1. Anasayfa
  2. Rehber

Telefonunum Donuyor Ne Yapmam Gerekiyor?

Telefonunuzun donmasının, yavaşlamasının 5 nedeni!

Telefonunum Donuyor Ne Yapmam Gerekiyor?
0

Telefonum Donuyor Ne Yapmam Gerekiyor ?

Günümüzde akıllı telefonları geldiği teknoloji inanılmaz derece de çok iyi bir noktadadır. Günümüzde artık bilgisayarlar ile yarışan birçok akıllı telefon görebiliriz. Fakat bu kadar gelişmiş son teknoloji kullanan akıllı telefonların bile bazı sorunları olabiliyor. Bu sorunlardan biri “ telefonum donuyor ne yapmam gerekiyor ? “ sorusudur. Telefon kullanıcıları sıklıkla bu soruyu arama motorlarında aratarak çözümler bulmaya çalışmaktadır.

Peki telefonumuz son sistem teknoloji de olsa bile telefon donma sorunuyla karşılaşabilir miyiz ? Telefonum donuyor ne yapmam gerekiyor sorusu ile karşı karşıya kaldığınızda hangi çözüm önerilerini uygulamanız gerekiyor ? sizlere bu çözüm önerilerini bu yazımızda detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Telefonum Çok Yeni, Son Sistem Teknoloji Kullanılıyor Ama Yine de Telefonum Donuyor !

Telefonum donuyor ne yapmam gerekiyor sorusuna cevap aramaya çalışacağız ilk olarak merak edilen sorulardan biriyle başlamak gerekiyor. Diyelim ki çok yeni , son sistem teknoloji kullanılan bir akıllı telefonunuz var. Akıllı telefonunuz yine de donma sorunu yapar mı , akıllı telefonunuz donma sorunuyla karşı karşıya kalır mı? Bu sorunun cevabı maalesef ki , evet şeklindedir diyebiliriz.

Akıllı telefonunuz ne kadar son teknoloji , yüksek bir sisteme sahip olsa da akıllı telefonunuzun da karasızlığa neden olan bir hata veya öncellik kısmında birikme sorunları olmasıyla birlikte akıllı telefonlarınız yavaşlayabilir. Şimdi sizlere akıllı telefonları donma sorunuyla karşı karşıya kalan kullanıcıların ne yapması gerektiğinden 5 madde de söz etmeye çalışalım.

1) Akıllı Telefonunuzda Yüklü Olan Uygulamaları Kontrol Edin !

Telefonunuza yüklediğiniz birçok uygulama , telefonunuzun ağırlaşmasına neden olarak telefonunuzun donmasına neden oluyor diyebiliriz. Telefonunuzun arka planında çalışan uygulamalar telefonunuzun yavaşlamasına neden olabilir , bu yüzden ilk olarak arka planda çalışan uygulamaları kapatmayı deneyiniz. Telefonunuzda açık olan uygulamalar RAM tüketimi yaptığı için akıllı telefonunuzun yavaşlayarak donmasına sebep olabilir. Bu sebeple ilk önce arka planda açık kalan kullanmadığınız uygulamaları kapatarak işe başlayabilirsiniz.

2) Akıllı Telefonunuzda Virüs Taraması Yapın !

Akıllı telefonların yavaşlamasına sebep olan en önemli nedenlerden biride akıllı telefonların yüklemiş olduğunuz dosyalardan , uygulamalardan virüs kapmasıdır. İndirdiğiniz herhangi bir uygulama da veya herhangi bir dosyada virüs bulunabilir ve virüs de sizin telefonunuza bulaşabilir. Bu sebepten dolayı güvenilir kaynaklardan veya virüs taraması yapılmış dosyaları , uygulamaları indirmenizi öneririz. Bu sayede virüs kapma olasılığınız daha düşük seviyelere inecektir. Eğer telefonunuz virüs kaptıysa telefonunuz aşırı derecede ısınabilir ve bu ısınmalar sonucunda telefonunuz yavaşlayarak donabilir. Telefonunuzda böyle bir sorun ile karşı karşıya kaldığınız zaman , telefonunuzu güvenilir , bilindik bir virüs programıyla taramanız olacaktır. Virüs programı ile tarama işlemi bittikten sonra eğer virüs programı virüs bulduysa bunları kaldırınız. Bu sayede telefonunuz virüslerden temizlenmiş olacaktır.

3) Telefonunuzda Bulunan Depolama Alanını Kontrol Edin !

Telefonunuzda bulunan depolama alanının ( telefon hafızası ) çok dolu olması da telefonunuzun donmasına sebep olabilir. Bundan dolayı telefonunuzun depolama alanını sonuna kadar doldurmamaya özen gösteriniz. Eğer telefonunuz SD kart destekliyorsa , SD kart kullanarak ana depolama alanını doldurmak yerine bazı dosyalarınızı SD karta aktarabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzun hafıza sonuna kadar dolmamış ve rahatlamış olur. Telefonunuzda kullanmadığınız uygulamaları da silerek telefonunuzun hafızasında yer açabilirsiniz.

4) Telefonunuzda Bulunan Önbellek Dosyalarını Temizleyin !

Telefonunuzun önbellek dosyalarında aşırı bir birikme olmuşsa bu durum da telefonunuzun donmasına , yavaşlamasına ve kasmasına neden olan sorunlardan biri olabilir. Telefonunuz da böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman ; telefonunuzun ayarlar kısmına gelerek en fazla önbellek tüketimi yapan uygulamaları bulunuz ve bu uygulamaların önbelleklerini temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra telefonunuzun hızı biraz daha hızlanabilir. Önbelleği temizleme işlemi yaptıktan sonra akıllı telefonunuzu yeniden başlatmayı unutmayınız.

5) Telefonunuzun Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin !

Bazı zamanlarda akıllı telefonlarınıza gelen sistem güncellemeleri ile birlikte telefonunuzda donma sorunları yaşanabilir. Bu durum üreticinin yayınladığı güncellemelerden de kaynaklanabilir. Bu durumda üretici yeni bir güncelleme yollayarak sorunun çözümünü kısa sürede çözmeye çalışır. Bu yüzden telefonunuza gelen güncellemeleri sık sık kontrol etmekte fayda var. Telefonum donuyor ne yapmam gerekiyor ? maddelerinin en sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız aradığınız çözümü bulabilmişsinizdir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir