1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Araç Takip Sisteminin Yakıta Etkisi

Araç Takip Sisteminin Yakıta Etkisi

Araç takip sistemini daha önce duymuş muydunuz? Eğer duymadıysanız şimdi sizlere araç takip sistemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Peki araç takip sistemi nedir hep beraber görelim. Araç takip sistemi cihazları, GPS uyduları üzerinden Dünya üzerinde bulunan nesnelerin konum bilgilerinin takip edildiği ürünlerdir. Bu cihaz, bir aracın konumu hakkında bilgi toplar ve bunu merkezi bir araca gönderir. Bu sayede merkezi konumdaki bir kişi, bir aracın tam yerini bilebilir. Ayrıca aracın izlediği rotayı da öğrenebilir.

Araç takip cihazının takılacağı yer aracın markasına göre farklılık göstermektedir. Standart Araç takip cihazının bağlantısı 3 kablo ile yapılmaktadır. Araç içinden alınacak sürekli besleme (akü), şase ve kontak kablosu ile standart araç takip sistemi montaj yapılır.

Araç Takip Sistemi ile Yakıt Tasarruf Nasıl Yapılır ?

Araç yakıt tüketimlerinize fazlalığından şikâyet ediyor ve yakıt giderlerinizi kontrol altına almak istiyorsanız. Araçlarınızı araç takip sistemi cihazları ile takip etmeniz gerekmektedir. Özellikle Türkiye de yakıt fiyatları vergiler ile beraberinde çok yüksek değerlere ulaşmıştır. Gün geçtikçe yakıt giderleri artmakta olup işletmeler için araç giderlerinin en büyük kalemi oluşturmaktadır.

Rakipler ile rekabet, Personel verimliliğin kontrolü, Satış hedefleri vb. işletme içinde birçok alan için iyileştirme yapmanız ve satışlarınızı artırmanız gerekmektedir. Tüm bu operasyonel işlemleri yaparken işletme giderlerinizde stabil hale getirmeli veya yakıt giderlerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

İşte bu kısımda Araç takip cihazları yakıt kontrolünün sağlanması için sizlere fırsat sunuyor. Sahada bulunan araçların gün içinde yaptığı tüm aktiviteleri kayıt altına almanız ve geçmiş raporlamalar ile tüm detayları analiz etmenize olanak sağlamaktadır. Araç Takip Sistemi ile Yakıt Tasarruf Nasıl Yapılır

Yakıt Tasarrufu Hesaplama

  • 1 Araç günde 150 Km yol yaptığını düşünelim.
  • Aylık 30 gün x 150 Km = 4.500 Kilometre yol katedecektir.
  • 100 km de 6 Litre yakıt tüketimi olduğunu düşünelim.
  • 6 Litre / 100 km = 0,06 km/litre tüketim
  • Ortalama 2020 mazot litre fiyatı 6.60 TL.
  • 4.500 Km x 0,06 km/Litre= 270 Litre
  • 270 Litre x 6.60 TL. = 1.782 TL. Gideriniz olacaktır.
  • Yıllık bazda baktığınızda 1.782 Türk Lirası x 12 ay = 20.736 Türk Lirası

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz raporlama ve bildirim ekranları sayesinde araç takip sistemi cihazları ile şirket araç yakıt giderlerinde %20 e yakın tasarruf yapabilirsiniz.

Örnek olarak 1 yıllık 20.736 Türk Lirası yakıt giderinizde araç takip sistemi avantajları ile %20 yakıt tasarrufu sağlamanız durumunda yıllık 3.110 Türk Lirası kazanç elde edebilirsiniz.

Araç takip sistemi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz https://www.turuncuaractakip.com/blog/arac-takip-sistemi-19 adresinde sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir