1. Anasayfa
 2. Seyahat

İstanbul’da Kalınabilecek En İyi 5 Otel! Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İstanbul’da Kalınabilecek En İyi 5 Otel! Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İstanbul’da Kalınabilecek En İyi 5 Otel hangisi? Otel seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Otel seçerken aslında pek çok konunun göz önünde bulundurulması gerekir.

Ancak, En iyi 5 Otel listesi sayesinde dikkat edilmesi gerekenleri sizin için gözden geçirmiş durumdayız. Ancak, yine de merak edenler için. Otel seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Otel seçerken dikkat edeceğiniz konular direkt olarak konforunuzu etkilemekte.

Konfor oranı düşük bir konaklama gittiğiniz geziden keyif almanızın önüne direkt olarak geçecektir. Özellikle yıldız sistemi ile çalışan otellerde kaç yıldızlı otellerin size uygun olduğunu bilmeniz gerekmekte. Peki, Otellerde bulunan yıldız ne anlama gelir? Otel seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

İlk defa otelde kalacaklar için tavsiyeler nelerdir?

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Otel seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Seçim direkt olarak Otel deneyiminizi etkileyecektir. Bu nedenle, dikkat edilmesi gereken konuları göz önünde bulundurmalı. Hatta, bazı konularda Otel ile iletişime geçerek aklınızdaki soru işaretlerini gidermeniz gerekmektedir.

 • Otelin konumu.
 • Otelin türü ve içerisinde sunabildiği hizmetler.
 • Otel oda özellikleri.
 • Gecelik fiyatları ve toplu rezervasyonlarda indirimlerin olup olmadığı.
 • İptal ve iade seçeneklerinin ne durumda olduğu.
 • Kullanıcı yorumları.

Otel seçerken otelin konumu ekstra önemlidir. Eğer bir tatil için gitmişseniz, tatil yapacağınız konumlara yakın olmalıdır. Konum olarak ulaşım alanlarına yakın olan oteller, mümkünse gitme amacınıza hızlıca ulaşabileceğiniz oteller direkt olarak deneyiminizi etkilemekte.

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Marmaris Otel Odası

Otellerin türü de konumları kadar önem taşımakta. Kimi otel sadece bir gece kalınmak için uygun olsa da bazı oteller uzun süreli kalmalarda daha fazla avantaj sağlayabilir. Bu durum genel olarak otellerin içerisinde bulunan imkanlara göre değerlendirilmekte. Buna, televizyon ve internet hizmeti de dahil.

Bir otelde Rezervasyon yaptırmadan önce İptal politikalarını incelemeleri ve en geç ne zaman iptal edebilirsiniz gözlemlemeniz gerekmekte.

Sadece oteller değil, yolculuk yaptığınız firmalarda da iptal politikalarını göz önünde bulundurmalısınız. Kimi otel ve ulaşım şirketlerinde iptal olmasa da bilet erteleme şansı bulunabilmekte.

Son olarak, hepsinin dışında kullanıcı yorumlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Otellerde daha önce kalan kullanıcıların internette kalmayı düşündüğünüz oteller hakkında yaptığı yorumlar oldukça önemlidir. Benzer deneyimleri yaşayacağınızı göz önünde bulundurarak yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Otel Yıldız Sistemi Nedir? Otellerdeki Yıldızlar Ne Anlama Gelir?

Otel Yıldız Sistemi Nedir? Otellerdeki Yıldızlar Ne Anlama Gelir?
Genç kadın bir otel odasında pencereden bakıyor.

Otel seçerken dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise otellerin kaç yıldızlığı olduğudur. Otellerin yıldız sistemi otellerin kalitesini, verebileceği hizmeti gösterebilmekte. Yıldızların, kullanıcı yorumlarından farklı olarak otel yönetimi tarafından otellere verildiğini unutmamak gerekir.

Öyle ki, istediğiniz hizmeti verebilecek olan 1 Yıldızlı bir otel de çoğuz zaman yeterli olabilmekte. Yani, 5 Yıldızlı otelleri size vereceği hizmetlere ve imkanlara göre seçmek en iyi seçeneklerden birsi olacaktır.

Otellerde temel olarak konaklama imkânı sunuluyor olsa da yıldızlara göre alabileceğiniz hizmetler direkt olarak değişiklik gösterebilmekte. Peki, Otellerdeki yıldızlar ne anlama geliyor? Hangi yıldız ne anlamda.

 • 1 Yıldızlı Oteller: Daha ekonomik konaklama imkânı sunan, sadece konaklama imkânı sağlayan. Televizyon, banyo, yatak gibi imkanları bulunan. Genellikle küçük işletmeler olan yerlerdir. Gecelik veya birkaç gün konaklamak için tercih edilebilecek ucuz bir yıldız aralığıdır.
 • 2 Yıldızlı Oteller: Bir yıldızlı otellerin sunduğu hizmetleri içinde barındırmasının yanı sıra daha geniş alan sunabilmektedirler. Kahvaltı hizmetinin bu yıldızdan itibaren dahil olduğunu da unutmamak gerekir. Orta düzey fiyatlandırmaya sahip olmalarının yanı sıra konum olarak daha iyi bir konumda bulunabilirler.
 • 3 Yıldızlı Oteller: Kaliteli yemek hizmetleri, oda servisleri, Wi-Fi gibi seçeneklere sahip olan. 2 Yıldızlı otellerden daha gelişmiş hizmetler sunan otel çeşididir. Turistik geziler başta olmak üzere iş gezileri, kısa süreli konaklamalar için uygun olan otel çeşididir.
 • 4 Yıldızlı Oteller: 4. Yıldız ile birlikte artık oteller “Lüks Oteller” kategorisinde yer almaya başlamakta. Konum olarak ulaşım alanlarına daha yakın olmalarının yanı sıra. Daha geniş yataklar, daha geniş odalar ve daha yüksek konfor oranları da sunulmakta. İçerisinde Spa, profesyonel personeller, yüksek kaliteli yiyecek ve içecekler barındıran oteller olarak da bilinmektedirler. Özellikle uzun soluklu konaklamalarda ve/veya tatillerde kullanılan otel çeşididir.
 • 5 Yıldızlı Oteller: 5. Yıldız ile otel yıldızlandırma sisteminin sonuna gelinmiş olmasının yanı sıra. “Ultra Lüks Oteller” olarak karşımıza çıkmaktalar. Ultra Lüks olan bu oteller, daha yüksek konfor sunmakta. Kendi içerisinde bir şehir yapısına sahip olmaları ile dikkat çeken bu otel türleri oldukça pahalı konaklama hizmeti sunmasının yanı sıra verdiğiniz ücretin hakkını sonuna kadar gösterebilmektedirler.

Otel yıldız sistemi her ne kadar anlattığımız gibi olsa da bu farklı ülkeler için geçerli olmayabilir. Kimi ülkelerde Yıldız sistemi alışılagelmiş sistemin dışında çalışıyor olabilir ya da kategorilendirme konusunda bizim gibi düşünmüyor olabilirler.

Bu nedenle, konaklamak istediğiniz otellere gitmeden önce kullanıcı yorumlarını okumanız, gerektiğinde otel ile direkt iletişime geçmeniz en iyi seçenek olacaktır.

İlk Defa Otelde Kalacaklara Tavsiyeler Nelerdir?

Otel seçerken nelere dikkat etmek gerekir sorunun yanı sıra İlk defa otelde kalacaklara da tavsiyeler sunmak en iyisi olacaktır. İstanbul’da kalınabilecek en iyi 5 otel içinde kalıyor olsanız da ilk defa otelde kalacaksanız bilmeniz gereken ve dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor olabilir.

 • Gitmeden önce otel hakkında bilgiler toplayın: Konaklama yapmadan önce otelinizin konumu, verebileceği hizmetler hakkında bilgiler edinmelisiniz. Kullanıcı yorumlarını da göz önünde bulundurarak otellerinizin imkanlarının sizin isteklerinizi karşılayıp karşılamadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bulunduğunuz konumda, aynı imkanlar ile daha ucuza hizmet veren otelleri bularak onları tercih etmeniz sizin için daha iyi olabilir.
 • Erken rezervasyon yapın: Erken rezervasyon yapmak size bir zarar sunmayacaktır. Rezervasyon öncesinde iptal politikaları hakkında bilgi alarak otel konaklamanızı son dakika bile iptal edebilirsiniz. Önceden rezerve edilmesi indirim alabilmenizi sağlamasının yanı sıra. Daha yoğun dönemlerde gidecekseniz konaklama alanı bulmanızı sağlayabilir. Bu nedenle, gitmeden önceki birkaç hafta içinde rezerve etmeniz iyi bir seçenek olacaktır.
 • Otel hizmetlerinden mutlaka faydalanın: Özellikle otel ücretinizin içinde yer alan hizmetlerden kesinlikle yararlanmaktan çekinmeyin. Her ne kadar otel odası içindeki yiyecekler ücretli olsa da ücretsiz/konaklama ücreti içine dahil olan kahvaltı hizmetini almaktan kaçınmayın.
 • Çıkış işlemlerini dikkatli ve kontrol ederek yapın: Check-İn işlemleri basit ancak Check-Out işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gerekmekte. Özellikle otel odasındaki eşyalarınızı toparlarken dikkatli olmalı ve eşyalarınızı unutmamalısınız. Pek çok otel konaklaması yapan kullanıcılar genellikle eşyalarını çok fazla çantadan çıkartmamayı önermekte.
 • Otel çevresinde işe yarar alanları keşfedin: Özellikle uzun soluklu bir konaklama planınız varsa otel çevresini keşfetmeniz sizin için iyi olacaktır. Bunu, telefondan yapabileceğiniz gibi çıkıp gezerek de yapabilirsiniz. Otel çevresindeki yakın hizmetler sadece eğlence değil gerekli olan her ihtiyacınızı gidermeniz için yardımcı olabilir. Tüm bunların yanı sıra, daha hoş bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir.

Tüm bu liste dışında, ilk defa otelde kalacak olanların mümkünse kulak tıkaçlarını yanına alması önerilmekte. Her ne kadar kalacağınız oteller sessiz olabilecek olsa da yaşanabilecek her duruma hazırlıklı olmak. Kulak tıkaçlarınızı yanınızda bulundurmanız en iyi seçenek olacaktır.

Otel Rezervasyonları Nasıl Yapılır?

Otel Rezervasyonları Nasıl Yapılır?

Otel rezervasyonu nasıl yapılır? İnternetten otel rezervasyonu yapmak. Otel rezervasyonu eskiden olduğu gibi zor bir durum değildir. Otellere gitmeden ve hatta hiç telefon ile konuşmadan rezervasyon yapma imkanınız bulunmakta.

Bunun için en iyi otel rezervasyon sitelerini kullanabileceğiniz gibi kalmak istediğiniz otellerin web sitelerini de kullanabilirsiniz. Kullandığınız sisteme göre indirim kodu kazanma şansınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

 • Trivago.com.tr
 • Booking.com
 • Hotels.com
 • Etstur.com
 • Enuygun.com

Gibi web siteleri üzerinden kalacağınız alanlardaki otelleri bulabilir. Yolculuk biletlerinizi almış olduğunuz gibi internet üzerinden üyelik oluşturarak otel konaklamanız için rezervasyon dağlayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı bu şekilde yapmak ile uğraşmak istemiyorsanız. Kalmak istediğiniz otel ile direkt iletişime geçebilir. Telefon üzerinden birkaç soru karşılığında rezervasyonunuzu sağlayabilirsiniz.

Otel rezervasyonları otobüs bileti almak kadar kolay ilerlemekte. Ancak, Check-İn işlemleri için bazı gereksinimleri karşılamalısınız.

Bunlardan en önemlisi pasaportunuzu veya kimliğinizi yanınızda bulundurmanız. Kimi zaman otellere gelmeden önce arama yaparak otel odanızın onayını sağlamanız gerekebilir. Bu nedenle, rezervasyon işlemleri yapıldığı halde otel yönetimi ile iletişime geçmekten kaçınmamalısınız.

İstanbul’da Kalınabilecek En İyi 5 Otel Hangisi ve İmkanları Nelerdir?

Otellerde konaklarken kaliteden ödün vermeden ve bütçenizin dışına çıkmadan nasıl konaklarsınız? Konaklama hizmetleri alırken dikkat edilmesi gereken her şeyi göz önünde bulundurarak listemizde yer alan ve ayrıca bütçe dostu olan İstanbul’da kalınabilecek en iyi 5 Otel önerisine ulaşabilirsiniz.
İmkanları ile öne çıkmalarının yanı sıra kullanıcı yorumları ile de otelin kalitesinin öne çıktığını söylemekte fayda var. Peki, İstanbul yolculuğuna çıkan birisi. İstanbul’da Hangi Otelde Kalmalı?

Romance İstanbul Hotel

İstanbul’da Kalınabilecek Romance İstanbul Hotel

Listemizin ilk sırasında Romance İstanbul Hotel bulunuyor. Ses geçirmez odaları, aile odaları, balayı süitleri ile öne çıkan Romance İstanbul, alerji karşıtı oda gibi ek hizmetler ile kalmak isteyen herkes için uygun ortamı sağlıyor.

İçeriğinde spor salonu, odalarda ücretsiz ve oldukça yüksek hızlara çıkabilen internet hizmetinin yanı sıra. Ücretsiz kahvaltı ve ücretsiz havuz hizmeti ile de konaklama servisi isteyenlerin karşısına çıkmakta.

4 Yıldızlı oteller arasında yer alan Romance İstanbul. Sirkeci taraflarında bulunan ve oldukça merkezi konuma yerleştirilmiş bir otel. Topkapı sarayına 0.5 Km, Sultan Ahmet Camii’ye 0,8 Km, Ayasofya’ya 0,5Km kadar yürüme mesafesinde.

İstanbul gezileri için ziyaret edilebilecek olan Romance İstanbul Hotel, sadece seyahatler değil. Kimi biriktirmek istediğiniz anlar için de size en iyi desteği sunacaktır.

Pell Palace Hotel Spa

İstanbul Kalınabilecek Otel: Pell Palace Hotel Spa

Listemizin ikinci sırasında Pell Palace Hotel bulunuyor. Sultanahmet’te yer alan Pell Palace Hotel, spa gibi hizmetler ile kendini diğer otellerden bir adım öne çıkararak ayırıyor. Alerji karşıtı oda seçeneği ile alerji konusunda da titiz ayarlanmış konaklama hizmeti sunabilmekte.

Aile odaları, Süitler ve Sigara İçilmeyen odalar ile herkesin aradığı türe ve bütçeye uygun odalara ulaşmak mümkün durumda. Otel içerisinde, çamaşır hizmetlerini alabileceğiniz ayrı bir hizmet alanı, SPA alanı bulunmasının yanı sıra. Kahvaltı Dahil olması ile sabahın ilk ışıklarında kahvaltınızı gerçekleştirmenizi de mümkün kılıyor.

Özellikle İstanbul’da gezmek ve tarihi alanlara şahit olmak istiyorsanız seçebileceğiniz otel türlerinden sadece birisi. Sultanahmet’te yer alıyor olmasının getirdiği ulaşılabilirlik avantajının yanı sıra. Kapalı çarşı, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Cami, Hipodrom ve benzeri tarihi mekanlara da kısa sürede ulaşım sağlamakta.

Ücretsiz, yüksek hızlı internet hizmeti dışında, odalarda kablolu yayın servisi de bulunmakta.

Hotel Amira İstanbul

İstanbul Kalınacak Otel: Hotel Amira İstanbul

4 Yıldızlı oteller arasında yer alan Hotel Amira İstanbul, İstanbul seyahatleriniz için unutulmaz bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. İstanbul’da ¬Kalınabilecek 5 Otel arasında bulunan Hotel Amira İstanbul 4 Yıldızlı otellerin sunduğu bütün hizmetleri sunabilmekte.

Diyet yemek menülerine de hizmetleri içinde yer varan Hotel Amira İstanbul, evinizden uzakta da olsanız diyetinize devam edebilmeniz için hizmet sağlamakta. Ütü servisi, çamaşırhane servisinin dışında 24 saat açık resepsiyon ile her sorununuzda yanınızda.

Sigara içilen otel türlerinden olduğu için ekstra bir Sigarasız oda seçeneği bulunmuyor. Aile odaları, süitler ile öne çıkan Hotel Amira, Şehir manzarasına sahip. Ücretsiz açık büfe kahvaltı seçeneği ile kahvaltı hizmetini de sunmakta.

Ayasofya, Sultanahmet, Mistik Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı ve Kapalı çarşı konumlarına yakınlığı nedeni ile pek çok kullanıcı tarafından seçilmiş durumda ve önerilmekte.

Sirkeci Konağı

İstanbul Kalınabilecek Otel: Sirkeci Konağı

İstanbul’da Kalınabilecek En İyi 5 Otel arasında yer alan Sirkeci Konağı, pek çok hizmet ile muhteşem bir deneyim yaşamanızı hedefliyor. Uygun fiyatı ile neredeyse her bütçe için uygun odalara sahip olan Sirkeci Konağı, pek çok amaca hizmet eden süit sistemine de sahip.

Sigara içilen odalar, aile odaları, Gelin süiti ve benzeri süit odaları ile sadece iş, gezi için değil anılarınızı kalıcı bir hale getirmek için de tercih edebilirsiniz. İstanbul’un merkezinde ve neredeyse her yere olan yakınlığı ile bilinen Sirkeci konağı, Topkapı Sarayı’nın hemen yanında yer almakta.
İstanbul’un tarihi pek çok mekanına erişim sağlaması ile de öne çıkmakta. Fiyatlara dahil olan kahvaltı seçenekleri ile ücretsiz açık büfe sistemi ile kahvaltılardan yararlanabilirsiniz.

Tarihi yapısı ile tarihi mekan seven pek çok kişiye hitap etmekte. İç mimarisi konusunda da tarihi yapıdan uzaklaşmayan Sirkeci Konağı, pek çok gezgine kapısını açmış durumda.

Cheers Lighthouse Hotel

Listemizin beşinci sırasında Cheers Lighthouse Hotel bulunuyor. Cheers Lighthouse 3 Yıldızı ile karşımıza çıkmakta. Küçük Ayasofya civarında bulunan Cheers Lighthouse Hotel, bütçe dostu bir tatilin yanında eğlenceli anlar yaşamak isteyen herkes için uygundur.

Ücretsiz kahvaltı seçenekleri ile öne çıkmasının yanı sıra odalarda bulunan özel balkon ile deniz manzarasına ulaşmak oldukça basit. İş seyahatleri, Turistik Seyahatler gibi türleri destekleyen Cheers Lighthouse Hotel. Aile odaları, okyanus manzaralı süitler, Genel süitler gibi imkanlara sahip olarak karşımıza çıkmakta.

Verilen hizmetler nedeni ile üç yıldızlı oteller arasında yer alan Cheers Lighthouse İngilizce, Rusça, Türkçe ve Urduca dillerde de hizmet veren Resepsiyon çalışanlarına sahip.

Animasyon ekibi, Bar, Akşam eğlenceleri, Açık büfe kahvaltı hizmeti, Ücretsiz yüksek hızlı Wi-Fi hizmetinin yanı sıra. İstanbul’da merkezi bir konaklama hizmeti sağlayabilmekte.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir