1. Anasayfa
  2. Sektörel

Temiz Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?

Temiz Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?

Bu sistemler, yangın güvenliği için sıkça tercih edilen, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen, etkili ve hızlı çözümler sunan temiz gazlı yangın söndürme sistemleridir.

FM200 (HFC-227ea) Gazlı Söndürme Sistemi

FM200, ozon tabakasına zarar vermeyen ve Montreal Protokolü tarafından yasaklanan Halon 1301’e alternatif olarak geliştirilen bir gazdır. FM200, yangın söndürme ihtiyaçları için ideal kullanım özelliklerine sahip olan baskılayıcı bir gazdır. Kokusuz ve renksiz bir halokarbon olan bu bileşik, uluslararası standartlarla uyumlu olması sebebiyle geniş bir kullanım alanında kabul görmüştür.

FM200 gazlı söndürme sistemleri, tüm temel yangın tiplerini saniyeler içinde kontrol altına alabilir. Sızdırmaz oda olarak tabir edilen kullanım alanlarına uygun olan sistem, hassas materyallerin bulunduğu kullanım alanları için ideal bir tercihtir. FM200 gazlı söndürme sistemi, korunacak alanın dışına kurulmalıdır ve kurulumun profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

FM200 gazı, üstün yangın söndürme performansının yanı sıra ozon tabakasına ve insan sağlığına zarar vermemesi ile de öne çıkar. Araştırmalar ve testler, insanların 5 dakika boyunca FM200 gazının bulunduğu ortamlarda etkilenmeden bulunabildiğini ortaya koymuştur. Bu durum, yangın anında alanın tahliye edilmesi için gerekli sürenin kazanılmasına yardımcı olur.

Novec 1230 (FK-5-1-12) Gazlı Söndürme Sistemi

Novec 1230, A, B ve C sınıfı yangınlar için hızlı ve kesin yangın söndürme sistemlerinden biridir. Bu sistem, kısa borulama imkanı ile ön plana çıkar. Novec 1230 gazlı söndürme sistemi bünyesinde küresel ısınma potansiyeli son derece düşük olan ve çevre dostu sayılan bir gaz kullanılır. Bu gazın atmosferdeki ömrü yalnızca beş gündür. Çeşitli basınçlandırma seçenekleri bulunan Novec 1230, insan sağlığına da olumsuz etki etmez.

Novec 1230, Montreal Protokolü’ne bağlı olarak kullanımı yasaklanan, ozon tabakasına ciddi zararlar vermesi ile bilinen bir gaz olan Halon 1301’in daha sağlıklı bir alternatifidir. Renksiz ve kokusuz bir gaz olan Novec 1230’un elektriksel herhangi bir iletkenliği de bulunmaz. Novec 1230, karbon temellidir. FK-5-1-12 kodu ile bilinen bu gaz, silindirler içerisinde sıvı olarak depolanır.

Novec 1230, kokusuz, tatsız ve renksiz olduğundan sağlık açısından herhangi bir olumsuz etkiyi beraberinde getirmez. Dünya çapında pek çok organizasyon tarafından onaylanmış bir yangın söndürme sistemidir. Ozon tabakasında ve atmosferde kalma süresi maksimum beş gündür. Ozona zararı olmadığından sera etkisi de oluşturmayan Novec 1230, gerekli tasarım konsantrasyonlarında solunabilir. İnsan sağlığına da herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Her iki sistem de, yangın güvenliği için etkili ve hızlı çözümler sunan, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen temiz gazlı yangın söndürme sistemleridir. Bu sistemlerin seçimi, korunacak alanın özelliklerine ve ihtiyaçlarına bağlıdır.

Evenos, yangın söndürme ve güvenlik sistemleri konusunda hizmet veren bir şirkettir. Web sitesi üzerinden, çeşitli yangın söndürme sistemleri ve güvenlik çözümleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir