1. Anasayfa
  2. Finans

B2B Siteleri

B2B Siteleri

B2B siteleri diğer bir adıyla Business to Business, ticari alanda faaliyet gösterenlerin uyguladığı ticaret yapma yöntemlerinden biridir. Bu yöntemle üreticiler ve tüccarlar internet ortamı üzerinde daha az maliyeti ve daha hızlı bir şekilde faaliyetlerini yürütebilmektedirler. B2B modelinde asıl hedef tüketicilerden çok işletmelerdir. Bu tür ticari faaliyetler gerçekleştiren birçok site bulunmaktadır.

En İyi B2B Siteleri

Ticari alanda son 50 yılda büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerin en büyüğü internet ortamı üzerinde yapılan ticari faaliyetler olmaktadır. Son zamanlarda oldukça popüler olan ve birçok firmanın uygulamaya aldığı B2B yöntemi farklı siteler üzerinden ücreti ya da ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulmaktadır. En çok tercih edilen ise en iyi B2B siteleri olmaktadır.

1. Alibaba.com

En popüler ve en çok ziyaret edilen B2B siteleri arasında ilk sırada Alibaba.com gelmektedir. 200 ülkeden 15.000.000 üyeye sahip olan site ilk olarak 1999 yılında kurulmuş olup ihracat talep ve fırsatları ve ithalat alanında çalışma yürütmektedir. Ücretsiz üyelik opsiyonu da yer alan sitede bu tip ücretsiz üyeliklerde alım, satım ve diğer çalışmalarda birtakım kısıtlamalar yer almaktadır.

Siteye ulaşmak isteyenler http://www.alibaba.com internet adresi üzerinden erişim sağlayabilirler.

2. Kompass

En büyük ve en iyi B2B siteleri arasında yer alan bir diğer adres Kompass olmaktadır. Bu site üzerinden tüm ürünler ve tüm ülkeler bazında genel bir arama yapmak mümkündür. Siteye ücretsiz bir şekilde üye olunduğu taktirde firma siteye kaydedilerek temel arama araçlarından yararlanılabilmektedir. Siteye kayıtlı olan aktif kullanıcı sayısı 1.9 milyondur.

Kompass sitesi için http://www.kompass.com adresi ziyaret edilebilmektedir.

3. Eceurope

Ticaretle ilgili Avrupa ile çalışmayı planlayanlar için B2B siteleri içerisinde en doğru adres Eceurope olmaktadır. Avrupa firmaları tarafından geçmişe dönük olarak yapılmış olan alım ve satım faaliyetlerine bu site üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır. 230.000 üyeye sahip olan Eceurope’nin üyelik ücreti ise aylık 69.95 dolar olmaktadır.

Siteye erişim sağlamak isteyenler http://www.eceurope.com adresini ziyaret edebilirler.

4. Trade Turkey

B2B siteleri arasında Türk ürünleri olarak faaliyet gösteren Trade Turkey, Gold ve Silver üyelikleri ile siteden faydalanmayı mümkün kılmaktadır. Yıllık 195 dolar üyelik ücreti olan Silver üyelikte satın alma taleplerinin tümüne ulaşılabilirken, kendi ürün tanıtımında resim kullanamama gibi bir kısıtlama yer almaktadır. Gold üyeliği için ise yıllık ücret 295 dolardır. Bu üyelik işleminde kullanıcılar herhangi bir kısıtlamaya tabi olmamaktadır.

Trade Turkey internet sitesine http://www.tradeturkey.com adresinde kolayca ulaşılabilmektedir.

5. EC21

EC21 B2B siteleri arasında 1996 yılından beri hizmet veren adreslerden biridir. Ayda 300.000 iş anlaşmasının yapıldığı ve her ay 1.000.000 kullanıcı tarafından ziyaret edilen site, Premium ve Basic olmak üzere 2 üyelik tipi ile çalışmaktadır. Premium üyelik için yıllık istenen tutar 450 dolar olmaktır. Basic üyelikte ise ücretsiz olup kullanıcılara 50 MB’lık e mail kapasitesi tanımlanmaktadır.

Firmanın internet sitesine ulaşmak isteyenler http://www.ec21.com internet adresini ziyaret edebilirler.

6. KOBİNET

Kosgeb tarafından KOBİ’lerin ticari işlemlerini yürütebilmesi amacıyla kurulan KOBİNET ücretsiz üyelik hizmeti vermektedir. Ücretsiz web alanı ve e mail desteği de sağlayan firma birçok fayda sağlayacak olan içeriği de yine ücretsiz olarak kullanıcılara sunmaktadır. Site içerisinde sektör ve ülke raporları gibi bazı bilgiler de bulunmaktadır.

KOBİNET firmasının internet adresine http://www.kobinet.org.tr sitesi üzerinden doğrudan erişim sağlanabilmektedir.

B2B siteleri gelişen ve büyüyen ticari faaliyetlerle birlikte her geçen gün artmaktadır. Çalışmalarına yön verecek olan en doğru siteyi bulmak isteyenler detayı firma araştırması yaparak tercihte bulunabilirler. Birbirinden farklı fırsatları bir arada sunan firmalar daha kolay ve doğru müşteri arayışında olanların da en büyük yardımcısı olmaktadır.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir