1. Anasayfa
  2. Gündem

Temassız Ateş Ölçer İhtiyacınız Var İse Bu Yazı Size Göre

Temassız Ateş Ölçer İhtiyacınız Var İse Bu Yazı Size Göre
0

Günümüzde pandemi nedeniyle çeşitli cihazların üretimi arttırılmaya başlamıştır. Bunlardan en önemlileri temassız ateş ölçer olmakta beraber çeşitleri bulunur. Temassız ateş ölçerin önemi uzak mesafeden ateş ölçmesidir. Virüsün yaratmış olduğu semptomların en başında gelen ateş kişide yüksek çıkarsa herhangi bir yere alınmaz. Ateşi yüksek çıkan kişiler biraz bekletildikten sonra tekrar ölçümleri yapılır. Bunun sebebi hava koşullarının insan vücut sıcaklığını değiştirebilmesidir.

Ateş Ölçümünün Önemi

Hem bireysele yaşamda hem de dışarıda ateş ölçümü oldukça önemli bir hal almıştır. Ateş ölçümü sayesinde kişinin hasta olunup olmadığı öğrenilebilir. Tabi ki her ateşi olan insan virüs taşıyor demek değildir. Neredeyse her hastalık ateşe sebep olur. Ancak virüs yüksek ateş bulgusu verdiği için ve ateş ölçümü en kolay ölçüm yolu olduğu için kullanılabilir.

Ateş vücuda yabancı bir mikroorganizma girdiği zaman vücudun onu etkisiz hale getirmek üzere geliştirdiği bir sistemdir. Mikroorganizmalar da bizler gibi yüksek sıcaklıkta yaşayamazlar. Bu yüzden etkenle karşılaşmada vücut sıcaklığını arttırarak enfeksiyon kaynağını yok etmeye çalışır. Kendi hücrelerine de zarar veren bu yolun tehlikeli sonuçları vardır. Eğer ateş düşürücüler tarafından düşürülebiliyor ise ateş olumludur. Virüs gibi ateş düşürücüler düşürmüyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.
Ateş ölçümünün en basit ve güvenli yolu ise temassız ateş ölçer kullanmaktır.

Temassız Ateş Ölçerlerin Avantajları

Temassız ateş ölçerler ile ateş ölçümü düz bir alandan yapılır. Bu alan genel olarak alındır. Bunun dışında her türlü yüzeyin sıcaklığı ölçülebilir. 5-10 cm mesafeden ölçüm yapıldığı için hijyenik bir ateş ölçümü sağlar. Kurumlarda içeriye girecek insanların kontrolünde kullanılması şarttır. Bir üst koruma ise dezenfeksiyon lambası olarak karşımıza çıkar. Dezenfeksiyon lambası da kapalı ortamlara girerken her türlü virüsün yok olmasını sağlayan cihazlardır. İnsan vücudunda değil eşyalarda kullanılırlar. Bu sayede kapalı ortama virüs kaynağının girişi önlenmiş olur.

 

Kısaca bu önlemlerin yarar ve avantajlarını sıralarsak;

  • Dış alanlarda temassız ateş ölçümü zorunlu bir hal almıştır.
  • Temassız olmayan ateş ölçüm cihazları kullan at özelliktedir.
  • Ateş ölçümü için alınan tek bir temassız alet uzun süreli kullanım sağlar.
  • İçinde bulunan hafızası ile bilgileri saklayabilir.
  • Hem personeller hem de dışarıdan gelen vatandaşlar için kaliteli ateş ölçümü ve takibi sağlar.

Dış kullanımın yanında evlerde de kullanım alanları vardır. Eğer bir hastalıktan şüpheleniyorsanız kendi ateş ölçümünüzü temassız olarak rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında birlikte yaşadığınız insanları da değerlendirip, ateş takiplerini gerçekleştirebilirsiniz.

Farklı Yöntemler

Kişisel olarak virüsten korunmanın yollarından biri ateş ölçerken diğeri ise dezenfeksiyon kutusu kullanımdır. Dezenfeksiyon kutusu sayesinde dışarıdan getirdiğiniz bütün eşyaların virüsten arınmış olduğuna emin olabilirsiniz. Dezenfeksiyon kutusu UV ışığı ile çalışır ve oldukça pratik bir kullanıma sahiptir.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir