1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Balinalar Bu Altcoin’e Hücum Etti: Fiyat Nasıl Etkilendi?

Balinalar Bu Altcoin’e Hücum Etti: Fiyat Nasıl Etkilendi?
0

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, popüler kripto para birimi Chainlink’te (LINK) yaşanan yükseliş konusunda bir yazı kaleme aldı.

Chainlink Fiyat Hareketi

Piyasa değeri bakımından en büyük 19. kripto para konumunda bulunan LINK, yazının kaleme alındığı sırada 7.49 dolardan işlem görüyor. 4.1 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan LINK’in son 1 haftada nispeten stabil kaldığı görülüyor.

Ancak bunlara ek olarak COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde de belirtildiğine göre altcoin‘de yaşanan satış baskısına rağmen, Chainlink balinaları geçtiğimiz hafta genelinde sağlam bir birikim hareketi gerçekleştirdi. Ünlü kripto para takip sitesi Santiment, Chainlink’in mevcut fiyatının 7,45 seviyesinde olduğunu ve son 5 haftalık süreçte %30 büyüklüğünde gözle görülür bir yükseliş yaşadığını paylaştı.

Sözü geçen 5 haftalık süreçte, cüzdanlarında 100.000 ile 1.000.000 LINK coin tutan cüzdanlarda da hareketlilik arttı. Altcoin’in balinaları birikim yapmaya devam etti ve yalnızca geçtiğimiz hafta toplam 38,5 milyon dolar değerinde LINK eklemesi yaptılar. Balinalar tarafından gerçekleştirilen bu birikim hareketleri, küçük yatırımcıların kâr elde etme amacıyla yaptığı alımlardan daha büyük önem taşıyor.

Chainlink Nedir?

Chainlink (LINK), merkezi olmayan finans (DeFi) ve akıllı sözleşmeler gibi blockchain tabanlı uygulamalar için dış verilere erişim sağlama amacı güden bir kripto paradır. Chainlink, akıllı sözleşmelerin dış dünyayla etkileşimde bulunmasını ve gerçek dünya verilerini kullanmasını kolaylaştırır. Bunu yaparken “oracle” (veya “veri kaynağı”) hizmetleri sunar. Chainlink, bu verileri güvenilir ve doğru bir şekilde akıllı sözleşmelere iletebilen bir araç olarak hizmet verir.

Chainlink ağı, bir dizi “oracle” düğümü tarafından işletilir. Bu oracle düğümleri, blockchain üzerinde çalışan akıllı sözleşmelerin ihtiyaç duyduğu verilere erişim sağlar. Bu veriler, her türlü finansal veri, hava durumu bilgileri, spor sonuçları ve daha fazlasını içerebilir. Chainlink, bu verilerin güvenilir ve doğru olduğunu sağlamak için çeşitli güvenlik önlemleri ve protokoller kullanır.

Chainlink (LINK) tokenı, ağın ödeme birimi olarak kullanılır ve oracle sağlayıcılarına ödeme yapmak için kullanılır. Aynı zamanda LINK tokenı, akıllı sözleşmelere ödül vermek ve ağın güvenliğini sağlamak için dağıtılır.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir