1. Anasayfa
 2. İnternet

Web Scraping Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Web Scraping Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Büyük verinin insan faaliyetinin çeşitli alanlarına girmesi, iş ve teknoloji algımızı tamamen değiştirdi. Büyük miktarda veriyi çıkarmak, analiz etmek ve işlemek için özel araçların kullanılmasına ihtiyaç duyuldu.

Web kazıyıcılar bu şekilde ortaya çıktı. Ana görevi karmaşık verilerin anlaşılmasındaki sorunları ortadan kaldırmaktır. Yapılandırılmamış veya okunamayan bilgileri mümkün olduğu kadar basit ve anlaşılır yapılara dönüştürür.

Web kazıma (ekran kazıma, web veri madenciliği, web toplama, web veri çıkarma ve web veri ayrıştırma olarak da bilinir) aynı zamanda bir tür toplu bilgi alımıdır. Çeşitli web sitelerinden toplu olarak bilgi toplama işlemidir.
Bu işlem, üçüncü taraf web sitelerinden yapılandırılmamış verileri toplayıp HTML, JSON, XML, CSV, XLSX formatlarında sunucunuza yükleyerek yapılandırılmış bir biçimde sunmanıza olanak tanır.

Bu, ürün ve fiyat karşılaştırmasını, analizini ve gerekirse verilerin görselleştirilmesini sağlar. Bilgiyi toplamak için gereken programlara ayrıştırıcılar veya kazıyıcılar denir ve çoğunlukla aşağıdakiler olmak üzere farklı programlama dillerinde yazılırlar: Ruby, cURL, Python, Node.js, C#, PHP, Java, GoLang, vb.

Web Scraping Kullanım Örnekleri

 1. X Şirketi, ürününü Amazon’da satacak. Fiyatları analiz ederek, bunların gelişimini ve Amazon.com ve/veya Amazon.de’de satılan benzer ürünlerin sayısını takip etmek mümkündür. En iyi fiyatı seçmek ve satış hacmini tahmin etmek için bu gereklidir.
 2. Y Şirketi, tatil bölgesindeki otelleri seçmek için bir web sitesi veya uygulama geliştiriyor. Airbnb, Booking, Hotels.com, Google Hotels ve bölgesel web sitelerinden bu bölgedeki otellerle ilgili tüm bilgileri (konum, açıklamalar, fiyatlar) toplaması gerekiyor. Bu web sitelerinin tümü, bilgileri bir API aracılığıyla üçüncü taraf geliştiricilerin kullanımına sunmaz.

Kazıma API ile aynı şey değildir. Örneğin bir şirket, diğer sistemlerin kendi verileriyle etkileşime girmesine olanak tanıyan bir API sağlayabilir; ancak API aracılığıyla elde edilen verilerin kalitesi ve miktarı genellikle web kazıma yoluyla elde edilebilecek olanlardan daha düşüktür.

Ayrıca kazıma, API’den daha güncel bilgi sağlar ve yapısal olarak kurulumu çok daha kolaydır.

Proxy’ler Scraping’de Hangi Rolü Oynuyor?

Toplu ayrıştırma/kazıma durumunda çok sayıda proxy sunucu kullanma ihtiyacı kaçınılmazdır. Proxy sunucuları, web kazımada öncelikle hedef siteyi barındıran sunucu tarafından engellenmeye karşı koruma sağlamak için kullanılır.

Kazıma sırasında IP adresiniz sunucuya istek gönderir ve kısa sürede çok fazla istek gönderirseniz veya çok fazla veri talep ederseniz sunucu IP adresinizi bloke edebilir.

Proxy sunucu ile gerçek IP adresinizi gizleyebilir ve başka bir sunucu adına istek gönderebilirsiniz. Bu, IP adresinizin engellenmesini önleyebilir ve kazıyıcınızın tanımlanıp engellenme riskini azaltır.

Ayrıca proxy kullanmak, istekleri birden fazla proxy sunucusuna dağıtabildiğiniz için analiz hızını artırabilir ve daha kısa sürede daha fazla veriyi analiz etmenize olanak tanır.

Kazıma için Hangi Proxy Sunucu Türleri En Uygundur?

Birçok farklı proxy sunucusu var. Veri toplama için en uygun proxy’ler, veri merkezinde barındırılan proxy’ler ve mobil proxy’lerdir.

Veri Merkezinde Barındırılan Proxy’ler

Bu tür proxy’lerin IP adresleri BT şirketlerine kayıtlıdır. Bu tür proxy’lerin yazılımı veri merkezlerinde barındırılmaktadır. Bu en hızlı ve en ucuz proxylerden biridir . Bu tür proxylerin en büyük avantajı kullanılan veri trafiği için herhangi bir ücret alınmamasıdır. Bu, istediğiniz miktarda veriyi indirip yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu hiçbir şekilde fiyatı artırmaz.

Bu tür proxy sunuculara erişim sağlayan hizmetlerden birine örnek olarak Fineproxy.de verilebilir. Bir proxy’nin 1 IP adresinin fiyatı 6 sentten başlar ve bu da onu tüm benzer hizmetler arasında en düşük fiyat yapar.

Mobil Proxy’ler

Bu proxy’lerin IP adresleri resmi olarak mobil İnternet sağlayıcılarında kayıtlıdır, ancak gerçekte bunlar yalnızca proxy olarak kullanılmaz ve kullanılmaz. Yazılım, özel olarak kurulmuş “mobil çiftlikler”deki özel sunucularda barındırılmaktadır.

Mobil proxy’ler çok daha pahalıdır ve yalnızca toplu veri toplanmasından korunan web sitelerinin kazınması sırasında istisnai durumlarda kullanılmalıdır. Dolayısıyla bu, sayfa içeriği yerine bir captcha’nın belirtildiği anlamına gelir. Bu tür hizmetlerin, hizmete ilişkin temel ücrete ek olarak, kullanılan veri trafiğine göre ayrıca ücretlendirildiği unutulmamalıdır. Bunun nihai maliyetler üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Etkili Veri Toplama İçin İpuçları

 • Veri toplama konusunda mevzuata uymalı ve sahibinin onayını almalısınız.
 • Gizli bilgilerin, ticari veya devlet sırlarının toplanması yasa dışıdır.
 • Çok sayıda isteği olan bir web sitesini engellemek için web kazıma kullanımına izin verilmez. Kazıyıcıların prensibi bir dizi sorgu yoluyla veri toplanmasına dayandığından, vicdansız kullanıcılar tarafından web sitesinin arızalanmasına yol açacak bir DDOS saldırısı amacıyla kullanılabilirler.
 • Kazıma yaparken görüntülerin indirilmesi tavsiye edilmez. Yalnızca görüntünün bağlantısını ayrıştırmanız gerekir. Aksi takdirde telif hakkı sorunları yaşanacak ve çok fazla veri trafiği boşa gidecektir.
 • Hedef sitenin web sunucusuna mümkün olduğunca yakın proxy sunucuları seçmelisiniz. Örneğin Almanya’daki bir proxy sunucusu, Avrupa web sitelerini kazımak için idealdir.
 • Ne tür bir proxy’ye ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz veri merkezinde barındırılan bir proxy ile başlamak en iyisidir. Veri toplama verimliliğiniz zayıfsa mobil proxy’ye geçmelisiniz.
 • Kullanıcı hesaplarından herhangi bir kişisel veri toplamamalısınız. Bu aynı zamanda, web sitesinin sahibi veya kullanıcının kendisi tarafından ifşa edilmesi yasak olan kişisel olmayan verilerin toplanması için de geçerlidir.
 • Bir web sitesini buluta (örneğin Cloudflare) kazımak sorun değildir. Sorun çoğunlukla kazıma hızındadır. Captcha’lar ne kadar fazla olursa, kazıma işlemi de o kadar pahalı olur. Anticaptcha işlevini bağlayabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir