1. Anasayfa
  2. Sektörel

Benzin Filtresi Ne İşe Yarar?

Benzin Filtresi Ne İşe Yarar?
0

Benzin filtresi aracın yakıt türünden bağımsız olarak tüm araçlarda bulunan bir filtre türüdür. Bu filtre türü aynı zamanda yakıt filtresi adıyla da anılabilir. Benzinli, dizel ve LGP araçlarda motora enjekte edilen benzinin filtrelenmesine ve partiküllerden arındırılmasına yardımcı olur. Böylece benzin filtresi sayesinde motorun performansı artarken motor da aşınmaya karşı korunmuş olur.

Benzin Filtresi Neden Önemli?

Benzin filtresinin sağladığı en büyük artılardan biri motorun korunmasıdır. Yakıtta bulunan partiküller motorun aşınmasına ya da zarar görmesine neden olabilir. Aynı zamanda bu partiküller yakıt enjeksiyon sisteminde de hasara yol açabilirler. Motorda ya da yakıt enjeksiyon sisteminde yaşanabilecek herhangi bir arıza ciddi bakım ve onarım masraflarına yol açacaktır. Buna ek olarak motor istenmeyen bir anda bozularak yolda kalmanıza da neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek adına doğru benzin filtresi seçilmeli ve filtre belirli aralıklarla değiştirilmelidir.

Benzin Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Benzin filtresi değişim zamanı aracı ne kadar aktif kullandığınıza bağlı olarak değişmektedir. Filtrenin değişme zamanının geldiğini hem kilometreye hem de yıla göre hesaplayabilirsiniz. Kilometre bazlı hesap ele alındığı zaman benzin filtresini her 30-40bin kilometrede bir değiştirmeniz gerekir. Yıl bazlı hesap ele alındığı zaman benzin filtresinin her 2 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak motorun performansında bir düşüş gözlemliyorsanız filtreyi daha erken de değiştirebilirsiniz.

Şampiyon Filtre, 35 yılı aşkın tecrübesiyle ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak otomotiv, tarım, iş makineleri ile ticari amaçlı otobüs ve kamyon gruplarına yüksek kaliteli yağ, yakıt, hava ve hidrolik filtreleri imal eder. Türkiye’nin ilk ve tek AR-GE merkezli filtre üreticisi olarak ürünlerini onlarca ülkeye ihraç eder. Hemen online araç filtresi kataloğunu inceleyin.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir