1. Anasayfa
  2. Sektörel

Almanca Çeviri

Almanca Çeviri

Almanya başta olmak üzere İsviçre ve Avusturya’nın bir kısmında konuşulan Almanca çeviri desteği alınan başlıca diller arasında yer alır. Hint Avrupa dillerinin Cermen kolunda bulunan dil dünya genelinde oldukça yaygındır. Avrupa Birliği resmi dillerinden biridir ve dünyadaki toplam konuşan kişi sayısı yüz milyonun üzerindedir. Kendi içerisinde farklı lehçelere ayrılan Almanca eski yüksek, orta yüksek ve yeni yüksek olmak üzere tarihi sınıflandırmaya sahiptir. Günümüzde kullanılan, yazım ve dil bilgisi kuralları benimsenen kısım yüksek Almancadır. Bu sınıfta kültür dili ile günlük konuşma dili arasındaki farklılıklar ortadan kalkar. Dildeki sözcük sayısı net olarak tespit edilememiş olup farklı dillerden sözcük aktarımları olmuştur. Diğer dillerden kelime geçişlerinin uluslar arası düzeyde iletişimi daha kolay hale getirdiği düşünülür.

Dilin yapısı incelendiğinde Almancada tamamlayan, ad durumu, belirtme ve yönelme durumları olmak üzere dört farklı durum vardır. Ayrıca dilde cins, durum ve tekillik çoğulluk olarak üç ad çekim kategorisi bulunur. Fiil çekimince ise güçlü, zayıf ve kuralsız sınıflandırması yapılır. Almanca çeviri yapacak olan tercümanların bu gibi dil kurallarına hakim olması gerekir.

Almanca Çeviri Hizmeti

Kaynak dil ve hedef dil sınırlaması olmadan yapılan Almanca çeviri hizmeti her müşteriye özel olarak sunulur. Tercümede evrak dili belirlenir ve dile hakim olan tercüman görevlendirilir. Çevirinin sorunsuz olması için tercümenin hangi yönde yapılacağına dikkat edilir. Ana dilde çevirmenler ile çalışmak çevirinin hatasız olmasını sağlayacaktır. Tercümede sıfır hatasız olmak için her alanda özel çevirmen görevlendirilmelidir. Örneğin tıp alanında bir çeviride terminoloji ihtiyacı fazla olacağından çevirmenin hakimiyeti belgenin birebir aktarılmasına katkıda bulunacaktır. Terminoloji bilgisine ek tecrübenin de bulunması tercüme belgelerinde sorunsuz ve anlam bozukluğu olmadan çeviri almayı mümkün kılacaktır.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir