1. Anasayfa
 2. Android

Android Mobil Veri Çalışmıyor Hatası Çözümü

Android Mobil Veri Çalışmıyor Hatası Çözümü
8

Android Mobil Veri Çalışmıyor, mobil bağlantı sorunlarını ile karşılaştıysanız, bunları çözmenin birçok yolu olduğu için panik yapmayın. Bu yöntemlerin çoğu oldukça basit. Mobil bağlantı sorunlarının nasıl çözüleceğine ilişkin bazı adımlar aşağıda verilmiştir.

Mobil bağlantı sorunlarının nasıl çözüleceğine ilişkin bazı adımlar aşağıda verilmiştir. Muhtemelen internette araştırma yaptığınızı, forum başlıklarını ve telefonunuzu normale döndürmenize yardımcı olacak herhangi bir öğreticiyi aradığınızı biliyoruz. Bu nedenle, mobil verilerin çalışmadığı zamanlar için bir sorun ve çözüm listesi oluşturduk.

Mobil Verilerinizin Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?

Mobil veri ve ağ sorunları, hücresel veri ağı kullanılırken internet bağlantısına sahip olmamakla sınırlı değildir. Sorulması gereken iyi bir soru, “İnternetim neden bu kadar yavaş?”

Zaman zaman bağlantı sorunları olabilir, ancak bunun sadece can sıkıcı olduğunu kabul edelim! Ancak işin iyi tarafı, mobil veriler çalışmıyorsa bunu söylemek oldukça kolaydır.

Telefon durumunuzun internete bağlı olduğunuzu göstermesi durumunda olabilir, ancak her şey çalışmıyor gibi görünebilir. Veya son derece yavaş yükleme ve indirme hızıyla karşılaştığınız bir durum da olabilir. Mobil verilerinizin çalışıp çalışmadığını onaylamak için bir internet hız testi yapın. Tahminlerinizin doğru olduğundan emin olmak için görev yöneticisinde “Bağlantımı kontrol et” seçeneğini seçin.

Mobil Veri Limitinize Ulaşıp Ulaşmadığınızı Kontrol Edin

Çoğu operatör, sınırlı veri içeren mobil veri hizmetleri ve planları sunar. Dürüst olalım, çoğumuz veri kullanımını takip etmeden dolaşmaya hak kazanırdık. Dolayısıyla, mobil verileriniz Android telefonunuzda çalışmıyorsa, bunun olası bir nedeni budur. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmeyen tek senaryo, sınırsız bir veri planınız olması.

Gün, hafta veya ay için mobil veri limitinizi en üst düzeye çıkarıp çıkarmadığınızı kontrol etmek için, telefonunuzun ayarlarına gitmeniz yeterlidir. Oradan, belirli bir süre içinde kullandığınız verileri bulabileceğiniz “Veri kullanımı” na dokunun. Veri sınırınıza ulaştıysanız, faturayı ödemek için taşıyıcılarınızla iletişim kurmak en iyisidir. Yapmadıysanız, mobil verilerinizin çalışmayı durdurmasına neden olabilecek alternatifler aramaya devam etmeniz gerekebilir.

Cep Telefonunuzu Yeniden Başlatmayı Deneyin

İnternetteki insanlar, tamir etme umuduyla herhangi bir gadget’ı yeniden başlatmakla ilgili şaka yapıyorlar. Klişe olabildiğince, aslında birçok durumda işe yarıyorlar. Bu düzeltme şüpheli bir şekilde basit görünebilir, ancak bazen işe yaraması için ihtiyacınız olan tek şey basittir.

Bazı insanların çoğu durumda çalışırken gözlemlediği bir numara, cep telefonlarını Uçak Modu açıkken açmaktır. Bunu yapmak için, ayarlara gidin ve “Kablosuz Ağlar” veya “Bağlantılar” a dokunun. Oradan Uçak modunu açın ve telefonunuzu kapatın. Yarım dakika bekleyin ve ardından cep telefonunuzu tekrar açın. Aynı ayarlar bölümüne gidin ve Uçak modunu kapatın.

Bundan sonra, mobil verilerinizin tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Doğru şekilde iki kez kontrol etmek için, yalnızca hücresel veri hizmetlerinize bağlı olduğunuzdan ve mobil kablosuz ağınızın kapalı olduğundan emin olun.

Uçak Modunda Olup Olmadığınızı Kontrol Edin

Çoğu zaman, ayar hataları, mobil verilerinizin çalışmadığı durumdur. Kulağa aptalca gelse de, bazı şeyleri unutmak normal ve insancadır. “Uçak modu” açıkken uzun bir uçuştan sonra, kapatmayı unutmuş olabilirsiniz. Başka bir olasılık da, onu kazara açmış ve asla farketmemiş olmanızdır.

Uçak modu açıksa, telefonunuzun ayarlarına giderek bu modu kapatın. Telefon modelinize ve Android işletim sistemi sürümünüze bağlı olarak, “Kablosuz Ağlar” veya “Bağlantılar” bölümüne gidin. Orada “Uçak Modu” nu bulacaksınız. Kapatın, ağlarınızın yeniden bağlanmasını bekleyin ve ardından mobil verilerinizin çalışıp çalışmadığını iki kez kontrol edin.

Doğru Mobil Ağı Kullanıp Kullanmadığınızı Kontrol Edin

Mobil veri sorunlarınıza bir başka olası basit çözüm, doğru bağlantıyı kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmektir. Bazı ağ modlarının her birinin kendi sınırlamaları vardır ve Android cihazınıza bağlı olarak her zaman iyi tercüme edilmeyebilir.

Farklı telefon modellerinin optimum internet bağlantısına bağlanan farklı gereksinimleri vardır. 4G ağlarla iyi çalışan 4G özellikli telefonlar varken, bazı telefonların 4G ağ seçeneği vardır, ancak bu ağ alanında sınırlı olarak çalışır. Bu nedenle, ağ ayarlarınızın telefonunuzun yetenekleri için en uygun olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Ağ modunuzu değiştirmek, bir Android telefonda oldukça kolaydır. İlk önce ayarlarınıza gidin. Ardından, “Mobil Veri” bölümünü seçin. Oradan, “Şebeke Modu” nu seçin ve telefonunuz için en iyi seçeneği seçin. Telefonunuzda 2G / 3G / 4G Otomatik seçeneği varsa, bu moda geçin, böylece cihazınız belirli bir alanda mevcut olan en iyi olanı otomatik olarak kullanmaya çalışacaktır. Ağ modunu değiştirdikten sonra, mobil internet bağlantınızın tekrar çalışıp çalışmadığını iki kez kontrol edin.

SIM Kartınızı Yeniden Takın

Bu sorunu çözmenin başka bir yolu da SIM kartınızı yeniden takmaktır. Bazen, telefonunuzla SIM kartınız arasındaki iletişimi yeniden başlatmak veya sıfırlamak birçok hücresel veri sorununu çözmek için yeterlidir. SIM kartınızı çıkarmadan önce telefonunuzu kapatmanız gerektiğini unutmayın.

Çıkarıldıktan sonra 30 saniye bekleyin ve ardından SIM kartınızı yeniden takın. Akıllı telefonunuzu tekrar açın, telefonunuzun ağlara yeniden bağlanmasını bekleyin. Ardından, mobil veri sorununuz çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

APN’nizi sıfırlayın

Telefon operatörleriniz, Erişim Noktası Adlarını veya APN’leri kullanarak mobil cihazlarınızla iletişim kurar . Bunlar, IP adresiniz ve sizi internete bağlamak için gereken ağ geçidi ayarları gibi önemli ayarları içerir. Ne kadar önemli olsalar da, bir noktada bazı sorunlara neden olmaya mahkumdurlar. Bu olduğunda, APN’nizi sıfırlayabilir ve hücresel veri sorunlarınızı çözüp çözmediğini görebilirsiniz.

To APN’nizi sıfırlamak , önce ayarlara gitmek gerekir. Ardından, ağ ayarlarınızı değiştirebileceğiniz bölüme gidin. Telefonunuzun modeline bağlı olarak, bu bölüm “Kablosuz Kontroller”, “Kablosuz Ağlar”, “Bağlantı” veya “Mobil Veri” olarak geçebilir.

Bölüme girdikten sonra, “Mobil Ağlar” ı seçin ve ardından “Erişim Noktası Adları” na dokunun. Bunu yaptıktan sonra, telefonunuzda kayıtlı APN’lerin listesini görebilmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, ekranınızdaki menü simgesine gidin ve ardından “Varsayılana Sıfırla” yı seçin.

APN Protokolünüzü Değiştirin

Otomatik APN sıfırlamanız işe yaramadıysa, APN protokolünüzü değiştirmeniz gerekebilir. Ne yazık ki, APN ayarları bölümünde tüm cihazlarda bu seçenek bulunmuyor.

Bununla birlikte, APN Protokolünü değiştirmenize ve boş bırakmanıza izin veren çok sayıda telefon modeli vardır. Bu seçeneğe sahipseniz, alanı IPv4 / IPv6 olarak değiştirin. İki seçenekten birine sahip olmak yerine bu seçeneği seçtiğinizden emin olun.

APN’nizi Manuel Olarak Girin

Talihsiz bir durumdur, ancak akıllı telefonlar her zaman mükemmel değildir. Bazen bir sistem güncellemesi veya yazılım güncellemesi, telefonunuzun düzgün çalışmamasına neden olabilecek sorunlar ve hatalar ortaya çıkarabilir. Yaygın bir sorun, bozuk APN ayarlarıdır. APN’nizin otomatik olarak sıfırlanması işe yaramazsa, bunu manuel olarak yapmanız gerekebilir.

APN adresinizi girmek oldukça kolay olduğundan endişelenmeyin.

APN ayarlarınıza giderek başlayın. Orada, “+” simgesine veya menü simgesine dokunarak ekle seçeneğini seçin. Ardından, “Yeni APN” yi seçin. Bundan sonra, sağlayıcınıza bağlı olarak tüm APN ayrıntılarınızı girin.

Genellikle bu ayrıntılar internette aranabilir. Genellikle, operatörün T-mobile internet gibi destek sayfasında veya Verizon’a benzer bir bilgi sayfasında bulunurlar. Bundan sonra, bu ayarı kaydedin ve ardından listenizden seçin. Son olarak, internet bağlantısını kontrol edin ve çevrimiçi olup olmadığınızı görün.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlamayı Seçin

Bu listedeki tüm düzeltmeler işe yaramazsa ve sorunu bulamazsanız, son başvurunuz fabrika ayarlarına sıfırlamayı seçmektir. Fabrika verilerine sıfırlama, ne kadar çok ararsanız arayın bulamadığınız bir bağlantı sorununun çözümü olabilir.

Fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce, tüm önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun, çünkü sıfırlama işlemi telefonunuzda depolanan tüm verileri silecektir. Yedekleme yaptıktan sonra ayarlar bölümünüze gidin. Ardından, “Yedekle ve Sıfırla” yı seçin ve ardından “Fabrika Verilerine Sıfırla” ya dokunun.

Bunu yaptığınızda, bunu bilerek yaptığınızdan emin olmak için genellikle uyarılar görürsünüz. Fabrika ayarlarına sıfırlamayı onaylayın ve mobil cihazınızın tamamlamasını bekleyin. Her şey sıfırlandıktan sonra, cep telefonu bağlantınızı tekrar kurun ve mobil internet bağlantınızın tekrar olup olmadığını kontrol edin.

Yazılım Sorun Giderme

Her şeyi yaptığınız ve hiçbir şeyin sorunu çözmediği zamanlar vardır, tam bir fabrika ayarlarına sıfırlama bile. Bu başınıza gelirse, sorun ayarlarınız veya işletim sisteminiz olmayabilir. Bazen android mobil veri çalışmıyor sorunları, donanım sorunlarından kaynaklanır.

Mobil yapılandırmaları değiştirmekten tamamen fabrika ayarlarına sıfırlamaya kadar her şeyi yaptıysanız, telefonunuzun en yakın servis merkezine gitmek en iyisi olabilir. Teknisyenlerin cihazınızın altına girmesini sağlayın ve sorunun orada olup olmadığını görün.

Sonuç

Mobil veri bağlantılarınızın performansını etkileyebilecek birçok yapılandırma vardır. Mobil bağlantınızda aksaklıklarla karşılaştığınızda, sert bir şey yapmadan önce bu düzeltmeleri deneyin. Android Mobil veri çalışmıyor gibi birçok farklı şeyden kaynaklanabilirken, genellikle bu sorunların çözümleri oldukça basittir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

 1. 7 Aralık 2020

  güzel site, çok beğendim

 2. 24 Aralık 2020

  çok güzel

  • 3 Ekim 2021

   Bilgiler icin cok tesekkür ediyorum.Bugun ayni sıkıntıyi yasadim malesef.Mobil veri calismiyordu internete giremiyordum acip kapattim telefonu düzeldi

 3. yararlı oldu tesekkürler

 4. 3 Ekim 2021

  Doğru mobil ağı kullanmıyormuşum yaa çok sağ olun sorunum çözüldü valla

 5. 3 Ekim 2021

  Bu değerli yazı için öncelikle çok teşekkür ederim. Hayat kurtarıcıydı. Tam fabrika ayarlarına dönecekken sayenizde APN ayarlarımı manuel olarak girdim, sorun çözüldü

 6. Bende de bazen mobil ağı sıkıntısı oluyor teli kapatıyorum kartı çıkarıyorum. Olmadığı zaman müşteri temsilcisini arıyorum. Bu makale çok işime yaradı. Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim

 7. Mobil veri sorunlarını nasıl alacağımızı ne yapmamız gerektiğini bu kadar güzel detaylı anlatan bir makale bir site görmedim harikasiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir