1. Anasayfa
  2. Mobil

Xiaomi, modüler bir akıllı telefonun patentini aldı

Xiaomi, modüler bir akıllı telefonun patentini aldı

Çinli Xiaomi şirketi, birkaç modülden oluşan özel bir akıllı telefonun patentini aldı. Cihaz tam ekran tasarıma ve periskop zoom kameraya sahiptir.

Yeni patent, Xiaomi’nin geçen hafta iki kaydırmalı ve dönen açılır kameralı bir akıllı telefon için patent aldıktan sonra modüler bir akıllı telefon geliştirmeyi düşündüğünü gösteriyor.

Xiaomi akıllı telefonlar için modüller

Birkaç modülden oluşan Xiaomi akıllı telefon

Şubat 2020’de Beijing Xiaomi Mobile Software Co. LLC, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından değerlendirilmek üzere bir “Elektronik Cihaz” için bir patent başvurusunda bulundu. Belgeler 29 Nisan 2021’de yayınlandı ve patentli teknolojiyi korumak için Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) veritabanına dahil edildi.

Kapsamlı dokümantasyon, tam olarak üç tane olmak üzere birkaç modülden oluşan Xiaomi akıllı telefonunu ayrıntılarıyla anlatıyor. Fonksiyonlar modüle göre değişebilir.

Bu özel olarak tasarlanmış akıllı telefonu daha iyi görselleştirmek için, Konsept Oluşturucu olarak da bilinen Hollandalı grafik tasarımcı Jermaine Smit, Xiaomi patentine dayalı bir dizi ürün oluşturdu.

Xiaomi Modüler Telefon

Xiaomi’nin patentli akıllı telefonu birkaç modülden oluşuyor. Birinci modül (üst kısım) ana kart ve kamera sistemini, ikinci modül (orta kısım) bataryayı ve telefonun alt kısmını oluşturan üçüncü modülü içermektedir. Modüller kolaylıkla değiştirilebilir ve ek işlevler içerebilir. Örneğin, bir hoparlör modülü veya yakınlaştırma kamerası modülü.

En az iki modül, birbirine bağlandığında büyük bir ekran paneli oluşturan bir ekran içerir – belgelerde belirtildiği gibi görünür bir ek yeri yoktur. Bu tam ekran bir tasarımdır. Modüller, bir ray sistemi kullanılarak kaydırılabilir ve birbirinden çıkarılabilir.

Xiaomi kamera modülü

Gövde metal veya plastik olabilir. İki farklı tipte kamera modülü gösterilmiş ve açıklanmıştır. Öncelikle bütçe Redmi 9C’ye benzeyen, flaşlı üçlü kameradan oluşan kare şeklinde bir kamera sistemi görüyoruz.

Ayrıca dört kameralı dikey kamera sistemi gösterilmektedir. Alt merceğin kare şeklinde olması dikkat çekicidir. Bu modülde periskop yakınlaştırma kamerası bulunur ve bu özel cihazı kullanarak telefonunuzu yakınlaştırabilirsiniz.

Buradan PDF belgesini açarak modüler bir Xiaomi akıllı telefonun patentini görüntüleyebilirsiniz . Kaynak: LetsgoDigital

Yazı Kaynakları
LetsgoDigital

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir