1. Ana Sayfa
 2. Windows 10

Windows 10’da MOV Video Dosyası Oynatma ve Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10’da MOV Video Dosyası Oynatma ve Açma İşlemi Nasıl Yapılır?
+ - 0

Video izlemek insanların yaptığı en eğlenceli aktivitelerden biridir. Ancak, tüm video dosyaları bir bilgisayarda , özellikle de bunun için doğru oynatıcı veya codec bileşenine sahip değilseniz, kolayca izlenmez.

Örneğin bir MOV video dosyası MPEG 4 formatı için bir Apple Quicktime kapsayıcı olduğundan, Windows’ta oynatmak biraz çaba gerektirecektir. Çoğu kullanıcı, doğru oynatıcıya sahip olmadığı veya gerekli codec bileşenleri yüklü olmadığı için Windows 10, PC’lerinde MOV dosyalarını oynatamaz.

MOV Video Dosyası Nedir?

MOV dosyası, iPhone’lar, iPad’ler veya Mac için varsayılan bir video formatıdır. Bir iOS veya macOS cihazında bir video oluşturulduğunda, genellikle .mov uzantısıyla kaydedilir.

Yine de, MOV dosyaları, yerel olarak desteklenmeyen bir biçim olmasına rağmen, Windows ile de uyumludur. Bunun için doğru oynatıcıyı kullanmanız gerekir. MPEG 4 kapsayıcı olarak, MOV dosyaları hem ses hem de video kaydetmek için kullanılabilir.

Windows 10’da MOV Videolarını Nasıl Oynatabileceğinizin Yolları

Windows 10 bilgisayarınızda bir MOV dosyasıyla karşılaşırsanız, onu oynatmanın farklı yolları vardır. Dosyayı açmanız videoyu oynatmanıza izin vermeyecektir . Video oynatıcıları indirmeniz ve yüklemeniz gerekecek.

Yöntem #1 – QuickTime Player’ı yükleyin

QuickTime Player, MOV dosyaları için varsayılan video oynatıcıdır. MacOS’ta sıklıkla kullanılsa da QuickTime video oynatıcısını Windows 10 PC’nize indirip yükleyebilirsiniz.

 1. Windows 10 için QuickTime‘ı yükleyin .
 2. MOV videonuzu QuickTime kullanarak oynatmak için MOV dosyanıza gidin.
 3. Adı sağ tıklayın ve Birlikte aç’ı tıklayın.
 4. QuickTime Player’ı seçin.
 5. QuickTime Player videonuzu açacaktır.

Yöntem #2 – Windows Media Player’ı Kullanma

Başka bir yol, Microsoft’un yerleşik Windows Media Player’ını kullanmaktır. Windows için varsayılan oynatıcıdır ve neyse ki artık MOV dosyalarını da destekler. Ancak, Windows Media Player’ınızın şu anda 12.0 veya daha yüksek sürümde olduğundan emin olmanız gerekir. Yalnızca bu daha yüksek sürümler MOV dosyalarını destekleyebilir ve oynatabilir.

 1. Geçerli sürümü kontrol etmek için Windows Media Player’ınızı açın.
 2. Üst çubuğa sağ tıklayın veya Alt tuşuna basabilirsiniz.
 3. Yardım’ı seçin ve Windows Media Player Hakkında’ya tıklayın.
 4. Şimdi, mevcut sürümü kontrol edin. 12.0’ın altına düşerse, video dosyasını oynatmadan önce en son sürümü yüklemeniz gerekir.
 5. Video dosyasını oynatmak için video dosyanıza sağ tıklayın ve Birlikte aç’ı seçin.
 6. Windows Media Player’ı seçin, videonuzu oynatır.

Yöntem #3 – VLC Media Player ile Oynat

VLC medya oynatıcı Go-oynatıcıdan MOV dosyaları dahil hemen her şey için olduğunu. Çoğu video dosyası formatını oynatabilir ve Windows 10 ile uyumludur.

 • VLC medya oynatıcınız yoksa, indirin ve bilgisayarınıza kurun.
 • VLC medya oynatıcınızı açın ve üst çubuktan Medya’yı tıklayın.
 • Dosya Aç’ı seçin ve MOV dosyanızı seçin.

Yukarıdaki video oynatıcılar çalışmazsa, MOV dosyanızı güvenilir bir video dönüştürücü aracı kullanarak diğer dosya biçimlerine dönüştürmeyi deneyebilirsiniz. Ancak, hasar görmüş veya oynatılamayan bir video dosyanız varsa, dosyanızı kurtarmak için Remo Video Repair Software gibi güvenli bir video onarım aracı kullanmanız gerekecektir.

MOV video dosyalarınızı oynatmak için yukarıdaki hangi video oynatıcı sizin için en iyi sonucu verir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize iletebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Teknobird, en popüler ve en iyi ücretsiz lisanslı yazılımı, ücretsiz deneme sürümünü ve ücretsiz indirmeyi sunma, paylaşma ve güncelleme konusunda uzmanlaşmış en popüler yazılım eşantiyon web sitelerinden biridir.

Yorum Yap