1. Anasayfa
 2. Seyahat

Seyahat Sigortası

Seyahat Sigortası
0

Planlanan bir seyahatin iptal edilmesi, ertelenmesi veya seyahatin kesintiye uğraması durumunda seyahat sigortası size tazminat öder. Farklı politikalar, yolculuğa katılamamanız durumunda ön ödemeli tatilin belirli masraflarının iade edilmesi veya seyahat sırasında hastalanırsanız tıbbi harcamalarınızın ödenmesi gibi farklı tehlikeleri kapsar. Poliçe süresi de farklılık göstermektedir.

Ne sıklıkta seyahat ettiğinize bakılmaksızın, tek bir seyahat için veya belirli bir süre için (genellikle bir yıl) teminat satın alabilirsiniz.

Seyahat Sigortası Nasıl Çalışır?

Seyahat sigortası, Nationwide ve Travellers gibi genel sigorta şirketlerinden Allianz Seyahat Sigortası gibi uzmanlara kadar çok sayıda sigorta şirketi tarafından satılmaktadır. Ortak kapsam seçenekleri şunları içerir:

 • Seyahatin iptali veya gecikmesi
 • Bagaj kaybı veya hasarı
 • Kiralık araba hasarı
 • Sağlık sigortası ve acil tıbbi tahliye

Sigortacıya ve poliçeye bağlı olarak bu teminatlar tek tek veya paket halinde sunulabilir. Birçok sigorta şirketi tek veya çoklu seyahat poliçeleri seçeneğini de sunuyor.

Her politika türü biraz farklı çalışır. Örneğin, pahalı bir gemi yolculuğu rezervasyonu yaptıysanız ve biletler iade edilmiyorsa, seyahat iptal sigortası satın alabilirsiniz. Seyahatinizi hastalık veya bir aile üyesinin ölümü gibi kapsam dahilindeki bir nedenden dolayı iptal etmeniz gerekirse, poliçe seyahat masraflarını karşılayacaktır.

Bazı sigorta şirketleri, seyahatinizi herhangi bir nedenle iptal etmenize ve yine de avantajlardan yararlanmanıza olanak tanıyan bir poliçe sunar. Ancak bu poliçeler, standart seyahat iptal politikasından daha maliyetlidir ve seyahat masraflarının yalnızca bir yüzdesini karşılayabilir.

Seyahat sigortası poliçenizden zarar talebinde bulunmak için sigorta şirketine teminat kapsamındaki bir tehlikenin meydana geldiğini bildirmeniz gerekir. Seyahat iptal sigortasında, sigorta talebinde bulunmadan önce seyahat sağlayıcısından tazminat istemeniz gerekebilir. Kaybolan veya hasar gören bagaj için tazminat talebinde bulunuyorsanız, sigorta şirketine neyin çalındığını veya hasar gördüğünü gösteren bir liste vermeniz gerekir; sigorta şirketi, hasarı incelemek üzere bir tazminat eksperi gönderebilir.

Seyahat Sigortası Neleri Kapsamıyor?

Nelerin kapsandığı veya kapsam dışı olduğu politikaya göre değişir; bu nedenle, satın almadan önce politikayı dikkatle okumanız önemlidir. Belirli seyahat sigortası türlerini değerlendirirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı konular şunlardır:

 • Kiralık araba hasar poliçeleri, bir kazada hatalı olmanız durumunda genellikle sorumluluk koruması sağlamaz.
 • Önceden mevcut bir sağlık sorununuz varsa, seyahat sigortası poliçeleri teminat kapsamı dışında kalabilir.
 • Sigorta şirketine ve poliçeye bağlı olarak salgın hastalıklar ve pandemiler teminat kapsamında olabilir veya olmayabilir.
 • Toplumsal huzursuzluk nedeniyle seyahatin iptali kapsam dahilinde olabilir veya kapsanmayabilir.

Seyahat Sigortasına Kimler İhtiyaç Duyar?

Seyahat sigortası isteğe bağlıdır. Planlı bir seyahat için, geri ödemesiz uçak bileti gibi çok fazla para harcayan yolcular, öngörülemeyen bir tehlikenin onları seyahat etmekten alıkoyması durumunda, yatırdıkları tüm parayı kaybetmeye karşı koruma olarak seyahat sigortası satın almayı seçebilirler.

Bireyler, normal sağlık sigortalarının yurtdışındaki veya yolcu gemisindeki tedavileri kapsamaması nedeniyle seyahat sağlık sigortası satın almayı tercih edebilir.

Seyahat Sigortası Türleri

Çeşitli seyahat komplikasyonlarını kapsayan birçok seyahat sigortası türü mevcuttur. Bunlar şunları içerir:

 • Seyahat iptal sigortası, ön ödemeli seyahatinizi hastalık gibi nedenlerle yapamamanız durumunda size tazminat öder.
 • Seyahat kesintisi sigortası, hastalık veya kapsam dahilindeki başka bir nedenden dolayı ön ödemeli seyahatinizi yarıda kesmek zorunda kaldığınızda size tazminat öder.
 • Bagaj kaybı sigortası, eşyalarınızın hasar görmesi, kaybolması veya çalınması durumunda size tazminat öder.
 • Seyahat sağlık sigortası, yurt dışı seyahatiniz sırasında hastalanmanız halinde oluşacak sağlık masraflarını karşılar.
 • Kiralık araç sigortası, kiraladığınız aracın kaza sonucu hasar görmesi veya çalınması durumunda sizi korur.

Sigortacıya bağlı olarak tüm bu teminatları ve daha fazlasını sunan tek bir poliçe satın alabileceğiniz gibi teminatları tek tek seçme seçeneğiniz de olabilir. Neyin kapsandığı ve neyin kapsanmadığı, ayrıca teminat limitleri ve muafiyetler söz konusu olduğunda her poliçe farklıdır.

Seyahat Sigortasının Maliyeti Ne Kadar?

Seyahat sigortası fiyatı şirkete göre değişir ve istediğiniz teminatın türü ve miktarı da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır.

Seyahat Sigortası Nasıl Alınır?

Seyahat sigortasını çevrimiçi olarak veya bir acente aracılığıyla doğrudan çeşitli sigorta şirketlerinden satın alabilirsiniz. En iyi fiyatı bulmak için satın almadan önce alışveriş yapmanız ve poliçeleri karşılaştırmanız önerilir.

Satın almaya hazır olduğunuzda, bir başvuru formu doldurmanız ve sigorta şirketine seyahat tarihleri ​​ve sigorta kapsamına alınacak yolcuların isimleri ve yaşları gibi bilgileri vermeniz gerekecektir. Çoğu durumda, kabul edilirsiniz ve birkaç dakika içinde çevrimiçi olarak bir poliçe satın alabilirsiniz.

Yurt dışına seyahat ediyorsanız sigorta kapsamınızı Türkiye dışına çıkarmak için özel seyahat sigortası satın almanız gerekebilir.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir