1. Anasayfa
  2. Gündem

Yıkanabilir Medikal Maskelerin Diğerlerinden Farkı Nelerdir?

Yıkanabilir Medikal Maskelerin Diğerlerinden Farkı Nelerdir?
0

Günümüzde maske takmanın hastalıklardan ne denli koruduğu bilinen bir gerçektir. Bu maskelerden biri ultrasonik maske olduğundan son derece özenle kullanılmalıdır. Özellikle koronavirüs döneminde kullanımının artması, popülerliğinin yükselmesi ve öneminin anlaşılması açısından son derece faydalı bir süreç geçirmeye olanak sağlamıştır. Bu denli güçlü maskelerin enfekte olmuş kişilere temas eden bireyler veya kendisinde halihazırda hastalık taşıyan ama bilincinde olmayan bireyler tarafından kullanılması önem arz eder. Birçok maske çeşidi vardır ve bunların her biri kendince hastalıkların güvenle atlatılmasını sağlar. ultrasonik maske

Maske Nedir?

Maskeler yani halk arasında bilinen adıyla tıbbi maske, bazı ölümcül hastalıklardan daha az hasar alarak ve iyileşmeye olanak sağlayarak atlatılmasını sağlayan bir araçtır. Dünyadaki çoğu ülkede Dünya Sağlık Örgütü öksürüldüğünde veya hapşırıldığında hastalığı barındırıldığı anlamına gelmese de her an bulaşıcı olana yakalanılabilir olduğundan maske takmasını zorunlu hale getirmiştir. Bütün bunlar sebebiyle maske takılması son derece önem arz etmektedir.

 

Maske Nasıl Kullanılır?

Birçok birey tarafından mavi maske denilen maske çeşidi ya da buna benzer olanlar nasıl kullanılacağını bilmeden takılır ve gereğinden fazla fayda sağlayamaz. Çünkü maskeler hastalığı değil, hastalığın yayılmasını önler. Ayrıca bilinmesi gerekir ki maskeler sadece alkol bazlı el ovma veya sabun ve su ile sık sık el temizliği ile birlikte uygulandığında yeterince faydalı olur.

 

Kullanım aşaması şu şekildedir:

  • Öncelikle tıbbi maskelerin hangi ölçüde faydalı olduğu anlaşılmalı.
  • Maske takılmadan önce ve sonra eller bol su ve sabunla yıkanılmalı.
  • Maskenin üst kısmı tamamen burnu kapatacak şekilde yerleştirilmeli.
  • Tek kullanımlık maskelerde çıkarılmalı eğer maskeler yıkanabilir ise maske yıkanıp güvenli ve temiz bir yere kaldırılmalı.

Bütün bu adımlardan sonra kişi maskenin doğru kullanım şeklini öğrenecek ve bunu sürekli olarak uygulayacaktır. Bunun yapılması son derece iyi ve faydalı bir yaşam için gereklidir.

 

Yıkanabilir Maskeler Nedir?

Yıkanabilir maskeler diğer maskelere bakıldığında daha kullanışlı ve masrafsız maskelerdir. Bunun yanında normal maskelerle aynı derece koruma oranı gösterirken sürekli olarak yeni maske alımıyla uğraşılmadan kullanılabilir. Bilindiği üzere en az bir metre olması gereken sosyal mesafenin korunamadığı zamanlarda maske kullanılır ve bazen bu şartları sağlamak insanlar tarafından zor bulunur.
Bu sebeplerden kaynaklı olarak yıkanabilir maske kullanıcıya son derece faydalıdır. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün bir yüzeyde saatler ve günler içerisinde aktivitesini kaybedeceğini söylediğinden maske kullanımına verilen önemin arttırılması sağlığın korunması açısından son derece önemli.

Yıkanabilir Maske Ne Zaman Kullanılmalı?

Dışarda yeterince güvenilir olmayan bir alandan gelindiğinde, kalabalık bir ortama girildiğinde ya da en basitinden hasta olup olmadığı belli olmayan bireylerin arasına girildiğinde yıkanabilir maskeler kullanılabilir. Ayrıca şu da söylenmeli ki temiz bir yerden alınıp mümkün olduğunca yine temiz bir yere bırakılmalı.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir