1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Apple, 20 çekirdekli işlemci M1 Ultra’yı tanıttı

Apple, 20 çekirdekli işlemci M1 Ultra’yı tanıttı
0

Apple üretkenlikte yeni bir sınırı aştı. Mac masaüstü bilgisayarlar, 20 çekirdekli Apple M1 Ultra işlemciyle artık daha güçlü.

Apple, UltraFusion adlı yeni bir mimari tanıttı. Basitçe söylemek gerekirse, tek bir pakette iki Apple M1 Max işlemcinin birleşimidir: Apple M1 Ultra. Her durumda, M1 blokları bunun için tasarlandı – onları birleştirmek ve performansı artırmak.

Apple M2 işlemci seri üretime geçti

Güçlü bir işlemcinin blokları arasında bir bağlantı arabirimi vardır, bağlantılarının sayısı rakip çözümlerinkinin iki katıdır. Verim 2,5 TB/sn’dir. Çip, RAM’e saniyede 800 gigabit’e varan hızlarda veri aktarabilir ve karşılaştırılabilir güç tüketiminde Intel Core i9-12900K’dan %90 daha iyi performans sağlar.

Apple M1 Ultra işlemci performansı

MacOS, her Apple işlemcisinde mükemmel bir şekilde ölçeklenir ve şirketin yazılımına 20 çekirdekli güçlü bir işlemci gibi görünür.

Tüketiciler ve geliştiriciler bu gücü kesinlikle takdir edeceklerdir. 16 yüksek performanslı işlemci çekirdeği, 4 enerji tasarruflu çekirdek, 64 çekirdekli grafik kartı ve 32 çekirdekli bir Neural Engine oluşturan 114 milyar transistörden bahsediyoruz. Çip, 5nm işlem teknolojisi kullanılarak yapılmıştır.

Apple M1 Ultra işlemci

Apple M1 Ultra masaüstü CPU, 128 GB’a kadar RAM’i işleyebilirken, grafik yongası 48 GB’a kadar’da işleyebilir.

Yazı Kaynakları
apple

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir