1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Linkedin Nedir? Linkedin Profili Nasıl Olmalı?

Linkedin Nedir? Linkedin Profili Nasıl Olmalı?
0

Linkedin nedir? Linkedin profili nasıl olmalı? Özellikle, internetten iş başvurusu yapılan dönemlerin son derece revaçta olduğunu düşünecek olursak. Bir kişinin internet üzerindeki profilini de o derece efektif kullanması gerekmektedir.

İnternetteki profilleri efektif bir şekilde tasarlamak, internetteki varlığınızı en kaliteli hâle getirmek belki de sizi hayallerini kurduğunuz şirketlerin kadrosunda çalışmaya kadar götürebilecektir. Linkedin, özellikle kurumsal hayata geçmek isteyen ve kurumsal profillere sahip olmak isteyen pek çok kişinin sahip olması gereken bir sosyal ağ türüdür.

Özellikle, Lise döneminden itibaren Linkedin profilleri oluşturmaya başlayan pek çok başarılı çalışan, hayatlarındaki her adımı Linkedin profillerine tek tek işleyerek en iyi profili elde etmeye çalışıyor. Peki, bunca zaman üzerine düşülen ve önemli olduğu söylenen Linkedin nedir? Linkedin profili nasıl olmalı?

Linkedin Nedir? Linkedin Neden Kullanılır?

Linkedin Nedir? Linkedin Neden Kullanılır?

Her şeyden önce işin temellerine inerek neden bu denli önemli olduklarına değinmemiz gerekiyor. Linkedin nedir? Linkedin neden kullanılır? Etkili bir Linkedin profili nasıl olmalı? Sorusuna geçmeden önce temelleri sağlamlaştırmak gerekecektir.

Linkedin, genel anlamı ile Online bir özgeçmiş saklama sitesidir. Öz geçmişinizi efektif bir şekilde diğer şirketlere, şirket yöneticilerine ve şirket insan ilişkilerine ulaştırabilmenizi sağlaması ile dikkat çekmekte.

Özellikle kurumsal bir ağ oluşturma, çevre edinme ve öz geçmişinizi efektif bir şekilde paylaşarak iş bulma olanağınızı arttıran Linkedin, belki de çalışmayı hayal dahi edemeyeceğiniz şirketlerde kendinize uygun bir pozisyon bulmanızı da sağlayabilir.

Linkedin, kendi ilgi alanlarınızdaki iş modellerine ulaşmanızı hedefleyerek yola çıktı, söz konusu hedeflerine de özel etiketler, sohbet grupları, kategori bazlı iş grupları kurarak başarıyla ulaşmış durumda.

Sadece global çapta değil, yerel çapta da pek çok şirket ve işveren, iş arayan ve nitelikli/niteliksiz elemanlarını Linkedin profili üzerinden belirleyebiliyor. İnternetteki kurumsal varlığınızı en iyi hâle getirmenize izin veren Linkedin, tek bir profil üzerinden yurt dışında hizmet veren ve belki de remote çalışma şartları ile bazı şirketlerde çalışmanıza da imkan tanıyor.

Kısaca, Linkedin nedir? Sorusunun cevabı, kurumsal varlığınızı internete taşıyan ve en iyi online öz geçmiş raporu hazırlamanıza olanak tanıyan. İş amaçlı sosyal ağdır. Peki, Linkedin profili nasıl olmalı?

Linkedin Profili Nasıl Olmalı? Etkileyici Bir Linkedin Profili Nasıl Hazırlanır?

Linkedin Profili Nasıl Olmalı? Etkileyici Bir Linkedin Profili Nasıl Hazırlanır?

Linkedin nedir? Konularına değindik ve Linkedin platformunun iş amaçlı bir sosyal ağ olduğu sonucuna başarılı bir şekilde vardık. Ancak, burada dikkat çeken nokta, Linkedin platformunun iş amaçlı sosyal ağ olması.

Her ne kadar iş amaçlı bir sosyal ağ olsa da temelde sosyal bir ağ olarak karşımıza çıkmakta. Diğer insanlar ile kontakta kalmak, diğer şirketler ile kontakta kalmak gibi kavramların en iyi şekilde yerine getirilmesini amaçlıyor. Diğer sosyal ağlarda da olduğu gibi, Linkedin sosyal ağında da etkileyici bir profile sahip olmak belki de sahip olabileceğiniz yeni işinize açılan bir kapıyı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Peki, maddeler halinde ele alacak olursak, Linkedin profili nasıl olmalı? Etkileyici bir linkedin profili hazırlamanın ipuçları nelerdir?

Kurumsal Hayata Uygun Bir Profil Fotoğrafı ve Kapak Fotoğrafı Seçin

Linkedin: Kurumsal Hayata Uygun Bir Profil Fotoğrafı ve Kapak Fotoğrafı Seçin

Linkedin profili nasıl olmalı? Sorusuna verilebilecek belki de en doğru cevap kurumsal hayata uygun olan bir görünüş olabilir.

Linkedin, profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı olarak iki farklı fotoğraf koyulmasına izin veriyor. Bu şamada, odanıza çekilmiş olan ya da dışarıda çekilmiş olan bir fotoğrafın koyulması profesyonellikten uzak ve kurumsal hayattan uzak bir görüntü yaratacaktır.

Daha dikkat çekici ve ciddi bir profil hazırlayabilmek için; Arka planı beyaz olan, mümkünse üzerinizde işinize uygun olan giydiğiniz giysiler ile birlikte profesyonelce ancak sade birer profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı tercih edebilirsiniz. Bu konuda karmaşıklıktan uzak, sizi öne çıkaran tercihler en iyisi olacaktır.

Elinizden Gelen Neredeyse Her Etkili Beceriyi Profilinizde Yayınlayın

Linkedin ile Elinizden Gelen Neredeyse Her Etkili Beceriyi Profilinizde Yayınlayın

Linkedin hesabı oluştururken kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı nasıl olmalı anladık. Ancak, iş yeteneklerin sergilenmesine gelince akıllarda kafa karışıklığı bulunabiliyor.

Kimi zaman sadece yetkinliğimizin ve iş alanımızın içinde olan yeteneklerimizi göz önünde bulundurarak profilimizde yer aldırmaya çalışıyor olsak da. Kendimizi iyi hissettiğimiz veya iyi olduğumuz diğer becerileri de profilde yayınlamak en doğrusu olacaktır.

Yetenek ve işleyiş açısından gelişmiş olan ve çeşitliliği bulunan Linkedin profilleri işverenler ve insan ilişkileri bölümü tarafından oldukça dikkate alınmakta.

Geçmişte Çalıştığınız ve Temeli Sağlam Olan Şirketleri Öz Geçmişinizde Tutun

Linkedin: Geçmişte Çalıştığınız ve Temeli Sağlam Olan Şirketleri Öz Geçmişinizde Tutun

Linkedin profili nasıl olmalı konusunda belki de en önemli nokta, geçmişte bulunduğunuz pozisyonların ve şirketlerin Linkedin profilinizde bulunması gerektiğidir.

Gelişmiş bir Linkedin profili, profesyonellik seviyesinde olan bir Linkedin profili, geçmiş çalışma alanlarına ve deneyimlerine genellikle yer verir. Bu, geçmişte bulunduğunuz konumların daha iyi kavranmasına ve bu zamana kadar nasıl yollardan ilerleyerek deneyim kazandığınıza dair bilgiler sunar.

Şirketler, genel anlamda işe alım durumlarında Linkedin profilinizde yer alan geçmiş çalışma durumlarınıza göz gezdirebilir.

Linkedin İçin Özel İçerikler Üretin ve Kendinizi Ön Plana Çıkartın

Linkedin İçin Özel İçerikler Üretin ve Kendinizi Ön Plana Çıkartın

Linkedin her ne kadar diğer sosyal medya platformları gibi olmasa da temelde bir sosyal medya platformu demiştik. Bu noktada da içerik üretimi sağlamak devreye giriyor.

Linkedin profili nasıl olmalı özellikle etkili bir Linkedin profili nasıl olmalı? Sorusuna verilebilecek en net cevap; daima aktif ve paylaşımları bulunan hesaplardır. Özelikle, iş aradığınız alan projelere yönelik ilerliyorsa. Bireysel olarak yaptığınız ya da diğer şirketlere ve kişilere yaptığınız işleri içerik halinde paylaşmanız yararınıza olacaktır.

Öyle ki, web tasarımı alanına iş arayan ya da grafik tasarımı alanında aktif olarak iş arayan kişilerin Linkedin profillerinde yaptıkları paylaşımlara göre işe alınma şanslarını arttırdıkları gözlemlenebilmişler arasında yer alıyor.

SEO Çalışmaları Yapın ve Profilinizi Aramaya Uygun Hale Getirin

Linkedin için SEO Çalışmaları Yapın ve Profilinizi Aramaya Uygun Hale Getirin

Linkedin profili nasıl olmalı konusunda genel anlamda tasarımlar, öz geçmiş ve bilgiler içeren konulara değindik. Ancak, Linkedin her ne kadar bir sosyal platform olsa da ve içerisinde kişiler ile bağlantı kurulması hedeflense de. SEO ile kendinizi bir adım öne çıkarabileceğiniz nadir platformlardan birisidir.

Web sitelerinde olan SEO çalışmalarına benzer çalışmalar ile ve paylaşımlarınızda bulunduğunuz sektöre yönelik SEO çalışmalarında bulunarak. İş için çalışacak kişileri arayan insan ilişkileri veya şirket yöneticilerinin önüne kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Örneğin, bir grafik tasarımı alanında hizmet veriyor olun. Söz konusu grafik tasarımı hizmeti veren diğer rakiplerinizin önüne geçebilmek için genel aramalarda üst sıralarda çıkmanız gerekiyor. Grafik tasarım tarzı aramalarda doğru SEO çalışmaları sayesinde üst sıralara çıkabilirsiniz.

Üst sıralarda olmak, olası hedef anahtar kelimelerde arama satırlarında yer almak sizi iş bulma konusunda başarıya götürecek olan etkili ancak çok da bilinmeyen bir yöntemdir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir