1. Anasayfa
 2. Sohbet

Bir salgında arkadaşlık hizmetlerindeki iletişimin artıları ve eksileri

Bir salgında arkadaşlık hizmetlerindeki iletişimin artıları ve eksileri

Tüm dünya şimdiden koronavirüs pandemisinin dördüncü dalgasını silip süpürdü. 2021 ilkbahar-yaz döneminde hafif bir durgunluğun ardından durumun yeniden tırmandığını görüyoruz. Ve bu, nüfusun aktif aşılanmasına rağmen. Dahası, yeni “Delta” ve “Omicron” türlerinin ortaya çıkmasıyla, insanlar yeniden birbirlerinden daha fazla uzaklaşmaya, arkadaşlarından ve sevdiklerinden uzaklaşmaya ve çevrimdışı iletişimi sınırlamaya başladılar. Bazıları gerçek inzivaya çekildi ve birçok Avrupa ülkesinde yalnızlık çeken insan sayısı sadece geçen yıl %10-20 arttı.

Bu arada, bazı bölgeler için pandemi olumlu bir olguya dönüştü. Bu öncelikle arkadaşlık sektörüdür. Sadece son yıllardaki arkadaşlık gelişiminin istatistiklerine bakın.

 • 2017’de çevrimiçi arkadaşlıktan elde edilen küresel gelir — 779 milyon dolar ve 2021’de — 1,02 milyar dolar.
 • 2019’da arkadaşlık siteleri ve uygulamalarının kullanıcı sayısı — 219.7 milyon kişi ve 2021’de — 234.1 milyon kişi.
 • Sadece 2020’de, pandeminin zirvede olduğu ve her yerde sıkı karantina önlemlerinin uygulandığı arkadaşlık sektörüi toplam 2,23 milyar dolar kazandı.

Bugün dünyada 8.000’den fazla çevrimiçi arkadaşlık hizmeti mevcuttur. Ve görünüşe göre kesinlikle kullanıcı sıkıntısı tehlikesi altında değiller. Ancak bu, bu sitelerin çok verimli ve kullanışlı olduğu anlamına mı geliyor? Ya da bazı dezavantajları olmadığı? Tabii ki de hayır!

Günümüz arkadaşlık sitelerinin objektif dezavantajları

 1. İnternetteki iletişim kişiler üstü olmaya başlıyor. Maalesef doğru. Artık sosyal ağlarda veya arkadaşlık sitelerinde profillerin arkasında gerçek insanları görmüyoruz. Sonuç olarak diyaloglar duygusuz, aynı tip ve açıkçası sıkıcı hale geliyor.
 2. Çevrimiçi iletişim yalnızlık duygularını şiddetlendirebilir. Günümüzde birçok insan yalnızlıkla başa çıkmakta zaten zorlanıyor. Ve bir kişi internette bile görmezden gelinirse, bu depresyonun başlaması için ciddi bir neden olabilir.
 3. İnternette dolandırıcıların, internet trollerinin ve sadece şüpheli kişiliklerin çokluğu. Karantina, her türlü insanı dört duvar arasına hapsetti. Bunların arasında dolandırıcılar, şantajcılar ve partnerlerini trollemekten hoşlananlar ve diğerleri var. Bu tür insanlarla iletişim sadece tatsız değil, aynı zamanda tehlikeli de olabilir — kişisel verileriniz sizden çalınabilir, banka kartı verileriniz çıkarılabilir, şantaj yapılabilir ve çok daha fazlası. Bu nedenle internetteki güvenlik kurallarını kesinlikle unutmamalısınız.

Ancak çoğu arkadaşlık sitesinin ana dezavantajı, canlı iletişimin olmamasıdır. Kişiyi yanınızda hissetmiyorsunuz, duygularını ve ruh hallerini okuyamıyorsunuz. Pandemiden önce bu çok basit bir şekilde çözüldü — ilgili partnerler randevulaştı, gerçek hayatta buluştu, birlikte zaman geçirdi ve sonra bu ilişkiye bir şans verip vermemeye karar verdi. Artık çevrimdışı buluşmak daha zor hale geldi. Ve herkes bu tür riskleri almaya hazır değil. Birincisi, birçoğu bir yabancıyla konuşarak hasta olmaktan korkar. İkincisi, son yıllarda ve koronavirüs olmadan, herkes yeni tanıdıklarla çevrimdışı olarak tanışmak için acele içinde olmaktan kaçınıyor.

Neyse ki, bugün bu dezavantajların çoğunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu yapmanın harika bir yolu çevrimiçi görüntülü sohbetleri kullanmaktır.

Çevrimiçi görüntülü sohbet, tamamen rastgele kullanıcıları görüntülü iletişim yoluyla birbirine bağlayan bir site veya uygulamadır. Bazı siteler tercih ettiğiniz cinsiyeti, partnerlerin coğrafi konumunu, ilgi alanlarını ve daha fazlasını belirtmenize izin verir.

Daha canlı, daha zengin ve daha çeşitli bir iletişim ile ilgileniyorsanız, görüntülü sohbetlere yakından bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Omegle, görüntülü sohbet CooMeet veya Chatrandom platformlarına göz atın. Uzun yıllardır çalışıyorlar, geniş bir kitleye, hızlı bağlantıya ve oldukça yavaş bir internet bağlantısında bile iyi bir video ve ses kalitesine sahipler. En önemlisi, çevrimiçi buluşmanın tüm temel avantajlarına sahipler.

Çevrimiçi arkadaşlık hizmetlerinin açık artıları

Listelenen dezavantajlar göz önüne alındığında bile çevrimiçi arkadaşlık hala daha fazla avantaja sahiptir. Özellikle internetten arkadaşlık konusunda doğru bir yaklaşımla. Bu faydalar nelerdir?

 1. Coğrafi kısıtlamalar yoktur. İnternet, dünyanın her yerinden milyarlarca kullanıcısıyla çok büyüktür. Şu an yan mahalleden bir partner ile ve bir anda başka bir kıtadan biriyle iletişim kurabilirsiniz. Ve bugün bile neredeyse hiç dil kısıtlaması yoktur. Çevrimiçi çevirmenler, bir konuşmayı kelimenin tam anlamıyla anında nasıl çevireceklerini biliyorlar. Ve bazı görüntülü sohbetlerde, halihazırda sitede / uygulamada yerleşik olarak bulunmaktadır.
 2. Çok sayıda çevrimiçi arkadaşlık meraklısı. 2005 yılında, ünlü Pew Araştırma Merkezi (Washington, ABD), insanların çevrimiçi arkadaşlık hakkında ne düşündüklerini öğrenmek için büyük bir anket yaptı. Ankete katılanların sadece %48’i olumlu bir tutum sergilediklerini söyledi. On yıl sonra, araştırmacılar bu anketi tekrarladı. Şimdi ankete katılanların %59’u çevrimiçi arkadaşlığın iyi olduğunu söylemiştir. Mevcut eğilime bakarsanız, 2025’e kadar en az %70’lik bir rakam elde edeceğiz.
 3. Web’de ortak eğlence için fırsat çokluğu. Çevrimiçi arkadaşlık sadece konuşmaktan ibaret değildir. Artık internette birlikte harika vakit geçirmek için birçok seçenek var — birlikte video oyunları, filmlerin, TV dizilerinin veya en sevdiğiniz grupların konserlerinin senkronize olarak izlenmesi. Veya hatta sanal alanda sohbet. İnsan iletişiminin biçiminin ne kadar değişeceğini görmek için Mark Zuckerberg’in Meta projesinin tam olarak uygulanmasını dört gözle bekliyoruz. Kesinlikle ilginç olacak!
 4. Güvenlik ve bir kişiyle yüz yüze buluşmadan önce etraflıca tanıma imkanı. Siz ve ben çılgın bir ritimde yaşasak da, ilişkiler konusunda aşırı acele işe yaramaz. Özellikle günümüzde. Görüntülü sohbetler, arkadaşlık siteleri ve uygulamaları, sosyal ağlar, anlık mesajlaşma programları — tüm bu platformlar bize bir kişiyi daha ayrıntılı inceleme, kim olduğunu, ilgisini çeken şeyleri, iletişimde ne tür bir insan olduğunu ve nasıl biri olduğunu anlama fırsatı veriyor.

Ve bir şey daha! Çevrimiçi iletişimin etkinliği ve beklentileri, büyük ölçüde kendi hedeflerinize, tercihlerinize ve yeni tanıdıklar edinme isteğinize bağlıdır. Bu nedenle, internet iletişiminin listelenen dezavantajları ve avantajları çok bireyseldir.

Buradan çıkaracağımız sonuç nedir?

Açıkça görülüyor ki, herhangi bir çevrimiçi arkadaşlık platformu, ister klasik bir arkadaşlık sitesi olsun, ister rastgele görüntülü sohbet olsun, hem ciddi dezavantajlara hem de önemli avantajlara sahiptir. İdeal bir site yoktur ve tüm kullanıcıların amaçları farklıdır.

O halde, sizin için doğru olanı nasıl seçersiniz?

Tek tavsiyemiz, farklı platformları denemek, işlevlerini karşılaştırmak, ücretli ve ücretsiz işlevleri değerlendirmek, kitlesini incelemek, denetim kalitesine ve destek hizmetlerinin çalışmasına dikkat etmektir. İyi hizmet küçük şeylerden oluşur. Ve bu küçük şeyleri fark etmeyi öğrenir öğrenmez, tam olarak ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi karşılayacak olan arkadaşlık platformunu bulabilirsiniz. Aramanızda size iyi şanslar ve Web’de hoş tanışmalar diliyoruz!

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir