1. Anasayfa
  2. Gündem

Ütü alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ütü alırken nelere dikkat etmek gerekir?
0

Ütü kumaşlar üzerindeki kırışıklıkları gidermek için kullanılan elektronik bir cihazdır. Gündelik hayatta sık sık kullanıldığından dolayı dayanıklı ve hızla kırışıklık açan bir ütü seçmek gerekir. Ütülerde taban yapısı, dizayn, sıcaklık kontrolü ve hareket kontrolü gibi detaylara dikkat edilmelidir. Konuya girmeden önce eğer en iyi ütü tavsiyeleri ile ilgili bir tavsiye listesine ihtiyacınız varsa https://eniyiveucuz.com/en-iyi-utu/ bağlantısı incelemenizi öneririz.

Ütü Alırken Hangi Özelliklerine Bakılmalıdır?

Taban Yapısı

Ütülerin ömrünü doğrudan etkileyen yapıların başında taban yapısı gelir. Ütü tabanının en iyi şekilde ısıyı iletmesi gerekir.

  • Günümüzde ise ısıyı en iyi ileten ütü tabanı seramik tabandır. Seramik tabanlar yapışmayan özellikte ve kaygan bir yapıya sahiptir. Temizlenmeleri kolay olduğundan dolayı olası ütü kazalarında sorun çıkarmazlar. Hareket kabiliyeti fazla olduğu ve ısıyı iyi ilettiği için kırışıklıkları hemen açabilirler.
  • Çelik tabanlı ütüler ısıyı iletme noktasında tercih edilebilecek ütülerdir. Ancak yapışma yapması nedeniyle tercih edilmezler. Ütü yaparken dikkatli biriyseniz paslanmaz özellikteki bu ütüleri alabilirsiniz.
  • Çizilme ve hasar almaya karşı dayanıklı ütüler tercih edenler için alüminyum tabanlı ütülerde tercih edilebilir. Uzun ömürlü ve ısıyı en iyi şekilde ileten tabanlardan biridir.

Ergonomik Yapı

Ütüler farklı boyutlarda ve farklı el yapılarına göre üretilirler. Bu nedenle ütü alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri ütünün el ile uyumudur. Ütünün üst kısmında bulunan ve ütüyü hareket ettireceğiniz noktayı test etmeniz gerekir. Bazı ütüler normalden daha geniş tutacak kısmına sahip olduğu için elinizi yorabilir. Bazı ütülerde oldukça küçük bir yapıya sahip olduğundan ellerinizi sıkabilir.

Ütünün ergonomik yapısına doğru karar verdiğinizde ütü performansınız artar. Elinize tam oturan bir ütü seçmeniz halinde bilek ve kol ağrıları yaşamazsınız. Eli sık terleyen biriyseniz kaymaz tutacaklı bir ütü alabilirsiniz.

Watt Miktarı (Isı Ölçüsü)

Ütülerde bulunan Watt miktarı ütünün ne kadar sürede ve kaç dereceye kadar ısınabileceğini gösterir. Ütülerde Watt değeri tek başına ütünün kaliteli kırışıklık açacağını göstermez. Ancak kırışıklık açmada en önemli kriterlerden biri Watt değeri olarak bilinir. Yani Watt değeri yüksek olan ütüler her zaman daha yüksek performans sunarlar. Ütü alırken 1500 watt ve üzeri seçenekler daha başarılı sayılmaktadır.

Buhar Verimi

Ütülerde buharın çıkması için taban kısımda delikler bulunur. Ütü buhar delikleri fazla olan ütüler daha fazla buhar yaydıkları için kırışıklıkları hızla açarlar. Ayrıca buhar deliklerinin orantılı dağıtılmış olması ve genişlikleri de ütü deneyimini etkiler. Buhar delikleri ufak ve az olan ütülerin performansı düşük olacaktır.

Sıcaklık Ayarı

Ütüler farklı kumaşlardaki kırışıklıkları açmak üzere tasarlanmıştır. Bazı ütüler hassas, orta ve yüksek sıcaklık ayarına sahiptirler. Ancak sıcaklık değerleri birbirine yakın olduğundan dolayı istenilen performansı sunamayabilirler. Bu nedenle sıcaklık ayarlarının kontrol edilerek hangi kumaşlarla uyumlu olduğuna bakılmalıdır.

Ağırlık

Ağır olan ütüler her zaman daha kaliteli kırışıklık açar. Ancak ütü sırasında kol ve eli yoracak ağırlıkta olan ütüler uzun süre ütü yapmayı engeller. Ütü alırken kolu yormayacak ağırlıkta bir ütü seçilmelidir. Ayrıca ütünün içerisine su koyulacağı da düşünülerek hareket edilmelidir. Suyun eklenmesi ile kola zarar verecek ütüler alınmamalıdır.

Hareket Kabiliyeti

Ütüler kırışıklıkları açabilsin diye üçgen bir uç kısma sahiptirler. Bu uç kısım hem erişilmesi zor olan kısımları açması hem de hızla ilerlemesi için çok önemlidir. Ütünün kolay hareket edebilmesi için sivri, uzun ve buhar deliklerinin yakın olduğu uçlar seçilmelidir.

Su Haznesi Kapasitesi

Ütü alırken bakılması gereken özelliklerden biri de su haznesinin kaç ml su aldığına bakmaktır. Ütülerde genel olarak 350 ml ve üzeri tank kapasitesine sahip ürünler hazırlanır. Su haznesinin geniş olması ise sık sık su ihtiyacınızı karşılamanızı önleyecek ve pratik olacaktır.

Otomatik Kapanma Özelliği

Günümüzde yeni üretim ütülerde uzun süre bekleyen ütüler için otomatik kapanma özelliği bulunmaktadır. Yangın ya da ütü arızalarını önleyen bu özelliğe sahip ütüler daha avantajlı bir seçenektir.

Fiyatlandırma

Ütü alırken fiyatın bütçeye uygun olması ve özellikleri ile doğru orantılı olması gerekir. Özellikleri az ancak fiyatı yüksek olan ütüler fazla ödemeler yapmanıza neden olur. Bu yüzden ütü alırken fiyat ve performans araştırması yapılması gerekir.

Konuya ilgili bazı öneriler Eniyiveucuz sitesinden alıntılanmıştır.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. 4 Ocak 2021

    ÜTÜ TAM BİR ŞANS İŞİ YENİ ALDIM ÜTÜ İŞE YARAMIYOR

  2. 10 Ocak 2021

    kalitesiz ütü başa bela oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir