1. Anasayfa
  2. Teknoloji

AMD Ryzen Zen 4 ve EPYC işlemciler, Zen 3’e göre IPC’de %25 ve performansta %40 artış sağlayacak

AMD Ryzen Zen 4 ve EPYC işlemciler, Zen 3’e göre IPC’de %25 ve performansta %40 artış sağlayacak
0

Zen 3’ün piyasaya sürülmesiyle tüm gözler AMD’nin Zen 4 kod adlı yeni nesil Ryzen ve EPYC mimarisinde. IPC hızında ve genel performansta %25, ​​işlemcilerde %40 artış.

En son söylenti, AMD’nin yeni nesil sunucu işlemci ailesinin AMD’nin mevcut EPYC tekliflerine kıyasla delice hızlı olacağı ve AMD’nin Zen 4 dört çekirdekli mimarisinin IPC’de büyük bir sıçrama sunabileceği yönünde ChipsandCheese’den geliyor. Kaynakları, Milan işlemcilerle aynı çekirdek sayısına ve saat hızına sahip mevcut Cenova mühendislik tasarımlarının% 29 daha hızlı olduğunu bildiriyor. 4 çekirdekli AMD Zen mimarisi TSMC’nin 5nm işlem teknolojisi üzerine inşa edilecek ve 2022’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Birçok kullanıcı Zen 4’ü bekliyor ve bu bilgi doğruysa beklemeye değer. IPC, TSMC’nin yeni (tam düğüm) N5 üretimi sayesinde% 25’in üzerinde kazanç,% 40’lık genel performans artışı ve hatta muhtemelen tüm çekirdekler için 5GHz çubuğuna ulaşıyor.

Neyin doğru neyin abartı olduğunu söylemek zor, güvenilir bir kaynak Cenova mühendislik örneğinin (Zen 4 sunucu çipi) Milano’dan (Zen 3)% 29 daha hızlı olduğunu bildiriyor. N5’in N7 üzerinden sağlayacağı potansiyel artışı ve Zen 4’ün umut verici sesleri göz önüne alındığında, AMD’nin yeni Ryzen işlemcisi bir performans canavarı.

AMD EPYC

Genoa işlemcileri için genel performans kazancı% 40 civarında olabilir. Daha hızlı DDR5 DIMM desteği ve birden çok çekirdekle birlikte çalışacak geliştirilmiş bir anahtar yapısı ile birlikte, artırılmış saat hızlarının yanı sıra önemli IMC iyileştirmeleri de olacak. AMD CEO’su Dr. Lisa Su tarafından bir önceki röportajda ima edildiği gibi, Zen 4 işlemcilerin çekirdek sayısında artış sağladığı bildirildi. 4. Nesil EPYC Genoa işlemcilerin 96 adede kadar çekirdeğe sahip olması bekleniyor.

AMD İşlemci Yol Haritası (2017-2022)

AMD İşlemci Yol Haritası

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir