1. Anasayfa
 2. Rehber

USB OTG Nedir?

Modern dünyada kişisel bilgisayarlara giderek daha az ilgi gösteriliyor ve aksine akıllı telefonlar günlük yaşamda ve iş akışında çok işlevli asistanlar haline geliyor.

USB OTG Nedir?
0

USB OTG’nin amacını anlamak için teknolojinin klasik versiyonunun ne olduğunu hatırlamanız gerekiyor. USB, ana bilgi işlem cihazını (PC, dizüstü bilgisayar) ve çevre birimi tipi bir cihazı (flash sürücü, telefon, masaüstü fanı) bağlamak için bir arabirimdir.

Klasik versiyonda, aynı flash sürücüdeki verileri bir akıllı telefonu sıfırlamak için önce FLASH sürücüyü PC’ye bağlamanız, komik fotoğrafları sabit sürücüye aktarmanız, ardından akıllı telefonu bağlamanız ve verileri ona aktarmanız gerekir. Çok fazla işlem var ve bilgisayar her zaman elinizin altında değil. Ancak bir USB OTG kablosu, bir USB flash sürücüyü ek hub olmadan doğrudan telefonunuza veya tabletinize bağlamanıza olanak tanır.

USB OTG (On-The-Go), USB cihazlarının, bir bilgisayar veya başka bir cihaza bağlı olmadan, doğrudan başka bir USB cihazıyla iletişim kurabilmesini sağlayan bir teknolojidir. OTG teknolojisi, mobil cihazlar için özellikle önemlidir, çünkü bu cihazların harici USB cihazlarına doğrudan erişim sağlamalarına olanak tanır.

USB OTG Aracılığıyla Bir Akıllı Telefona Hangi Cihazlar Bağlanabilir?

En bariz olanı, bu şekilde iki akıllı telefonu bağlayabilmenizdir. Açıklığa kavuşturulması gereken ilk şey, OTG teknolojisinin normal USB ile aynı şekilde çalıştığıdır. Bir ana cihaz var ve çevresel cihazlar var. İki mobil cihaz birbirine bağlandığında, bunlardan biri ana, ikincisi çevresel olacaktır. Böylece, herhangi bir nedenle mobil ağ yoksa veya bir şekilde kullanılamıyorsa, ikinci akıllı telefon birinciden şarj edilebilir veya ondan bazı veriler aktarılabilir.

Elinizde bir dizüstü bilgisayarınız yoksa, özel bir adaptör aracılığıyla flash sürücüleri, hafıza kartlarını ve harici sabit sürücüleri akıllı telefonunuza bağlayabilirsiniz.

Kullanım, normal bir bilgisayardakine benzer olacaktır: herhangi bir kısıtlama olmaksızın verileri burdan oraya taşıyabilirsiniz. Cihazın bir MicroSD yuvası yoksa, kart okuyucu ona doğrudan bir USB OTG kablosuyla bağlanabilir.

USB OTG Kablosu ile Telefonu Bağlama

Örneğin, ön kameranın görüntü kalitesi düşükse veya çalışmıyorsa, telefonunuzdaki USB OTG aracılığıyla kolayca harici bir kamera bağlayabilirsiniz. Ayrıca, harici LED ışıklar, soğutucu fanlar, taşınabilir hoparlörler, telefon pervanesi ve hatta mobil modemli yazıcılar bağlayabilirsiniz. Klavyenizi ve mouse’unuzu akıllı telefona bağlayabilir ve böylece bir mobil aygıtı bir cep mini PC’ye dönüştürebilirsiniz.

Hangi Akıllı Telefonlarda On-The-Go İşlevi Bulunur?

On-The-Go (OTG) işlevi, bir cihazın USB portundan diğer USB cihazlarını okumasına ve bağlamasına izin veren bir özelliktir. Bu özellik birçok akıllı telefonda bulunmaktadır. Teorik olarak, 2.3 sürümünün üzerinde Android işletim sistemi çalıştıran tüm akıllı telefonlar OTG’yi destekler, ancak pratikte bazı üreticiler, örneğin pil gücünden tasarruf etmek için bu yeteneği kasıtlı olarak varsayılan ayarlara dahil etmez.

On-The-Go işlevine sahip olan bazı popüler akıllı telefonlar şunlardır:

 • Samsung Galaxy serisi (S6 ve sonrası modeller)
 • Huawei P20, P30 ve P40 serisi modeller
 • LG G5, G6, G7 ve V20, V30 modelleri
 • Sony Xperia XZ ve sonrası modelleri
 • Google Pixel serisi (Pixel 2 ve sonrası modeller)
 • OnePlus 3 ve sonrası modelleri
 • Xiaomi Mi 5 ve sonrası modelleri
 • HTC 10 ve sonrası modelleri

Ancak, tüm akıllı telefonların OTG işlevine sahip olmadığını ve özellikle eski modellerde bulunmayabileceğini unutmayın.

Bir Telefonun OTG’yi Destekleyip Desteklemediği Nasıl Kontrol Edilir?

Akıllı telefonunuzda bir USB OTG işlevi olup olmadığını nasıl anlarsınız? En kolay yol, Google Play Store’dan ücretsiz USB OTG Checker uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

USB OTG Checker APK indir

Bu uygulama donanımını ve yazılımını kontrol edecek ve ardından sorunuzu cevaplayacaktır. Peki desteklemez ises ne yapmamız gerekiyor? Cihazı rootlayabilirsiniz, yani telefonunuz için süper kullanıcı hakları alabilirsiniz. Ancak bu seçenek yalnızca tüm risklerin farkında olan deneyimli kullanıcılar için uygundur. Bazı üreticilerin (örneğin, Samsung) akıllı telefonları rootlamanın, cihazın garantisinin geri dönüşü olmayan bir şekilde geçersiz kılınmasına yol açtığını hatırlamakta fayda var.

USB OTG Checker APK indir

Bir USB OTG Kablosunu Bir Apple iPhone’a Bağlayabilir Miyim?

Apple iPhone, OTG kablosu kullanarak diğer USB cihazlarını bağlamak için destek sağlamaz. Bu nedenle, bir OTG kablosunu doğrudan bir iPhone’a bağlayarak harici bir cihaza bağlanamazsınız.

Ancak, Apple’ın “Lightning to USB Camera Adapter” adlı bir cihazı vardır, bu adaptörü kullanarak iPhone’unuzda fotoğraf makinesi veya USB mikrofon gibi diğer USB cihazlarını kullanabilirsiniz. Bu adaptör ayrıca bazı MIDI cihazlarını da destekler. Ancak, bu adaptörün yalnızca belirli modellerle uyumlu olduğunu ve her USB cihazıyla çalışmayabileceğini unutmayın.

Ayrıca, bazı üreticilerin ürettiği özel ürünler veya yazılımlar, iPhone’unuzda OTG işlevselliğini sağlayabilirler ancak bu yöntemlerin kullanılabilirliği, güvenilirliği ve performansı açısından biraz sorunlu olabilir.

Android OTG Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

Android cihazlarının çoğu, varsayılan olarak OTG özelliğini destekler. Ancak, bazı cihazlarda bu özellik varsayılan olarak etkinleştirilmez. Bu durumda, OTG özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Cihazınıza bir OTG kablosu takın.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
 3. Depolama” veya “USB” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 4. Geliştirici seçenekleri“ni açın. Bunun için “Telefon hakkında” bölümüne gidin ve ardından “Yazılım bilgisi” seçeneğine dokunun. Bu bölümde “Derleme numarası“na dokunarak 7 kez hızlı bir şekilde dokunursanız “Geliştirici modu” etkinleşecektir.
 5. Geliştirici seçenekleri“ni açın ve “USB Hata Ayıklama” seçeneğini etkinleştirin.
 6. USB konfigürasyonu” seçeneğini bulun ve buradan “MTP (Medya Transfer Protokolü)” yerine “PTP (Resim Transfer Protokolü)” seçeneğini seçin.
 7. Ayarları kaydedin ve OTG kablosunu çıkarıp tekrar takın.
 8. Cihazınızın OTG özelliğinin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol edin. Bağladığınız cihazın dosyalarına erişebilir veya diğer USB cihazlarını bağlayabilirsiniz.

USB OTG Akıllı Telefon Endoskop Olarak Kullanımı

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi, bu bir akıllı telefon endoskopudur. USB OTG’li cihazlarla musluktaki bir borunun tıkanıklığını test etmek için kullanılmıştır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir