1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

NFC Nedir, nfc özelliği ve etiketi ne işe yarar?

NFC Nedir, nfc özelliği ve etiketi ne işe yarar?
0

Artık telefon alırken NFC özelliğini arıyoruz ; peki bu özellik ne işe yarar ? NFC (Yakın Alan İletişimi) çipi, akıllı cep telefonlarında kullanımı hızla artan bu çipin Türkiye’de kullanımı biraz kısıtlı. İşte NFC’nin kullanıldığı alanlar ;

Ödemeler:

Güvenlik endişelerine rağmen hala hizmet vermeye devam eden NFC’nin en önemli uygulamalarından biri Google Wallet. Ülkemizde henüz ödeme amaçlı kullanılmayan NFC , önde gelen birçok kredi kartını destekliyor ve her geçen gün NFC’yi destekleyen ortak sayısı artıyor.

Etiketler:

Küçük boyutta olan bu çipler hemen hemen her yerde kullanılabilirlik sağlıyor. Her ne kadar bu günlerde kendimiz satın alıp kullanmak zorunda olsak da yakında birçok üründe bu çiplerin kullanılmasını bekleyebiliriz. Samsung’un TecTiles adındaki küçük plastik etiketleri, teknolojinin nasıl kullanılacağını öğreniyor. Örneğin telefonunuza kulaklık taktığınız anda müzik çalacak şekilde ayarlamak gibi.

Dosya Paylaşımı:

NFC çiplerine sahip cep telefonlarını birbirine dokundurarak dosya paylaşabiliyorsunuz. Birçok NFC destekli Android entegre gelen uygulamayla veya üçüncü parti uygulamalarla yapmanız mümkün.

Klavye ve Fare:

NFC destekli cep telefonunuzu ve gene NFC destekli klavyenin önüne koymanız yeterli. Uygulamanın fare gibi çevrebirimlere uyarlanmışı da mevcut.

Müzede Dolaşın:

Müzeler eski yerler olsalar da zaman zaman son teknolojilerle donatıldıklarına rastlıyoruz. Bazı müzeler, akıllı ceplerin dokunmatik özellikleriyle müze deneyiminizi geliştirebiliyor. Londra Müzesi, NFC’yi ziyaretçilere ek bilgiler sunmak için kullanıyor. Bu belki halihazırda sunulan sesli ve metin tabanlı kılavuzlardan çok farklı bir şey değil, ancak size daha fazla özgürlük sağladığı kesin. NFC sayesinde kılavuzun size gösterdiği yol yerine kendi istediğiniz yere gidebilir ve NFC sayesinde ek bilgi edinebilirsiniz.

bu makalemizde sizlere telefonda nfc nedir ? ne işe yarar? , nfc etiket okuyucu nedir? gibi konulara değinilmiştir.

Yazar Hakkında

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yorum Yap