsel olarak tuvaletini kuma yapacaktır. Ancak ilk aylarında ona tuvaletinin yerini göstermeniz gerekir. Zeki ve akıllı bir kedi olduğu için tuvaletinin yerine kısa sürede alışacaktır. Eğer daha rahat etmesini ve konforlu bir yaşam sürmesini istiyorsanız kediniz için akıllı tuvalet alabilirsiniz. Akıllı tuvaletlere de kısa sürede alışacak olan kedi cinsi, sahibine genellikle zorluk çıkarmaz.

British Longhair cinsinin bakımı hakkında bilmeniz gereken diğer noktalar ise tırnak, tüy ve sağlık bakımıdır. Öncelikle tüm kedi cinsleri gibi düzenli olarak aşı yapılması gerekir. Kediyi sahiplenirken aşıları hakkında bilgi almalısınız. Yavru kedi sahiplendiyseniz kısa sürede veterinere giderek aşı takvimi oluşturmalısınız. Üremesini istemiyorsanız sağlık sorunu yaşamaması için ilk kızgınlık dönemi sonrasında kısırlaştırma ameliyatı yaptırabilirsiniz. Üremesini istiyorsanız sokağa bırakmanız tehlikeli olabilir. Evde yaşamaya daha yatkın olan bu kediler, diğer kediler tarafından dövülebilir. Bunlar dışında rutin bir şekilde tırnak ve tüy bakımı yapmalısınız.

Kaynak: Miyavliyo

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir