1. Anasayfa
  2. Rehber

Windows 10 Bilgisayarınızı Korumaya Yönelik 10 İpucu

Windows 10 Bilgisayarınızı Korumaya Yönelik 10 İpucu
0

Bilgisayarınızın güvenliği için, İşletim sisteminizde herhangi bir ayar yapmaya gerek yoktur. Bu, Windows performansını etkileyebilir.

Sonuç olarak, işletim sistemini geri yüklemeniz veya yeniden yüklemeniz gerekir. Biraz zaman geçirin ve bilgisayarınızı nasıl daha iyi koruyacağınızı öğrenin. Windows bu konuda özel bir asistana sahiptir.

1. Resmi siteden güvenilir bir antivirüs yükleyin. Lisans anahtarını girerek etkinleştirin. Bir virüsten koruma programı seçme konusunda şüpheniz varsa, tüm Yardımcı Programların ücretsiz sürümlerini deneyin. Ayrıca, bir anahtar satın almanız gerekmeyen antivirüsler de vardır.

2. Güvenilir bir güvenlik duvarı kullanın. Özel forumlarda bağımsız kişilerin yorumlarını okuyun. Windows’un yerleşik bir güvenlik duvarı vardır, açık olduğundan emin olun. Yerleşik güvenlik duvarına sahip bir antivirüs satın alabilirsiniz.

3. Risk almayın ve bilinmeyen dosyaları açmayın. Genellikle dolandırıcılar virüsleri e-posta veya mesaj ile gönderir.

4. Mesajlarda hiçbir eki açmayın. Onlara ihtiyacınız varsa, orada ne olduğunu görmek istiyorsanız, hemen indirin. Ardından kötü amaçlı dosyaları kontrol etmek için bir antivirüs kullanın. Modern antivirüs programları tehlikeyi kolayca tespit eder.

5. Bilinmeyen kaynaklardan gelen harfleri yanıtlamayın. Onları aldığınızda, hemen kaldırmak en iyisidir. Bu genellikle virüs içeren spam’dir. Sonuç olarak, spam gönderen kişi olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve bunu bile bilmezsiniz. Bu durum trafik sıkışıklığına neden olacaktır.

6. Sitelere, çeşitli sunuculara kaydolmak için, sayıları ve sembolleri en az 8 karakterden oluşan karmaşık bir şifre kullanın. İsimlerden, doğum tarihlerinden kaçının. Tüm sunucularda aynı şifreyi girmemeye çalışın.

7. Dosya aktarabilen yardımcı programların İnternet ve yerel ağa erişimi vardır. Tehlikeli olabilirler.

8. Windows’u sürekli güncelleyin. Otomatik güncellemeleri yapılandırmak daha iyidir. Her paket bir öncekinden daha iyi olacak, işletim sistemi güvenlik açıklarını düzeltir.

9. Dosyaları kopyalamaya, bilinmeyen bir kaynaktan program indirmeye gerek yok. Sürücüyü bağlamadan önce virüs olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

10. Önemli belge ve dosyaları düzenli olarak yedekleyin. Bunları bulutta veya çıkarılabilir ortamda saklamak arzu edilir. Verileri bilgisayardan uzak tutmak için.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir