1. Anasayfa
  2. Yaşam

13 Sayısı Neden Uğursuzdur?

Yaygınlığı nedeniyle 13 sayısının kötü şöhretli korkusu uzun zamandır zor bir bilimsel isim aldı: “triskaidekaphobia”.

13 Sayısı Neden Uğursuzdur?
0

“13” sayısı neden uğursuzdur ve anlamı nedir? bu yazımızda açıklayacağız. Bir yıldan fazla bir süredir insanların zihnini bu konu meşgul ediyor.

13 Sayısının kökeni hakkında pek çok teori var, ancak hiçbiri tam olarak kanıtlanamadı. İnsanlar neden 13 sayısından korkuyor? Anlamaya çalışalım.

13. Cuma yılın en kötü günü olarak adlandırılır, oyun formalarındaki 13. sayılar genel olarak “şeytanın düzinesi” ortak takma adını almıştır. Bu konuda zaten bir hurafe olduğu için, bu hurafelerin arka planını inceleyelim. Tarih, bu sayıdan korkulması gerektiğini söyleyen efsanelerle dolu olmasına rağmen.

13 Sayısının Uğursuzlu Nasıl Başladı?

Tarihi olay ve belgeleri, yani “13” rakamının geçtiği kronolojik sıraya göre yavaş yavaş takip ederseniz, er ya da geç Hamurabi kanunları ile karşılaşırsınız. Bu kurallar dizisi Babil’de Hamurabi’nin hükümdarlığı sırasında yürürlükte olan ana kanunlara adanmış bir anıt dikilitaş üzerinde bulunmuştur. Toplamda, arkeologlar stelde 282. yasaya kadar numaralar buldular. 13. sayı doğru numaralandırmada bulunmayınca şaşırdıkları şey neydi? Bir hata olabilir gibi görünüyordu ancak böyle bir tarih anıtı, böyle saçma bir hatayla mahvolmamalıydı. Belli ki bir nedeni vardı.

13 Sayısının Uğursuzlu Nasıl Başladı?

Örneğin eski Sümerler arasında en popüler sayı “12” idi. Neredeyse tüm uygarlıkları onun etrafında dönüyordu. Ve bu arada, modern uygarlıklar da aynı şeyi yapmaya devam ediyor: Yılda 12 ay, kronometrelerde 12 saat, vb. Ancak “13” sayısı, tam tersine, lehine değildi, bununla ilgili güvenilir gerçekler olmamasına rağmen, kasıtlı olarak göz ardı edildiği görülüyordu.

Kuzey halklarının hayranları, daha doğrusu İskandinavya, Valhalla’da tüm tanrıların 12 kişilik büyük bir şöleninin nasıl yapıldığının hikayesini kesinlikle hatırlayacaktır. Ama sonra Loki “partiye” atladı ve böylece 13. konuk oldu. Ve kaos başladı, parçalara ayrıldı. Loki sırayla tüm konukların üzerine atmaya başladı. Ziyafet bozuldu, Loki, bedelini iyi ödemek zorunda olduğu güçlü düşmanlar edindi.

Ve hadi herkesin bildiği daha ünlü bir şeyden bahsedelim. 1307’de Tapınak Şövalyelerinin tüm liderleri tutuklandı ve idam edildi. Hangi gün olduğunu biliyor musun? cevap basit: 13. Cuma.

Referanslar

19. yüzyılda, “13” sayısı, onu Cuma gibi haftanın bir günü ile birleştirme korkusuyla da desteklendi. Neden tam olarak 19. yüzyılda? Kim bilir, ama o zaman en çok Mesih’in Cuma günü çarmıha gerildiğini söylemeye başladılar ve eke “13” sayısı da eklendi. Ama hurafelere şiddetle karşı çıkanlar da vardı. 13 Kulübü, 13’ün kötü etkileri efsanesini çürütmek için yola çıktı. Her ayın 13’ünde, en acil konuların tartışıldığı bir kulüp toplantısı planladılar. Kulübün üyeleri arasında Theodore Roosevelt, Benjamin Harrison, Chester Arthur ve diğerleri gibi adamlar vardı. Sadece 400 kişi’den oluşuyordu. Ve kulübün kurucularından biri 1901’de öldürülene kadar her şey yolunda görünüyordu.

İngilizler için 13’üncü Cuma, 13 Eylül 1940’ta (haftanın hangi günü olduğu apaçık ortadadır.) Alman uçakları tarafından Londra’nın bombalanmasıyla hatırlanır. Ardından mermiler doğrudan İngiliz hükümdarlarının ikametgahı olan Buckingham Sarayı’na indi. Ancak kraliyet ailesinin hiçbir üyesi yaralanmadı.

İlginç bir gerçek, uzay aracının tüm tarihinde “Apollo” adı altında lansmanların tam olarak başarısız olduğu gün 13.gün olmasıydı. Bu, birçok katilin ve manyağın ilk ve soyadlarında 13 harf olduğuna dair popüler batıl inancı içerir: Karındeşen Jack, Charles Manson , Jeffrey Dummer (İngilizce yazımları anlamına gelir). 13 Ekim 1989’da ABD’de yaşanan en büyük borsa kazalarından biri de akla geliyor. 13 Nisan 2029’da 99942 asteroitinin gezegenimize güvenli bir şekilde inebileceği ve hepimize unutulmaz duygular ve sonuçlar sunabileceği haberini nasıl buldunuz?

Mistik sayı 13

Nesnel olarak konuşursak, tüm bunlar batıl inanç ve kendi kendine hipnozun gücüdür. Sürekli kötü bir şey düşünürseniz, doğal olarak hoş olmayan bir şeyle karşılaşırsınız. Ancak bu öyle bir batıl inançtır ki, birçok yüksek bina, tıpkı hastaneler ve havayolları gibi 13 sayısını kat listesinden çıkarır. Aslında bu rakamdan kaçınmaya çalışıyorlar, çünkü kendileri bu sayının zararsızlığına ikna olsalar bile, o zaman bu gerçeğin gerçek histeriye neden olabileceği bir kişiyle karşılaşabilirler. Batıl inançlara daha az dikkat etmenizi tavsiye ederiz, aksi takdirde tüm hayatınızı evde kapalı kilitli bir şekilde elinizde bir silahla, uğursuz bir fenomenin ortaya çıkmasını bekleyerek geçirebilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir