1. Anasayfa
  2. Rehber

AMD Siyah Ekran Sorunları Nasıl Onarılır?

AMD Siyah Ekran Sorunları Nasıl Onarılır?
0

AMD işlemcili bir bilgisayarda yaşanan amd siyah ekran sorununu çözmek istiyorsanız bu makalemizde sizlere çözüm yollarını anlatacağız.

AMD Radeon serisi grafik kartları, çoğu kullanıcı arasında, özellikle de oyuncuların PC’de harika görsel efektlere sahip olması için popüler olmuştur. Son birkaç haftadır AMD Radeon RX 5700 serisi ekran kartı kullanıcıları siyah ekran sorunundan şikayet ediyorlar, oyun oynarken, YouTube videolarını izlerken, internette gezinirken veya MediaPlayer’ı kullanırken bilgisayar ekranının aniden karardığını açıklıyorlar.

Tüm bu durumlarda, siyah ekran sorunları yaşayan kullanıcılar, yalnızca bilgisayarlarını yeniden başlatmanın sorunu çözebileceğini söylediler.

Bu hata bir sonraki sürücü güncellemesinde düzeltilebilir. En son sürücüyü yüklemek için AMD Radeon grafik sürücüsü güncellemesine göz atabilir veya güncellemelerin otomatik olarak yapılmasına yardımcı olması için bir sürücü güncelleyici programı kullanabilirsiniz.

AMD işlemcili bilgisayarlarda siyah ekran sorunları genellikle birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir başlıca nedenler aşağıdaki verilmiştir.;

Aşırı Isınma Problemi

Bilgisayarın aşırı ısınması, siyah bir ekran hatasına yol açan en yaygın görülen nedenlerden biri olabilir.

Donanım sıcaklığınızı düşürmek için bazı gereksiz programları sona erdirerek RAM’i serbest bırakabilirsiniz.

Zaman zaman siyah ekran sorunu ortaya çıkarsa, normal kullanım için soğutma sistemini ve fanı değiştirmeniz gerekebilir.

Smart Game Booster PRO, donanım sıcaklıklarını gerçek zamanlı olarak izlemenize de yardımcı olabilir. Bilgisayarınız aşırı ısındığında, sıcaklık çok yüksek olmadan önlem alabilmeniz için bir uyarı olacaktır.

Smart Game Booster PRO BOOST Oyun Hızlandırıcı

Windows Güncelleştirme

Windows güncellemesi tamamlanmadığında, siyah ekran hatası oluşur. Bu durumda, önceki Windows sürümüne geri dönmeyi veya sadece sisteminizi yeniden yüklemeyi seçebilirsiniz.

Yazılım veya Sürücü Sorunları

Yeni yazılım veya sürücü yükledikten sonra siyah ekran hatasıyla karşılaşıyorsanız, ki bu yaygın olarak PC oyunlarında oldukça sık görülür veya medya oynatıcılar tam ekran halinde çalışır. Bu durumda, bu sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bilgisayarınızın çözünürlüğünü ayarlamayı deneyebilirsiniz. Veya sistem kararlılığı için yazılımı veya sürücüyü kaldırmanız gerekebilir.

Eski Ekran Kartı Grafik Sürücüsü

Eski ekran kartı sürücüleri yalnızca siyah ekran değil, aynı zamanda mavi ekran hatalarınada neden olabilir. Bu 2 ikisi de tipik Windows sistem hatalarıdır. Eski grafik sürücüsünün neden olduğu sorunları çözmek için sürücüyü güncellemeniz gerekir.

Yaygın grafik sürücüsü markaları arasında AMD, Intel, Nvidia, Dell ve daha fazlası bulunur. Bu markaların resmi web sitelerindeki güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Smart Game Booster, eski AMD, Nvidia, Intel ve daha fazla grafik sürücüsünü kolayca güncellemenize yardımcı olabilir. Daha iyi bilgisayar ve oyun performansı için grafik sürücüsünü, ses sürücüsünü düzenli olarak kontrol eder.

Smart Game Booster PRO Sürücü Güncellemesi
Güncel olmayan grafik ve ses aygıtı sürücülerini güncelleyin.

Bu çözüm önerileri, AMD işlemcili bir bilgisayarda yaşanan siyah ekran sorunlarına yardımcı olabilir. Ancak, sorunun nedeni cihaza özgü olabilir ve çözümü için profesyonel yardım almanız gerekebilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir