1. Anasayfa
  2. Oyun

Basketbol Oyun Kuralları

Basketbol Oyun Kuralları
0

Basketbol bir takım oyunu olduğu için genellikle profesyonel anlamda oynanan oyunlar kapalı salonlarda gerçekleştirilir. Birçok kitleye hitap eden bu oyun beş kişiden oluşacak şekilde iki takım halinde oynanmaktadır. El ile oynanan bu oyuna ayak ile temas edilmemektedir. İki takım belli kurallar çerçevesinde oyunları oynaya bilmektedir. Aynı zamanda isterse izleyiciler canlı olarak isterler ise canlı iddaa sayesinde takip edilebilmektedir. Hem para kazanmak hem de oyun oynamak oldukça mümkündür.

Hangi Kurallar İle Basketbol Oynanır?

En önemli kuralı, topa el dışında temas etmemektir. Sahada yalnızca her takımdan beş kişinin olması gerekmektedir. Aynı zamanda her takımda yedi tane yedek oyuncunun da bulunması gerekmektedir. Maça başlamadan önce muhakkak üç adet hakemin maçta olması gerekmektedir. Bunun yanında iki tane hakem sahada yer alırken diğer hakem masada bulunmaktadır. Basketbol on dakikalık periyotlar ile oynanmaktadır. Bu şekilde oynanan periyotlar ikinci üçüncü diye devam etmektedir. Aynı zamanda takımların birbirini hücum süresi 24 saniyedir. Eğer bu süre aşılırsa top diğer takıma geçmektedir.

Basketbol Oyununda Atış Puanları Nasıldır?

Basketbol oynarken çizgi dışında yapılan atışlar üç puan olarak sayılmaktadır. Çizginin içinden yakın bir yerden atılan atışlar ise bir sayı olarak sayılmaktadır. Çizginin birazcık yakınından atılır ise ikilik olarak sayılır. Puan kuralları bu şekilde belirlenmiştir. Oyuncu eğer faul atışı yapıyorsa, bunlar birer sayı olarak belirlenir. Eğer oyuncu beş kez faul yaparsa oyunun dışında kalmaktadır. Takımların her periyotta muhakkak mola alma hakları mevcuttur. Takımlarda ki oyuncu değişiklikleri sınırsızdır. İzlemesi ve oynaması oldukça zevkli olan bu oyun herkes tarafından izlenen oyunlar arasındadır.

Basketbol Saha Kuralları Nelerdir?

Basketbol oynanırken, sahalar dikdörtgen şeklinde oluşturulmuştur. Potanın hemen yanında bulunan çizgiler, kısa kenarları oluşturmaktadır. Diğer tarafta kalan çizgiler ise uzun kenarı belirlemektedir. Basketbol sahasının uzun kenar ölçüleri 28 metredir. Potanın bulunduğu kısa olacak kenarlar ise 15 metredir. Bunun dışında saha ve tribün arasındaki mesafede minimum 2 metre olması gerekmektedir. Basketbol sahasında bulunan potanın yüksekliği 3.05 metredir. Basketbol yukarıda belirtilen kurallara göre oynanmaktadır. Oldukça keyifli oynanan bu oyun yaygınlaşan kitle ile izlenmeye devam etmektedir.

Basketbol hakkında daha fazla bilgi almak için https://oley.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir