1. Anasayfa
  2. Seyahat

Akdeniz Bölgesinde Aileye Uygun Tatil Bölgeleri

Akdeniz Bölgesinde Aileye Uygun Tatil Bölgeleri
0

Akdeniz bölgesinde aileye uygun tatil bölgeleri denilince akla birçok yer gelmektedir. Bazı yerler sahilleri için tercih edilirken bazı yerler ise doğa ile iç içe olabileceğiniz dağlık ve ormanlık alanlar olarak tercih edilmektedir. Bunun için tatile ailesi ile birlikte çıkacak olanlar şirin tatil yerleri, Antalya sahil kasabaları, Akdeniz bölgesi tatil şehirleri gibi sorular yer almakta ve gidecekleri yeri planlarken zorluk yaşamaktadırlar. Akdeniz bölgesi yüz ölçümü olarak çok geniş yerlere hakim olup hemen hemen her yerde tarihi ve doğal güzelliklere sahip yerler mevcuttur.

İnsanların bin yıllardır yaşadığı bölgelerde ister istemez gezilecek ve incelenecek onlarca imkan vardır. Aynı zamanda ailenizle gezebileceğiniz bu yerlerde çokça genel kültür bilgisi öğrenebilir ve doya doya tatil yapabilirsiniz. Peki bunları yapabilmek için neler gereklidir, hangi yolları izlemeli ve Akdeniz tatil yerleri rotası olarak nereleri belirmelisiniz. Sonuçta koca bölgeyi tek seferde gezmeye kalkarsanız bunun için haftalarınız yeterli olmayacaktır. Bununla birlikte bir de ailenizi düşünürseniz iş daha da uzayabilir.

Akdeniz Bölgesinde Aileyle Nerede Tatil Yapılır?

Akdeniz bölgesinde bilindiği üzere Isparta, Burdur, Antalya, Mersin, Osmaniye, Adana, Hatay ve Kahramanmaraş illeri yer almaktadır. Bu illerin bile isimlerini duyduğunuzda aklınızda çoğu şeyin canlandığını tahmin etmek zor değildir. Hem tarihi şahsiyetleri, hem mutfağı, hem kültür turizmi için birçok seçeneği ve doğası ile insanları cezbeden bir bölgededir. Yıl içinde milyonlarca misafir ağırlayan bölge aileniz içinde tatil imkanı sunacak birçok alana ve imkana sahiptir. Bunun için bölgeyi belirli kısımlar ayırarak gezmenizde fayda olacaktır.

Antalya, Isparta ve Burdur

Gezi rotası olarak ilk önce hem deniz turizminden faydalanabileceğiniz hem de doğal güzelliklerle birlikte endemik bitkileri görebileceğiniz bir rota belirleyebilirsiniz. Bunun için Antalya, Isparta ve Burdur iyi bir seçenektir. Burdur ve Isparta özellikle yedi göller ile nam salmış ve bölgenin doğal güzellikleri ile birlikte binlerce yıllık tarihe sahip olan kentleridir. Frigya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait birçok iz taşıyan şehirlerde ailenizle kalabileceğiniz uygun ve güzel yerler mevcuttur.

İster bir göl havası alabileceğiniz, kamp kurabileceğiniz yer belirleyebilir, isterseniz de şehir merkezinde güzel butik otellerde kalıp etrafı inceleyebilirsiniz. Size sunulan birçok imkanın yanı sıra mutfak zenginliği ise size unutulmazlar tatlar sunacaktır. Isparta’nın dillere destan gülü ve gülle yapılan tatlılar başta olmak üzere farklı yemeklerini deneyebilirsiniz. Yine aynı şekilde yöreye uygun tatları tadabilir güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Antalya’da En İyi Tatil Nerede Yapılır?

Antalya başlıca turizmin başkenti olarak ifade edilen bir şehirdir. Toroslardan inerek ulaştığınız şehir size hem deniz turizmini hem doğa turizmini hem de kültür turizmini aynı anda sunmaktadır. Şehirde yer alan tarihi yerleri gezerek genel kültür bilgileri edinebilir ve unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte doğa da kamp yaparak ya da bungalov evlerden yararlanarak doğanını tadını çıkarabilirsiniz.

Antalya’da yer alan birçok sahilde deniz turizmi yapabilir ve ailenizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Bununla birlikte binlerce yıllık koyları görebilir ve oralarda denize girip güzel anılar biriktirebilirsiniz. Aspendos antik kentinde bin yıllara damga vurmuş kalıntıların içinde gezebilir ve Yanantaş’ı ziyaret edebilirsiniz. 2500 yıldır sönmediği düşünülen bu taşların arasından çıkan metan gazlarla yandığı bilinmektedir. Yaklaşık bir km yürüyüşten sonra ulaştığınız bu yer sizde unutulmaz bir anı ve güzel bir manzara sunacaktır.

Tarih boyunca onlarca millete ev sahipliği yapmış olan kentte tarihi büyüklerin kabirleri de yer almakta iken aynı zamanda birçok tarihi eserde yer almaktadır. Bununla birlikte şelaleleri, mağaraları ve doğal güzellikleri ile ailenizle birlikte güzel vakit geçireceğiniz birçok yer vardır. Antalya’ya gittiğiniz de Side antik kenti, Aspendos Antik kenti, Phaselis Antik kenti gibi antik kentleri gezmeyi, Düden ve Manavgat şelalelerini görmeyi ve yöresel tatları denemeyi ihmal etmeyin.

Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş

Ailenizle birlikte Akdeniz bölgesinde gezeceğiniz yerlerden bahsederken Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş’tan bahsedilmeden olmazdır. Bölgenin tarihi ve mutfak olarak tatlarını zenginleştiren bu iller size ve ailenize unutulmaz bir tatil fırsatı sunacaktır. Hem doğa da kamp yapabileceğiniz hem de sahil kısmında rahatça denize girebileceğiniz birçok imkan vardır. Aynı zamanda Hatay Samandağ’ında 14 km lik kumsalı ile dünyada ilk sıralarda yer alan bölgeyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Her ne kadar Toroslardan dolayı bölgeden içeri girmek ve gezmek ara ara zorluklar çıkarsa da sonuçta gezmenin tadına varan ve yeni yerler görmek isteyenler için bölge çok güzellikler sunmaktadır. Ailenize uygun kamping alanları, bungalov evler, butik oteller ile sizlere birçok imkan sağlayan bölge de hoşça vakit geçirip yeni yerler göreceksiniz. Aynı zamanda bölgenin lezzetleri sizde unutulmaz tatlar bırakacaktır.

Kabaçam Ören Yeri

Son olarak Akdeniz bölgesi eski ticaret yolları üzerinde yer almaktadır. Gerek kara yolu gerekse deniz yolu ile bölgeye binlerce yıldır gelen insanlar farklı izler bırakmıştır. Likya yolu ve tarihi limanlara bunlara örnektir. Müsait olduğunuz bu bölgeleri ailenizle birlikte gezebilir farklı tecrübeler edinebilir ve bölgeye özgü kazanımlar elde edebilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir