1. Anasayfa
 2. Vücut Sanatı

Sakura Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Sakura Dövmesi Anlamı ve Modelleri
0

Bir dövme seçerken, ne anlama geldiğini önceden öğrenmek son derece önemlidir. Örneğin, son zamanlarda bir Japon kirazı şeklindeki görüntü büyük bir popülerlik kazanmıştır. Sakura dövmesi anlamı belirsizdir. Ağacın tam olarak nasıl tasvir edildiği göz önüne alındığında, bu sembol farklı şekillerde yorumlanır.

Sakura Dövmesi Sembolün tarihi ve kültürel özellikleri

Japonya’nın birçok kültürel geleneği vardır. Sakura, bu devletin en güzel ve popüler sembolü olarak kabul edilir. Ülkenin çiçekli bir ağaca adanmış bir tatili bile var. Ona Hanami diyorlar.

Eski zamanlarda, sadece prensler ve imparatorlar sakura şeklinde dövmeler yapabilirdi. Bunun nedeni, çiçekli bir bitkinin güzelliğinin yalnızca seçkinlerin gözünde mevcut olmasıdır. İnsanların evlerinin yakınında sakura ağaçları büyüdü. Buna göre, sıradan Japonlar çiçeklenmelerine hayran kalamadı. O dönemde vücuttaki benzer bir desen adaleti, sorumluluğu ve gücü simgeliyordu.

Bir kızın ön kolunda çiçekler ve sakura yaprakları dövmesi
Bir kızın ön kolunda çiçekler ve sakura yaprakları dövmesi
önkolda sakura çiçekleri olan küçük dövme
önkolda sakura çiçekleri olan küçük dövme
Bir adamın ön kolunda samuray ve sakura dövmesi
Bir adamın ön kolunda samuray ve sakura dövmesi

Sakura Dövmesinin Anlamı

Başlangıçta dövme bir üstünlük işareti olarak kabul edildiyse, zamanla anlamı değişti. Bunun nedeni, ağacın çiçeklenmesinin çok kısa bir süre gözlemlenmesidir. Hafif bir esinti sonrasında çiçek yere düşer. Bu nedenle, dövme şu anlama gelir:

 • Hayatın geçiciliği
 • Varlığın bozulabilirliği
 • Yaşam döngüsü
 • Aşkın geçiciliği

Beyaz sakura ağacı: Gençliği, alçakgönüllülüğü ve masumiyeti sembolize eder. Hassasiyeti, refahı ve doğurganlığı kişileştirir.

Sakura dalı ise çiçeklenme olarak tasvir edilir ve dövmenin anlamı aşağıda verilmiştir;

 • Hayat yolculuğunun başlangıcı
 • Değişim için çabalamak
 • Aşk ilişkilerinde şafak, iş
 • İyilik ve mutluluk

Tamamen farklı bir anlam, yaprakları döken sakura dalıdır. Yorumunun vurgulamaya değer belirtileri:

 • Kayıp Aşk
 • Hayal kırıklığı
 • Gerçekleşmemiş, yitirilmiş umutlar
 • Kırık kalp

Çiçek açan sakura, gençliğin, kadınlığın ve güzelliğin sembolü olarak kabul edilir. Çiçeksiz bir ağaç ise tam tersine hüzünlü bir anlam taşır. Örnek vermek gerekirse ölen akrabalar, yakın insanlar için kederi sembolize eder.

Bir kızın kürek kemiğinde hiyerogliflerle sakura dövmesi
Bir kızın kürek kemiğinde hiyerogliflerle sakura dövmesi
Bir kızın omzunda kiraz çiçeği dövmesi
Bir kızın omzunda kiraz çiçeği dövmesi
Omuz ve göğüste Japon stili sakura dövmesi
Omuz ve göğüste Japon stili sakura dövmesi

Vücut Pozisyonu Seçenekleri

Çoğu zaman, sırtta bir dövme yapılır. Kaburga ve omuzlardaki büyük ölçekli dövmeler de önemlidir. Bir manşonu taklit ederek bir yandan çizime izin verilir. Göğüs, ayak bileği, uyluk, bilek veya önkolda küçük bir dövme uygundur. Genellikle böyle bir görüntü köprücük kemiği altında ve boyunda yapılır.

Sakura Şeklinde Kadın ve Erkek Dövmelerinin Özellikleri

Genç kızların sakura şeklinde dövme yaptırmalarının tavsiye edilmediğine inanılıyor. Bu dövme sadece olgun bayanlar için uygundur. Bunun nedeni, gençler için bir dövmenin, gençliğin hızlı bir seyrini, yaşlılığın yakın yaklaşımını vaat etmesidir. Yetişkin kadınlar için sakura dövmesi çekicilik kazanmaya ve gençliği uzatmaya yardımcı olur.

Böyle bir model seçen erkekler dayanıklılıklarını vurgulamaya çalışırlar. Kural olarak, bu durumda, bir sakura dalı veya çiçeği, Japon kültürünün diğer motifleriyle birleştirilir. Böylece görüntü daha da ilginç, daha büyük hale gelir.

İki ok ve bir sakura bileziği, bir adamın ön kolunda dövme
İki ok ve bir sakura bileziği, bir adamın ön kolunda dövme
Sakura çiçeği, bir kızın önkolunda dövme
Sakura çiçeği, bir kızın önkolunda dövme
Bir kızın ön kolundaki Sakura dalı dövmesi (yara izlerini kapatan)
Bir kızın ön kolundaki Sakura dalı dövmesi (yara izlerini kapatan)

İşleme Stilleri

En popüler japon kiraz çiçeği dövmesi olan sakura dövme tekniklerinden biri sulu boyadır. Genellikle kadınlar tarafından kullanılır. Bu durumda, renk pigmentinin çizgileri nedeniyle görüntünün biraz rafine, hassas, ancak biraz dikkatsiz olduğu ortaya çıkıyor.

Sakura’nın hem renkli hem de siyah beyaz çizimlerini yapmak mümkün. İkinci seçenek özellikle popülerlik kazanıyor, ölçülü ve temiz görünüyor. Bu erkekler için harika bir seçimdir.

Bir sakura dövmesini yapmaya karar verirken, anlamının tüm çeşitlerini dikkate almaya değer. Aynı zamanda, dövmenin sadece şık görünmesi için değil, aynı zamanda sahibinin dünya görüşüne de uyması için en uygun vücut sanatı görüntüsünü seçmek son derece önemlidir.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir