1. Anasayfa
  2. Rehber

Ok Sembolleri Klavyede – Ok İşaretleri Nasıl Yapılır?

Ok Sembolleri Klavyede – Ok İşaretleri Nasıl Yapılır?

Ok sembolleri için klavyenizdeki alt kodlarını, ok emoji işaretlerini, yukarı okları, aşağı okları, sağ ve sol okları ve bunların Alt Kodu ve Unicode değerleri ile okların her türlü simgesini deneyin.

Ok Sembolü Alt Kodları

Bir Alt Kod değeriyle gösterilen farklı ok türleri vardır. Şunları yapabilirsiniz Word, Excel sembolleri ok yazın. Kullanacağınız alt kodunu kopyalayıp ve her yerde yapıştırabilirsiniz. Özel karakterler ve semboller için tüm Alt Kodların listesi aşağıda belirtilmiştir.

Panoya kopyalamak ve herhangi bir yere yapıştırmak için bir ok sembolüne tıklamanız yeterlidir.

Ok Sembolü Ok Tipi Alt Kodu
Yukarı Ok 24
Aşağı Ok 25
Sağ Ok 26
Sol Ok 27
Sol-Sağ Ok 29
Yukarı-Aşağı Ok 18
Tabanlı Yukarı-Aşağı Ok 23
Yukarı doğru dolu ok 30
Aşağı doğru dolu ok 31
Sağa doğru dolu ok 16
Sola doğru dolu ok 17

Ok nasıl yazılır?

Alt Kodunu Word’de, Excel’de vb . Kullanarak bir ok sembolü yazmak için ;

  • NumLock’u açtığınızdan emin olun, tuşuna basın ve basılı tutun
  • Alt, istediğiniz okun Alt Kod değerini yazın, örneğin bir aşağı ok sembolü için 25 , sayısal tuş takımı, Alt tuşu bırakın ve aşağı okunuz olur .
  • Yukarıda bahsedilen prosedür windows içindir.
  • MacOS için geçerli değildir.

Windows Alt + Kod Yöntemi

Bu durumda, alt tuşlarından birini basılı tutun ve ardından yukarıdaki tablodaki gibi ondalık kodu girin. Ancak, klavyenizdeki sayısal tuş takımını kullanarak sayıları yazmalısınız. Not Defteri, Word, Excel, PowerPoint gibi tüm Microsoft belgelerinde ve ayrıca Outlook ve Skype gibi diğer uygulamalarda çalışacaktır . Örneğin , sayısal tuş takımındaki ve ardından tuşlarına basmak , sola doğru çift ok sembolünü üretecektir.

Word Belgelerinde Hex Kodu + Alt + X

Bu yöntemde onaltılık unicode değerini girin ve ardından alt tuşuna ve X’e basın. Onaltılık kodlar yukarıdaki tablonun son sütununda verilmiştir. Windows, onaltılık kodu bir sembole dönüştürecektir. Buradaki avantaj, sayısal tuş takımına sahip olmanıza gerek olmamasıdır. Ancak, yalnızca Microsoft Word belgelerinde çalışır. Örneğin, pres tuşları ve ardından basın ile tuşları siyah tüylü rightwards sembolü ok üretecek .

Office Belgelerinde Symbol Yardımcı Programını Kullanma

Word veya PowerPoint gibi Microsoft Office belgelerinde “Ekle> Semboller> Diğer Semboller” menüsüne gidin. Bu, Wingdings yazı tipi altında ok sembollerini bulabileceğiniz “Sembol” yardımcı programını açacaktır.

Sembol Yardımcı Programındaki Oklar

Mac için Seçenek Kodu

Alt koda benzer şekilde, ok sembolleri eklemek için Mac’te seçenek kodlarını kullanabilirsiniz . Seçenek tuşlarından birine basın ve ardından yukarıdaki tablodaki gibi onaltılık kodu yazın. Bu yöntemin çalışması için klavye girişini Unicode Hex Girişi olarak değiştirmelisiniz. Örneğin, + 21bb seçeneği , gibi saat yönünde açık daire ok sembolü üretecektir . Bu sembolü belgeler üzerinde “Yenile” düğmesi olarak da kullanabilirsiniz.

Mac’te Karakter Görüntüleyiciyi Kullanma

Windows’taki Karakter Eşlem’e benzer şekilde, Mac’te Karakter Görüntüleyiciyi kullanabilirsiniz. Karakter Görüntüleyici uygulamasını açmak için Spotlight Aramasını kullanın. “Oklar” kategorisine tıklayın ve eklenecek sembolü seçin.

Mac Karakter Görüntüleyicide Ok Sembolleri

Tüm Ok Sembolleri ve Kısayolları Tek Görselde

Windows ve Mac’teki tüm ok sembollerin kısayolları için buradan görüntü referansını indirin. Bu resmi çevrimdışı cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir