1. Anasayfa
  2. Dijital Pazarlama

Podcast Oluşturma Yöntemleri

Podcast Oluşturma Yöntemleri
0

Podcast Oluşturma ve Yayınlama Yöntemleri, Günümüzde Cazip Görünmekte Olan Bir Sektör Olmuştur. Sektör Denilmesinin Sebebi, Radyo gibi Yayın Organlarının Artık Yerini Podcast gibi Araçlara Bırakmasından Kaynaklanmaktadır.

İnsanlar, Artık Zamanlarını Doğru Kullanmak İstemektedir. Bu Bağlamda, İçerisinde Reklam Olmayan ve İstedikleri Zaman Açıp İzleyebilecekleri Dijital Platformlara Yönelmektedirler. Bu makalemizde sizlere Podcast Oluşturma Yöntemleri anlatılmaktadır.

Podcast Nedir?

Podcast, Dijital Ses Dosyası Anlamına Gelmektedir. İçerisindeki Çeşitli Kategoriler ile Beraber Çok Yönlü Bir Yapıya Sahiptir. Radyonun Yerini Almakta Olan Bu Yayın Türü, Anlatacak Bir Şeyleri Olan Herkesin Doğru Yönlendirme ve Ekipmanlar ile Birlikte Yayın Yapabileceği Bir Oluşumdur. Aynı Zamanda İnsanların Evde, Araba da veya Sokakta Dinleyebileceği Ses Dosyaların Üretilmesi Durumudur. Doğru Bir Kurgu ve Dinlemesi Cazip Hale Getirilmesi ile İçeriği Üreten Kişilerin Kitle Kazanmasını ve Gelir Elde Etmesini Sağlayabilmektedir.

Podcast Oluşturma Yöntemleri

İçeriğin Önemi

İçeriğin Önemi, Podcast Oluştururken En Dikkat Edilmesi Gereken Noktadır. İnsanların Sıkılmadan Güncel veya Takip Edilmesi Çok Cazip Olan Konulara Yönelmek, Sizi Podcast Konusunda Bir, Hatta Birkaç Adım Öteye Taşımaktadır. Rasgele veya Devamı Olmayacak Sığ Bir Konunun Seçilmesi, İlerlemenizi Güçleştirecek veya Durduracaktır Bu Yüzden Bir Seri Oluşturulabilecek ve Kitleleri Toplayabilecek Konulara Yönelmeniz Gerekmektedir.

Ekipmanlar

Ekipmanlar, Podcastlerinizin Kalitesi Bakımından Önem Teşkil Eden Başka Bir Husustur. Basit Düzeyde İlk Gerekenler; Konuşmalarınızı Oluşturmanız için Bir Mikrofon, Kayıt Yapabileceğiniz Bir Kayıt Cihazı ve Kayıtlarınızı Düzenleyebileceğiniz Bir Ses Düzenleme Uygulamasıdır.(Audacity gibi) Bu Üç Ögenin Doğru Bir Şekilde Tamamlanması ile Beraber Podcast Yayınlarınız, Kaliteli Bir Biçimde Dinleyicileriniz ile Buluşabilecektir.

Ek Unsurlar

Ek Unsurlar, Podcastlerinizin Arka Planda Yer Alan Ama Dikkat Edilmesi Gereken Noktaları İçermektedir. Belirli Bir Kitleye Ulaşmış Başarılı Podcast Yayıncıları, Ek Unsurları Doğru Bir Şekilde Tamamlayan Kişiler Olmuşlardır. Bu Bağlamda Yapılması Gereken Birkaç Ek Unsur Bulunmaktadır. Videoların Başına, Sonuna ve Arka Plana Ekleyeceğiniz Müzikler, Ek Unsurlar Kapsamında Yer Almaktadır.

Shutterstock gibi Sitelerden Edinebileceğiniz Telifsiz Müzikler ile Kendinize Ait Bir Podcast Şablonu ile Kaliteli Yayınlar Yapabilirsiniz. Müziklerin Oluşturulmasına Ek Olarak Başka Bir Ek Unsur, Podcastlerin Süresidir. Anlatacağınız İfadelerin Yarıda Kalmaması ve Bitirilmesi Gerektiği Düşünülebilir. Ancak Dinleyici Sıkmayacak Bir Şekilde Bir Seri Oluşturularak Bu Sorun Çözülebilir. Böylece Sizi Dinleyecek Kitlelere Oluşturabilirsiniz.

Platformlar

Dikkat Edilmesi Gereken Bir Diğer Nokta; Platformlardır. Podcast Yayınının Hedeflediğiniz Kitleye Ulaşması için Size Hitap Eden Bir Platfom Seçmeniz Gerekmektedir. Eğer Uzun Soluklu Bir Seri İstiyorsanız Youtube, Kısa Hikayeler ve bolca Müzik İçeren Bir Yayın ise Soundcloud, Hem Dinleyiciyi Sıkmayacak Hem de Konuşmacıları Davet Ettiğiniz Podcastler Yayınlamak için ise Spotify gibi Platformları Seçmeniz Sizin için Daha Uygun Olacaktır. Spreakers gibi Sitelerden Ücretsiz Olarak Alabileceğiniz RSS (Web Sayfası Bildirimcisi) ile Birlikte Bu Platformlara, Oluşturduğunuz Dijital Ses Dosyalarınız Ekleyebilir ve Kitlelere Ulaşabilirsiniz.

Gelir Elde Etmek

Başarılı Bir Podcast Yayını, Gelir Elde Etmek ile Taçlanabilmektedir. Belirli Bir Kaliteye ve Seviyeye Ulaştığınız Takdirde Yüklediğiniz Platformlar, Size Etkileşiminiz Oranında Gelir Kazandıracaktır. Yayınlarınızın Devamlılığı Sayesinde de Bu Geliriniz, Artarak Devam Edebilecektir. Hedef Kitlenizin Büyümesi ile Beraber Birçok Kurum ve Kuruluşlar, Size Reklam Almanız Dahilinde (Podcast İçeriğinizi Bozmayacak Bir Şekilde) Size Gelir Sağlayacaklardır. Yayınının Daha da Büyümesi Durumunda, Geniş Kitlelere Hitap Eden Kuruluşlar, Sizi Bünyesinde Barındırmak İsteyecek ve Büyük Gelir Rakamlarına Ulaşabilme İmkanınız Olacaktır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir