1. Anasayfa
  2. Sektörel

Özel Güvenlik Kıyafetleri

Özel Güvenlik Kıyafetleri
0

Güvenlik görevlilerinin giyeceği özel güvenlik kıyafetleri 5188 sayılı kanunun “kıyafet” başlıklı 13. Maddesinde “özel güvenlik görevlileri görev alanı içinde ve süresince üniforma giymektedirler. Görevin ve iş yerinin özelliği nedeni ile gerekli görülen hallerde sivil kıyafetle görev yapılmasına komisyon izin verilebilir” şeklinde belirtilmiştir.

Özel güvenlik görevlilerinin, hava limanları, inşaat sahaları, tesis, ofis, fabrika vb. gibi yerler gereğince yetkileri olmakla birlikte 5188 sayılı kanun maddesinde belirtilen hukuki ve fiziki sınırlar çerçevesinde görevlerini yerine getirmeleri gerekir. Özel güvenliklerin sorumlu oldukları yerlerde özel güvenlik kıyafetleri olarak; takım elbise, gömlek, ceket, deri mont, palto, kravat, etek, kep, şapka, bot, ayakkabı, çizme, yağmurluk, çanta ve eldiven kullanmaları gerekir. Görevlilerin özel güvenlik ekipmanları olarak ise tabanca kılıfı, kemer, el feneri, kelepçe, düdük ve cop verilmektedir. Özel güvenlik görevlilerin 5188 sayılı kanuna göre özel güvenlik kıyafetleri ile çalışmaları zorunlu bir durumdur. Fakat iş yerine ve mevcut özel güvenlik görevinin gerekliliklerine göre normal yani sivil kıyafet de kullanabilmektedirler.

Özel güvenlik kıyafetleri ile ilgili hazırlanan kanuna göre özel güvenlik kıyafetler, genel kolluk kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile kanunla kurulan özel kolluk kuvvetlerinde kullanılan biçimde, modelde ve renkte olamaz. Özel güvenlik kıyafetleri üzerinde şirketi tanıtmak amaçlı, isim, logo ve işaretler de bulunabilmektedir.

Özel Güvenlik Kıyafetleri Nasıl Olacak?

Özel güvenlik personellerinin giydiği kıyafetler yazlık, kışlık yazlık sivil ve kışlık sivil gibi dört farklı üniforma çeşitleri bulunmaktadır. Kışlık olarak kullanılan özel güvenlik malzemeleri, diz altından floransan ışık olan gümüş renkli şeritli füme pantolon, kol uçları ve yaka kısmı gri uzun kollu tişört, füme renginde mont, füme kaban, füme renkli yağmurluk, şapka ve deri bot kışlık özel güvenlik kıyafetleridir.

Yaz ayında kullanılan özel güvenlik ekipmanları ise; diz altında floransan ışık olan gümüş renginde füme pantolon, siyah renkli deri ayakkabı, füme şapka, kol uçları ve yaka kısmı füme renkli olan ve kalan kısmı gri renkli olan kısa kollu tişört yazlık özel güvenlik kıyafetleridir.

Sivil güvenliklerin kullanması gereken kıyafetler ise takım elbise, beyaz gömlek, siyah ayakkabı ve siyah kravattan oluşmaktadır.

Yeni Tip Özel Güvenlik Kıyafetleri

Kamu ve kuruluşlarda çalışan özel güvenlik personellerine ait üniformaların direktifleri 15 Mayıs 2020 de yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren bu esaslara göre özel güvenlik birimleri yeni üniformalarını kullanabilecekler ve isteyenler bu üniformaları 15 Eylül 2021’e kadar devam ettirebileceklerdir. Özel güvenlik çalışanları istedikleri zaman özel güvenlik birimleri, özel güvenlik şirketleri, bakanlık ve valilikten onay aldıktan sonra üniforma kataloglarını yenileyerek mevcut üniformalarını kullanmaya devam edebileceklerdir. Ayrıca yeni tip özel güvenlik kıyafetleri erkek ve kadınlarda aynı olup cinsiyete göre değişmeyen tek tip kıyafetlerdir.

Özel güvenlik kıyafetleri fiyatı ise tercih edilen kıyafetlerin kalitesi vb. gibi etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. En uygun fiyat ve kalite garantisi dahilinde askeri malzeme alışverişlerinizi https://www.silyonaskerigiyim.com/ adresinden yapabilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir