1. Anasayfa
  2. İnternet

Arama Motoru Sıralaması için Alan Adı Yaşı Neden Önemlidir?

Arama Motoru Sıralaması için Alan Adı Yaşı Neden Önemlidir?
0

Alan adı yaşı, arama sıralamaları için siteleri sıralarken Google’ın dikkate aldığı önemli bir faktördür. Eski alan adları her zaman yenilerinden daha iyi değildir, ancak yeni alan adlarından daha üst sıralarda yer alma eğilimindedirler.

İnsanların sitenizi bulmasını istiyorsanız, iyi sıralamaları kaybetmemek için saygın bir alan adı kayıt kuruluşuna kaydettirmeniz ve kaydını sürdürmeniz önemlidir. Bunu yaparak, sayfanızın görünürlüğünü artırabilir ve düşük kaliteli spam içerikli içerikler yerine yüksek kaliteli kaynaklardan gelen organik trafiği artırabilirsiniz.

Bu makalede, alan adı yaşının neden önemli olduğunu; Domain yaşının SEO’yu nasıl etkilediği; eski bir alan adınız yoksa ve üst sıralarda yer almak istiyorsanız ne yapabilirsiniz? Bununla ilgili diğer ayrıntılara girmeden önce Domain Age (Domain Yaşı) konusunu uzun uzun inceleyerek başlayalım!

Etki alanı yaşı nedir ve SEO’yu nasıl etkiler?

Akılda tutulması gereken ilk şey, eski alan adlarının her zaman yeni alan adlarından daha iyi olmamasına rağmen, daha üst sıralarda yer alma eğiliminde olmalarıdır.

Eski bir alan adıyla kaydolmanın birçok avantajı vardır, ancak bazı potansiyel dezavantajlar da vardır. Daha eski alan adları daha fazla geri bağlantıya ve daha fazla site değerine sahiptir, bu da arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha üst sıralarda yer almalarına yardımcı olur.

Bununla birlikte, bazı insanlar, yeni alan adının sahibinin web sitesinin içeriğiyle ilgili herhangi bir şeye sahip olduğuna dair bir spekülasyon olduğu için eski bir alan adının kullanılmasının spam olarak görülebileceğine inanıyor.

Google ile başarı hikayesine güzel bir örnek, apple.com’un satın alınabilir hale gelmesidir. Apple, şirketleri için alan adını aldı ve 1997’de asıl tescil ettiren olan Network Solutions Inc. aracılığıyla kaydettirdi.

Bu, Apple’ın alan adlarını google ile bu kadar yüksek hale getirmesinin nedeniydi, çünkü kendisine işaret eden çok fazla bağlantıya sahipti ve bu da sıralamasını çok yüksek kıldı.

Bu nedenle, sitenizin SERP’de daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, saygın bir kayıt kuruluşuna eski bir alan adı kaydetmeniz ve kaydını sürdürmeniz gerekir.

Yeni bir alan adı nasıl kaydedilir

İlk önce bir kayıt şirketi bulmanız gerekiyor, birçoğu mevcut. Alan adınızı, siteniz zaten barındırılıyorsa, barındırma şirketinize başvurarak da kaydedebilirsiniz. Kayıt şirketini seçtikten sonra, iletişim bilgilerinizi ve ödeme yönteminizi sağlayarak başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Ardından, ne tür bir alan adı kaydetmek istediğinize bağlı olarak doldurmanız için birkaç başka form verilecektir. Bazı alan adlarının etkin ve kullanıma hazır hale gelmeleri 24 saate kadar sürebilir; bu işlemin başlamasının ardından size bu işlemin ne kadar sürmesi gerektiğine ilişkin talimatlar verilecektir.

Eski bir alan adınız yoksa ve üst sıralarda yer almak istiyorsanız ne yapabilirsiniz?

Eski bir alan adına sahip olmadan sitenizin sıralamasını yükseltmek istiyorsanız sitenizin geri bağlantılarını (backlink) artırmalısınız. Sitenize işaret eden ve arama motoru sıralamasını artırabilecek bağlantıların sayısını artırmanın bir yoludur. Ayrıca sitenize geri bağlanan ve sitenizin görünürlüğünü iyileştirebilecek ve trafiği artırabilecek kaliteli makalelerin sayısını artırabilirsiniz. Bu yaklaşımı benimserseniz, yalnızca sayfanızdaki içerikle alakalı yüksek kaliteli makaleler kullanmanız önemlidir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir