1. Anasayfa
  2. Rehber

WordPress Site Açılış Hızlandırma

WordPress Site Açılış Hızlandırma

Google ve diğer arama motorları, web sitelerinin hızını sıralamada bir faktör olarak kullanır. Hızlı yüklenen siteler, arama motoru optimizasyonu (SEO) için olumlu bir etki yapabilir ve daha üst sıralarda yer alabilir. WordPress sitenizi hızlandırmak için birkaç önemli adım atabilirsiniz. İşte bazı öneriler:

Önbellek Eklentisi Kullanın

Önbellek, sitenizi daha hızlı yüklemek için kullanılan bir tekniktir. WordPress için popüler wp cache eklentileri bulunmaktadır. W3 Total Cache veya WP Super Cache gibi eklentileri kullanarak önbelleği etkinleştirebilirsiniz.

Resimleri Optimize Edin

WebP, Google tarafından geliştirilen bir görüntü sıkıştırma formatıdır. WebP, özellikle web sayfalarının hızını artırmak ve daha düşük bant genişliği kullanarak daha hızlı yüklenen görüntüler sunmak amacıyla tasarlanmıştır. WebP’nin en önemli özelliklerinden biri, JPEG ve PNG gibi geleneksel görüntü formatlarından daha iyi sıkıştırma sağlamasıdır. WP Fastest Cache tarafından geliştirilen WebP Converter sitesini kullanabilirsiniz.

CSS ve JavaScript Dosyalarını Birleştirin ve Sıkıştırın

CSS ve JavaScript dosyalarını birleştirerek ve sıkıştırarak WordPress sitenizi hızlandırabilirsiniz. Eklentiler veya tema seçenekleri aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için WP Fastest Cache eklentisini kullanabilirsiniz.

Gereksiz Widget ve Öğeleri Kaldırın

Temanızın veya eklentilerinizin sunduğu gereksiz widget’ları ve öğeleri kaldırarak sayfanın yüklenme süresini azaltabilirsiniz. Kullandığınız eklentiler de sitenize widget’lar ekleyebilir. Eklenti yöneticisini kontrol ederek, gereksiz veya kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakabilir veya kaldırabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir