1. Anasayfa
 2. Rehber

Windows 7 Kod 80072efe Hatası Çözümü

Windows 7 Kod 80072efe Hatası Çözümü

Windows 7 işletim sistemine sahip cihazlarda güncelleme yapılmasını engelleyen kod 80072efe hatası çözümü oldukça basittir. windowsupdate_80072efe hatası olarak tanımlanan bu sorunun çözümünde sizlere birkaç farlı çözüm yöntemi sunmak istiyoruz.

Windows Update 80072efe Hatası Nedir?

Windows işletim sistemleri çeşitli geliştirmeler ve güvenlik açıklarını gidermek amacı ile belirli aralıklar ile güncelleme istemektedir. Windows 7 işletim sistemi de bir önceki sürüm olmasına rağmen hala güncelleme alan ve sıklıkla kullanılan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkar.

Windows otomatik güncelleme kapalı ise güncellemeleri tamamlamak için manuel güncelleme yapmanız gerekir. Windows 7 kullanıcıları tarafından istenen güncellemelerde sistem yoğunluğu yaşanması halinde ise sunucular kapanır ve kod 80072efe hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kod 80072efe Hatası Çözümü

Windows 7 siteminizin güncellenmesini engelleyen bu hata aslında oldukça basit bir hatadır. Sunucu talep yoğunluğundan kaynaklanması sebebi ile Windows update ekranını kapatarak bir süre sonra yeniden denemek ilk yapmanız gerekenler arasında olacaktır.

Bu işlemi windowsupdate_80072efe hatası ortadan kalkasıya kadar arka arkaya denemeniz gerekebilir. Hatta bu süreç içerisinde bilgisayarınızı kapatarak yeniden başlatarak bekleme sürecinizi kısaltmanızda mümkün olabilir.

Windows update işlemi iptal edilmemesi gereken bir işlemdir. Pek çok virüs ve güvenlik açığına yönelik önlemlerin ya da sistem iyileştirmelerinin yer aldığı güncelleştirmeler cihazınızı daha iyi kullanabilmeniz açısından önem teşkil eder.

Kod 80072efe hatası sebebi ile manuel güncelleştirme yapamıyor ve birkaç kez Windows update ekranını kapatıp açmanıza rağmen hata ekranı kaybolmuyor olabiliriniz. Bu durumda ise size önerebileceğimiz diğer Windows update 80072efe hatası çözüm önerilerimizi deneyebilirsiniz.

Windows Update 80072efe Hatası Çözümü İçin Diğer Yöntemler

80072efe Windows 7 işletim sistemlerinde karşılaşılan bir hata kodudur. Bu hata koduna yol açan sorun ise Windows update aracının güncel olmaması olabilir. Microsoft’ un https://docs.microsoft.com/tr-TR/troubleshoot/windows-client/deployment/update-windows-update-agent adresine erişerek işletim sisteminiz ile uyumlu olan güncellemeyi indirebilir ve Windows Update aracını güncelleyebilirsiniz. Bu işlem sorununuzu çözmedi ise farklı bir çözüm önerimiz daha var.

Windows Update aracınızı güncellemenize rağmen sorun çözülmedi ve hala Kod 80072efe hatası almaya devam ediyorsanız size başka bir güncelleme önermek istiyoruz. Windows 7 için gelen KB3102810 güncellemesini yüklemek manuel güncelleme sıralarında yaşanan pek çok sorunu çözmeye yardımcı olacak bir güncellemedir.

Son olarak Kod 80072efe hatası çözümü için komut sistemine ulaşarak bazı kodlar yazmanız gerekebilir. CMD- komut sistemini yönetici olarak çalıştırdıktan sonra aşağıdaki komutları tek tek yazmanız gerekmektedir. Bu kodlardan sonra Kod 80072efe hatası ortadan kalkarak Windows 7 manuel güncelleme işlemini başlatabilirsiniz.

CMD- Komut sisteminde girilecek kodlar:

 • net stop wuauserv
 • net stop cryptSvc
 • net stop bits
 • net stop msiserver
 • ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
 • ren C:\Windows\System32\catroot2 catroot2.old
 • net start wuauserv
 • net start cryptSvc
 • net start bits
 • net start msiserver
 • pause

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir