1. Anasayfa
  2. İnternet

YouTube HDR Video Nasıl Bulunur?

YouTube HDR Video: Doğal ve Dinamik Bir İzleme Deneyimi..

YouTube HDR Video Nasıl Bulunur?

YouTube HDR Video mu arıyorsunuz? Bu yazıda doğa ve manzara videoları, orijinal kısa filmler ve animasyonlar, film ve TV şovlarından sahneler ve oyun videoları gibi örnekler gösterilmektedir.

HDR video nedir? HDR, genişletilmiş kontrasta sahip bir video formatıdır ve renklerin daha doğru ve dinamik olmasını sağlar. Standart dinamik aralık (SDR) videoya kıyasla, HDR daha canlı renkler sunar.

HDR video bir süredir hayatımızda. 4K TV’ler ve 4K UHD Blu-Ray’ler popüler hale geldikçe, daha fazla cihaz bu video formatını desteklemeye başladı. Ne yazık ki, bir video 4K olarak çekilmişse bu, aynı zamanda HDR olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, özellikle ücretsiz HDR içeriği bulmak zor olabilir.

YouTube’un burada devreye girdiği nokta budur. Şimdi YouTube HDR’yi nasıl bulacağımıza bakalım.

YouTube HDR Nasıl Bulunur?

YouTube’da belirli miktarda ücretsiz HDR içerik mevcuttur, ancak bunları bulmak kolay değildir çünkü YouTube HDR’yi özellikle arayamazsınız. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, arama terimlerinize “4K HDR”, “HDR” veya sadece “UHD” ya da “4K” eklemektir. Bazı videolar HDR olduğunu belirtir, ancak bu her zaman geçerli değildir.

YouTube HDR Video Bulma

YouTube HDR videolarının gerçekten HDR olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, HDR destekleyen bir cihazda YouTube’da video izlerken video seçeneklerini açmanız gerekir. “Kalite” sekmesine tıklayarak çözünürlük formatları ve FPS seçeneklerini içeren bir liste görüntüleyebilirsiniz. Eğer bu listede “HDR” ibaresi varsa, videolar gerçekten HDR’dir.

HDR’yi bulmak zor olsa da, YouTube HDR’yi bulmayı kolaylaştıracak kadar içerik mevcuttur.

Aşağıdaki bölüm, en popüler HDR kanallarını ve videolarını göstererek daha az zaman harcayıp renklerin tadını çıkarabilmenizi sağlar. Aynı zamanda, YouTube kullanıcıları tarafından yüklenen mükemmel HDR videolarını kürate eden ve öne çıkaran resmi 4K HDR kanalını da inceleyebilirsiniz.

Doğa ve Manzara Videoları

HDR’nin yaptığı muazzam farkı gösteren birkaç şey, güzel bir manzara veya gün batımı gibi örneklerdir. Bu nedenle, doğa tabanlı bazı mükemmel örnekleri görmek her zaman iyi bir başlangıçtır.

YouTube’da mükemmel doğa çekimleri için en iyi kaynağı arıyorsanız, muhtemelen seyahat belgeselcileri Katie Schwarz ve Jacob‘u göz önünde bulundurmalısınız. Profesyonelce çekilmiş ve düzenlenmiş videoları milyonlarca izlenme almıştır.

İşte bazı önemli noktalar: Native American Fancy War Dance, Peru ve Yellowstone Ulusal Parkı. YouTube kanallarında daha fazla güzel doğa çekimi bulabilirsiniz.

Başka kanalların sunduğu doğa ve manzara videoları da vardır.

Dustin Farrell‘dan Transient, muhteşem bir yıldırım fırtınasını gösterir. HDR’nin geniş ve ince kontrast yetenekleriyle birlikte ışık ve renklerle parlayan yıldırım çakmalarının tadını çıkarabilirsiniz.

Nature Relaxation Films‘den FLYING OVER NORWAY, drone ile çekilmiş manzara görüntülerinin bir saatlik videosudur. Bu kanal ayrıca Norveç dışında da birçok harika manzara sunmaktadır.

Orijinal Kısa Filmler ve Animasyonlar

YouTube’da birçok yetenekli bağımsız yaratıcı vardır, bu nedenle burada bazı yaratıcı HDR kısa filmleri, animasyonlar ve belgeseller bulabilirsiniz. Aşağıda bazı harika örnekler bulunmaktadır.

The HDR Channel‘dan Cosmos Laundromat, sürreal bir animasyon kısa filmidir. 3D modelleme yazılım stüdyosu Blender tarafından bir Creative Commons projesi olarak oluşturulmuştur. Mükemmel HDR efektlerine ek olarak, video harika bir animasyona sahiptir.

Abandon Visuals‘dan Legend of Solorzano, Abandon Visuals stüdyosundan bir HDR kliptir. Bu, dünyaca ünlü Volkswagen Bug yarışçısı Eric Solorzano hakkında kısa bir belgeseldir. Baja 1000’de yarışmıştır ve çöl sürüş sahneleri HDR ekranlarda çok popülerdir, adeta gerçek bir Mad Max gibidir.

Film ve TV Şovlarından Sahneler

4K Movie Clips ve 4K HDR Media gibi YouTube kanalları size film ve TV şovlarından 4K HDR kalitesinde sahneler sunar. Ancak, her iki kanalın da birçok spoiler içerdiğini unutmayın.

Oyun Videoları

YouTube’da HDR kalitesinde oyun kliplerini bulmak kolaydır çünkü oyuncular bunları yüksek kaliteli PC grafik kartlarında, Xbox One X veya PlayStation 4 Pro’da kaydedebilir. İşte renkli ve göz alıcı bir görsel deneyim sunan bazı YouTube HDR oyun videolarının listesi:

  • Forza Horizon 4 [Xbox One X] Playthrough – Techman Video Game Archives
  • SPIDERMAN (PS4 Pro) 4K HDR Gameplay – RajmanGaming HD
  • Chapter 6. The Gatekeeper – Uncharted: The Lost Legacy – TechNoZen Gaming
  • Final Fantasy 15: Xbox One X vs PlayStation 4 Pro – Digital Foundry

Sonuç

Sonuç olarak, bu yazı bazı harika YouTube HDR içeriklerini göstermiştir ve bunların keyfini hemen çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda, HDR’yi nasıl bulacağınız konusunda size bazı fikirler sunmuş olduk.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir