1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim

Neden Hiç Arkadaşım Yok ?

Neden Hiç Arkadaşım Yok ?
0

Kişiler ergenlik dönemi ile birlikte birçok değişim de yaşamaktadır. Bu değişimi çevrenizde birçok kişiden duymuşsunuzdur veya görmüşsünüzdür. Bu değişimler kişilere her zaman olumlu yönde yani heyecan ve mutluluk getirmediğini pek çoğumuz deneyimlemişizdir veya duymuşuzdur. Ergenlik dönemi , bir gelişim dönemidir. Ergenlik dönemi ile birlikte kişilerin bağımsızlığını kazanma yolunda ki bir kişi için heyecanlı bir dönem olduğu söylenebilir. Kişi bu dönemde yeni deneyimler açısından meraklıdır , yeni şeyler keşfetmek isteyebilir. Bazen bunları gerçekleştirebilmek çok kolay ve eğlenceli olabilirken bazen de çok zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Ergenlik döneminde gençleri en çok zorlayan konuların başında yalnızlık gelmektedir. Yalnız kalan gençler kendilerine şu soruyu sıklıkla sorabilir ; “ Neden hiç arkadaşım yok ? “. Bu soru kalıbı ergenlik döneminde olan birçok gençten duyulan sorudur. Ergenlik döneminde gençlerin yalnız kalması , arkadaş edinememesi , kendini çevreden dışlanmış hissetmesi her ne kadar normal gözükse de yalnız kalan bir genç için çok zor bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda “ Neden Hiç Arkadaşım Yok ? “ diyen gençlerin arkadaş edinememesinin sebeplerini sizlerle inceleyelim.

Gençler Neden Arkadaş Edinemiyor ?

  • Gençlerde arkadaş edinmeyi zor bir seviyeye getiren en büyük etkenlerden biri gençlerin arkadaş edinmek için bir çaba da bulunmamasıdır. Gençler karşıda ki kişi tarafından reddedilmekten mi korkuyor ? Karşı taraf ile iletişimi başlatmak için ilk kişi olmaktan mı kaçıyor ? Karşıda ki kişi tarafından reddedilirse ne olur ? Bu soruların arkadaş edinmekte zorlanan genç tarafından cevaplanıp , cevapları alınırsa bu cevapları inceleyip, analiz ederek bir sonuca ulaşılabilir.
  • Her insanın, her gencin karakteri birbirinden farklıdır. Bu doğrultu da her gencin aynı sosyallikte biri olmasını beklemek mantıklı olmaz. Bazı kişiler arkadaş seçiminde pek çok kriterin bir arada bulunmasını isteriz ve arkadaşımızı bu doğrultuda seçmek isteriz. Bu yüzden doğru insanı bulmak uzun bir süre alabilir. Kişiler , kendi istediği kriterde birini arkadaş olarak bulamayınca ise arkadaşsız, yalnız kalabilir.

Nasıl Arkadaş Edinebilirim ? Nasıl Benimde Arkadaşım Olacak ?

  • İnsanlarla sosyalleşebileceğiniz sosyal ortamlara girebilirsiniz. İlgi alanlarınıza ortak biriyle arkadaşlık etmek istiyorsanız kurslara , sosyal kulüplere , organizasyonlara vb. katılıp sizlerle ortak zevkli kişilerle tanışabilirsiniz. Bu güne kadar bunları gerçekleştirmediyseniz sizlere en uygun olan bir yeri seçip deneyimleyebilirsiniz.
  • Bir kişi ile iletişimi başlatmak , sohbet etmek herkes için kolay bir şey değildir. Bu konularda kendini yetersiz hissediyorsan ve bu sorunun üstünden kendi başına gelemeyen kişilerin bir uzmandan yardım olması oldukça faydalı olacaktır.
  • Eğer takım halinde yapılan bir spor ile ilgileniyorsan , bir takıma katılmayı deneyebilirsin. Bu kişiler ile ortak bir ilgi alanın olduğundan dolayı vakit geçirebilir ve arkadaşlığını ilerletebilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir