1. Anasayfa
  2. Teknoloji

NVIDIA GeForce RTX 3090 Grafik Kartı Tüm Detayları

NVIDIA GeForce RTX 3090 Grafik Kartı Tüm Detayları

NVIDIA’nın GeForce RTX 3090 grafik kartı nihayet tüm ihtişamıyla resmedildi ve çılgın bir grafik kartı gibi görünüyor. Twitter kullanıcısı @GarnetSunset tarafından sızdırılan NVIDIA GeForce RTX 3090, Ampere oyun grafik kartı serisinin amiral gemisi olacak ve muazzam bir soğutma tasarımına sahip.

NVIDIA GeForce RTX 3090 Tüm İhtişamıyla Resmedilen Amiral Gemisi Amper Oyun Grafik Kartı

Sızıntı, NVIDIA’nın GeForce RTX 3090’ının GeForce RTX 2080’in hemen yanında oturduğunu gösteriyor. Sadece karta bakınca, GeForce RTX 3090 inanılmaz derecede büyük görünüyor ve üçlü yuva form faktörünü destekliyor.

Sadece kartın kendisine bakıldığında, GeForce RTX 3090, böylesine büyük bir şekil ve boyuta sahip ilk referans grafik kartı gibi görünüyor. İt-çek konfigürasyonunda öne ve arkaya yerleştirilmiş çift eksenel teknolojili fanlara sahip üç yuvalı bir devdir. Kartın ön tarafında, PCB’nin üstüne yerleştirilmiş birkaç kanatçık bulunan açıkta bulunan soğutucu blokları bulunuyor. Örtüyü güçlendirmeye yardımcı olan ve hatta metal çerçeveye kazınmış küçük bir NVIDIA logosuna sahip alüminyum çubuk var.

Kartın arka yüzünde mat siyah renkli bir arka plaka ve muhafazayı güçlendiren aynı alüminyum çubuk bulunuyor. Kart, özel bir PCB’de görüldüğü gibi arka tarafında da GDDR6X belleğe sahip olduğundan , her iki tarafta da termalleri kontrol altında tutmak için arka tarafa bir fan eklemek mantıklıdır.

Kartın adı bulanıklaştı ve görünüşe göre kart, PCIe yuvasındaki ‘Config 1’ işareti göz önüne alındığında hala erken bir test aşamasında. Founders Edition tasarımının, referans olmayan RTX 20 serisi kartlardan daha üstün bir tasarım olmasını sağlayan 20’den fazla güç bobini içermesi bekleniyor .

Sızıntı yapan kişi, geçen hafta duyduğumuz söylentilere yakın olan Founders Edition ekran kartının 1400 ABD doları fiyatından da bahsetti. Önceki söylentiler $ 1399 da RTX 3090 başlar fiyatlandırma ABD Kurucular ederken Sürümü 1499 $ ABD için ekstra 100 $ ABD mal olacağını belirtmiştir. Bunun doğrulanması gerekiyor, ancak her iki durumda da kart, yalnızca söylentilere dayanarak RTX 2080 Ti’den biraz daha pahalı olacak.

NVIDIA GeForce RTX 3090 – En Hızlı Amper Oyun Grafik Kartı

Sızan ayrıntılara göre GeForce RTX 3090, GA102-300-A1 GPU’ya sahip olacak. GA102-300-A1 GPU’nun 5248 CUDA çekirdeğinden veya 82 SM’den oluştuğu söyleniyor. Toplamda, bu GeForce RTX 2080 Ti’ye göre çekirdeklerde% 20’lik bir artış demektir. Saat hızları, TMU / ROP sayıları gibi ayrıntılar sağlanmamaktadır ve oyun ve HPC parçaları farklı bir konfigürasyon hiyerarşisini paylaştığı için Ampere A100 kalıbını referans olarak alamayız.

Bellek tarafına gelince, kartın daha hızlı GDDR6X pin hızları ile 24 GB’a kadar bellek alacağı belirtildiğinden işler ilginç görünmeye başlıyor. Baktığımız 384 bitlik bir veri yolu olduğundan, neredeyse 1 TB / sn bant genişliği sunabilecektir.

NVIDIA GeForce RTX 30 ‘Ampere’ Gaming grafik kartı serisinin 1 Eylül’de NVIDIA CEO’su Jensen Huang’ın ev sahipliği yapacağı dijital bir etkinlikte duyurulması bekleniyor . Etkinlik sırasında GeForce RTX 3080 Ti (veya RTX 3090), GeForce RTX 3080 ve yeni nesil Titan’ı içeren en azından üç yeni ekran kartı bekliyoruz. Ampere GPU’larla ilgili kesinlikle konuşulacak çok şey var, ancak daha fazla bilgi yolumuza gelene kadar beklememiz gerekecek.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir