1. Anasayfa
  2. Rehber

Windows 7 Desktop.ini Dosyası Nedir ve Ne İşe Yarıyor?

Windows 7 Desktop.ini Dosyası Nedir ve Ne İşe Yarıyor?

Desktop.ini her windows işletim sisteminde bulunur. Bu dosya gizlidir, gizli dosyaları görme izni yoksa bu dosyayı göremezsiniz. Görmeniz için “Klasör Seçenekleri” nden “Gizli dosyaları göster ” seçeneğini işaretlemelisiniz.

Nedir bu desktop.ini dosyası ?

Desktop.ini dosyası aslında her klasörde bulunur. Bulunmasının sebebi, o klasörde yaptığınız değişiklikleri içerisinde saklar. Klasör görünümlerini değiştirdiğinizde, tekrar aynı klasöre her seferinde girdiğinizde ayarları aklında tutar ve aynı görünümde açılır. Bu aslında çok güzel bir özelliktir. Ayrıca masaüstünü sürekli özelleştirenler bu klasörü görebilirler.

Desktop.ini dosyasını görmek istemiyorum?

Bazen gizli dosyalarımız açık olduğunda desktop.ini dosyasını görmekten sıkılırız. Bu adımlarda desktop.ini dosyasını gizleyebilirsiniz.

İlk önce “Windows Gezgini” ni açın. “Araçlar” a girmeden görebileceğiniz “Klasör ve arama seçenekleri” ne adından “Organize” ye girin. Görünüm sekmesinide açtıkdan sonra, aşağıya doğru inerseniz, “seçeneği korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” butonunu tıkladıktan sonra “Uygula” ya basın.

Bu adımlar sistemizde herhangi bir zarar oluşturmaz. Sadece desktop.ini dosyasını gizlemeniz içindir.

Sıkıldım artık silmek istiyorum ?

Desktop.ini dosyasını silmek isteyenler varsa silmeyide adım adım anlatıyoruz.

Kısayolu “Windows Amblemi + R” olan “çalıştır penceresini” açıyoruz veya “başlat” – “çalıştır” a tıklayalım. ( windows 7 de başlatta çalıştır gözükmeyebilir.)

Çalıştır penceresine “shell:startup” komutunu yazıp “enter” e bastıktan sonra, Windows gezgini ayarınızı ,korumalı işletim sistemlerini görüntüleyecek duruma getirmelisiniz. “Görünüm” tab sekmesine tıklayın,” işletim sistemi dosyalarını gizle “ seçeneğinin üzerindeki işareti kaldırın.

Desktop.ini dosyasını ayrıca “C:\ProgramData\ Microsoft\ Windows\ Start Menu\ Programs\Startup” adresinden de silmeniz gerekiyor. Bilgisayarını yeniden başlatın.

Daha sonra sisteminizin ileride sorun görmemesi için tekrarda işletim sistemidosyalarını gizle seçeneğini kaldırın.

Bu şekil uygularsanız, desktop.ini dosyasını güvenli bir şekilde kaldırabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir