1. Anasayfa
 2. Rehber

Neden Bazı Web Sitelerine Erişimim Engelleniyor?


0

Birçok kullanıcı Google’ın sık sık Ben Bir Robot Değilim reCaptcha doğrulamasını gösterdiğinden ve aramayı engellemekten şikayetçi . Günümüzde birçok web sitesi kullanıcıları farklı kriterlere göre engellemektedir. Genel olarak, herhangi bir açıklama olsun veya olmasın tarayıcıda “Erişim Engellendi” mesajını görürsünüz. Google gibi bazı siteler engelleyecek ve bir insan kullanıcı olduğunuzu doğrulamanızı isteyecek. İnternette belirli bir web sitesine erişememenin bazı nedenleri ve olası çözümleri aşağıda verilmiştir.

Engelleme nedir?

Birçok ülke, kuruluş ve eğitim kurumu web sitelerini farklı nedenlerle engellemektedir. Örneğin, Çin’de Facebook veya Twitter gibi sosyal ağ sitelerine erişemezsiniz. Benzer şekilde, okullar ve kolejler öğrencileri kontrol etme politikası olarak kampüs içindeki sosyal erişimi kısıtlar. Bu makalede bu tür engellemeyi tartışmıyoruz.

Bu makalede tartıştığımız şey, diğer tüm sitelere erişirken yalnızca belirli web sitelerine erişiminizin engellenmesidir. Bu, siteyi düzenli olarak ziyaret etmeniz ve herhangi bir sebep olmaksızın aniden bloke olmanız da olabilir. Böyle bir durumda, ISS’nizde herhangi bir sorun yoktur ve web sitesi sahibi özel nedenlerle erişiminizi engellediğinde gerçekleşir.

Neden Belirli Web Sitesine Erişimim Engelleniyor?

Aşağıda, belirli web siteleri için erişiminizin engellenmesinin bazı nedenleri verilmiştir:

 • IP adresinizin kötü niyetli davranışı
 • Web sitesi sahibi tarafından coğrafi engelleme
 • Sayfaları süper hızlı tıklıyorsunuz
 • Sanal Özel Ağ (VPN) veya proxy aracılığıyla anonim erişim kullanma
 • Tarayıcınızda JavaScript’in devre dışı bırakılması
 • JavaScript’in çalışmasını engelleyen çakışan uzantılar

1. Kötü IP Adresi

Web sitesi sahipleri trafik verilerini izler ve belirli IP adresinden kötü niyetli faaliyetler olduğunda harekete geçer. Örneğin, web sitenize geri bağlantı içeren çok sayıda spam yorum bırakmaya çalışıyor olabilirsiniz . İstenmeyen postayı tespit etmek ve eşiğe ulaşıldığında IP’nizi engellemek için otomatik araçlar vardır.

Buradaki sorun, birçok ISS’nin IP adresini birden fazla kişiyle paylaşmasıdır. Bu nedenle, IP adresinizi paylaşan biri kötü niyetli şeyler yapıyor olabilir.

2. Coğrafi Engelleme

Ne yazık ki web sitesi sahipleri, belirli ülkelerdeki tüm IP adreslerinin sitelerine erişimini engelleyebilir. Bu, Türkiye, Çin, Rusya ve çok sayıda istenmeyen e-postanın meydana geldiği diğer birkaç ülkede yaşanıyor. Eğer orada yaşıyor ve meşru bir iş yapıyorsanız, VPN kullanmaktan başka seçeneğiniz yok.

Coğrafi Engelleme ile Engellenen Site

3. Çok Hızlı veya Rutin Tarama Davranışı

Kötü botların gizli bilgileri almak için web sitelerini taradığını öğrenince şaşıracaksınız. Örneğin, bu botlar rastgele kullanıcı adı / şifre kullanacak ve müşteri verilerini çalmak için çevrimiçi mağazanızın arka ucuna giriş yapmaya çalışacaktır. Genel olarak, web sitesi sahipleri otomatik botları engellemek için reCAPTCHA kodunu veya görüntüsünü kullanır. Ancak, siteye giriş yapmak için reCAPTCHA kodunu da yazmanız gerekir. Bazı durumlarda, davranışınız otomatik botlarla eşleştiğinde site sizi yanlış bir şekilde engelleyebilir.

 • Bazı nedenlerle (örneğin, Google arama sonucu sayfalarında gezinirken) sürekli olarak aynı yeri tıklıyorsunuz.
 • Yasaklanmış kelimelerden form içeriği göndermeye çalışmak.
 • Her seferinde doğrulama resminin tam ortasına tıklamak (robotlar böyle çalışır).
 • İşi süper hızlı yapmak (Google aramayı çok hızlı kullanmak).
 • Veri almak için otomatik sorgu kullanma.

Bu sorunun üstesinden gelmenin basit yolu, birkaç saniye bekledikten sonra siteye erişmeyi denemektir.

4. VPN ve Proxy kullanma

İnsanlar VPN ve proxy‘leri iki ana nedenden dolayı kullanıyor – biri web sitelerinin engelini kaldırmak, diğeri ise internete anonim olarak erişmek. Sorun, birçok kişinin VPN’i yasa dışı faaliyetler için kullanmasının ikinci nedeniyle birlikte geliyor. Spam ve kötü niyetli faaliyetler nedeniyle, VPN sunucularının çoğu spam sunucuları olarak tanımlanır. Açık kaynak veritabanlarından istenmeyen posta sunucularını kontrol etmek ve erişiminizi otomatik olarak engellemek için araçlar vardır.

Bu durumda çözüm, VPN’yi devre dışı bırakmak, sunucuyu değiştirmek veya VPN hizmetinizi değiştirmek ve tekrar denemektir.

5. JavaScript’i Engelleme

Tüm modern web siteleri JavaScript kullanır ve düzgün çalışması için bu komut dosyalarına ihtiyaç duyar. Google Chrome gibi web tarayıcıları varsayılan olarak JavaScript kullanımını etkinleştirir. Siteye erişemiyorsanız, tarayıcınızda yanlışlıkla JavaScript’i devre dışı bırakıp bırakmadığınızı kontrol edin. Şunları yapabilirsiniz JavaScript etkinleştirin arkasını ve tekrar siteye erişmek.

Ayrıca tarayıcının önbelleğini temizleyebilir ve siteye tekrar erişmeyi deneyebilirsiniz. Önbellek bozulmuşsa ve siteye erişmenizi engelliyorsa bu yardımcı olabilir.

6. Tarayıcınızda Çakışan Uzantılar

Uzantılar, web tarayıcılarında ek özellikler edinmenize yardımcı olur. Ancak bazı uzantılar, eski kod nedeniyle sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu uzantılar, bilginiz dışında web sitelerini ve göz atma etkinliğinizi potansiyel olarak engelleyebilir. Bu nedenle, web sitelerine erişimde sorun yaşadığınızda gizli modu kullanın . Bu, yüklü tüm uzantıları devre dışı bırakmanıza ve sitelere uzantılar olmadan erişip erişemeyeceğinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Siteye erişebiliyorsanız, soruna neden olanı bulmak ve silmek için uzantıları tek tek devre dışı bırakabilirsiniz.

Erişimi Nasıl Geri Alabilirim?

Bahsedildiği gibi, bazı problemler için çözümünüz var.

 • VPN veya proxy’yi devre dışı bırakın
 • IP adresini ISS’nizden değiştirin
 • Tarayıcı önbelleğini temizleyin ve JavaScript’i etkinleştirin
 • Tarama hızınızı yavaşlatın

Ancak, erişimi kontrol edemediğiniz birçok durum vardır.

 • Web sitesi sahibi, ülkenize göre sizi engelledi
 • Spam IP adresi kullanıyorsunuz
 • Forumlarda başkalarını taciz etmek gibi davranışsal nedenlerden dolayı engellendi ve bu nedenle site sahibi katılmanızı engelledi
 • Web sitesi, Cloudflare gibi güvenlik duvarı koruması kullanır ve kötü niyetli faaliyetler için IP’nizi engeller

İyi web siteleri size engellemenizin nedenini gösterecek ve meşru bir kullanıcıysanız onlarla iletişim kurmanızı isteyecektir. Statik bir IP adresi kullandığınızda bu sizin için işe yarayabilir . Maalesef, özellikle milyonlarca diğer spam göndericinin kullanmaya devam ettiği VPN sunucusunun IP adresinin engelini kaldırmak istiyorsanız işe yaramayabilir.

Sonuç

Erişim engellendi mesajını sık sık görüyorsanız, yukarıdaki faktörlerin tümüne göz atın. Sorunları kendi tarafınızdan düzeltebilir ve mümkünse site sahibiyle iletişime geçebilirsiniz. Aksi takdirde, IP’niz engellendiğinde bilgi almak için alternatif web siteleri aramanız gerekir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir