1. Anasayfa
  2. Teknoloji

ASUS, Windows 11’i Desteklemek İçin Anakart BIOS Güncellemesini Yayınladı

ASUS, Windows 11’i Desteklemek İçin Anakart BIOS Güncellemesini Yayınladı
0

Windows 11 işletim sisteminin son sürümü henüz halka açıklanmadı, ancak ASUS, Microsoft’un yeni ürününe destek sağlamak için Intel yonga setlerine dayalı birkaç anakart için başka bir BIOS güncellemesi yayınladı.

Windows 11’in en tartışmalı gereksinimlerinden biri, bu özelliği desteklemeyen milyonlarca eski anakart için yeni bir işletim sisteminin yüklenmesini engelleyen katı Güvenilir Platform Modülü (TPM) 2.0 destek gereksinimidir.

TPM 2.0 , 2015’te piyasaya sürüldü, bu nedenle 2015’ten sonra piyasaya sürülen anakartların TPM 2.0’ı desteklemesi gerektiğini varsaymak güvenlidir. Ne yazık ki, bazı anakartlar bu özellikle birlikte gönderilmedi.

Asus’un ürün yazılımı için dağıtım planı bilinmiyor, ancak çoğu Asus ROG anakartı, Prime serisinden bazı modeller de dahil olmak üzere yeni BIOS güncellemesini zaten aldı. Açıkçası, bellenim sürüm numarası farklılık gösterecek ve belirli anakarta bağlı olacaktır.

Intel 500, 400 ve 300 serisi anakartlar için Windows 11 desteği sağlanır.AMD 500, 400 ve 300 serisi ürünler de dahildir.ASUS , Intel 200 serisi ve önceki anakartların Windows 11 ile uyumlu olmadığını SSS‘de zaten onayladı. Satıcı , çalışmayabileceği için sahiplerini anakartları için bir TPM 2.0 modülü satın almaktan caydırıyor .

Asus ROG Anakart BIOS

ASUS, yeni bellenimde ayrıntılı bir değişiklik listesi sağlamadı. Tek ipucu, yeni işletim sisteminin kurulu veya güncellenmiş sürümünü desteklediğini belirten bellenimin kısa ve özlü bir açıklamasıdır. Bazı kullanıcılar, önceki ROG Maximus XII Apex anakart üretici yazılımı 2201’i en son sürüm 2301’e güncellediler ve şu iddialarda bulundular:

Intel Platform Trust Technology (PTT) varsayılan olarak hala devre dışıdır. En son güncellemeyle bile, Windows 11’e yükseltmeyi planlıyorsanız, anakart BIOS’una manuel olarak girmeniz ve PTT seçeneğini etkinleştirmeniz gerekecektir. Ancak fiziksel bir modül kullanmaya gerek kalmadan bu işlemi yapabilirsiniz.

Anakartınız için yeni bir BIOS sürümünün bulunup bulunmadığını resmi ASUS web sitesinde kontrol edebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Tomshardware

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir