1. Anasayfa
  2. Rehber

Kernel Security Check Failure Hatası Çözümü

Kernel Security Check Failure Hatası Çözümü
0

Windows mavi ekran hatası olarak da betimlenen kernel security check failure hatası çözümü sakın gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu hata ile karşılaştığınızda yapılması gerekenleri sizlere sıra ile anlatacağız.

Kernel Security Check Failure Neden Olur?

Kernel security check failure hatası oluşmasında pek çok sebep mevcuttur. Windows 10 sürümü, sürücülerin güncel olmaması ya da bozuk olması mavi ekran hatası ortaya çıkmasına sebeptir. Elbette ki yazılımsal sebepler dışında donanımsal sorunlar da kernel security check failure hatası ortaya çıkarabilir.

Mavi ekran hatası aldığınızda buna sebep yazılımsal olabileceği gibi donanımsal da olabilmektedir. Özellikle oyun oynarken yani bilgisayarınızın çalıştığı süreçte bu hatayı alıyorsanız ilk aklınıza gelecek olan fanlar ya da ramlar olmalıdır. Çünkü fanların ya da ramların tozlanması ve görevini yerine getirmiyor olması aşırı ısınmaya sebep olacağı için mavi ekran hatasına sebep olabilir.

Kernel Security Check Failure Hatası Çözümü (Mavi Ekran Hatası)

Mavi ekran hatası- kernel security check failure hatası çözümü tek bir yöntemden oluşmuyor maalesef. Çünkü bu hatanın ortaya çıkmasına sebep olacak hem teknik hem de yazılımsal birkaç faktör mevcut. O yüzden size vereceğimiz çözüm yöntemlerini sıra ile uygulamanız sorununuzu kısa sürede çözmenize yardımcı olacaktır.

Kernel Security Check Failure Windows 10 Hatası İçin Komut İstemi Çalıştırmak

Kernel Security Check Failure Windows 10 Hatası İçin Komut İstemi Çalıştırmak

Bilgisayarınızın açılışında ya da çalışırken karşılaştığınız kernel security check failure hatası çözümü için ilk yapmanız gereken komut istemini yönetici olarak çalıştırmak olmalıdır. Sol alt kısımda yer alan arama çubuğuna komut istemi yazarak ulaşabilir ve ters tıklama yaparak yönetici olarak çalıştırabilirsiniz.

Açılan pencere de yazmanız gereken komut ise “sfc /scannow” olmalı. Bu komutu yazıp enter tuşuna bastıktan sonra işlem başlayacaktır. İşlemin tamamlanmasının ardından bilgisayarınızı kapatmanız ve yeniden başlatmanız gereklidir. Komut istemi çalıştırmak kernel security check failure hatası çözümü için yeterli olmadı ve hata devam ediyor ise sıradaki çözüm önerilerimizi takip etmelisiniz.

Sürücü Yazılımları Bozuk Ya Da Güncel Değil Mi?

Kernel security check failure hatası çözümü için sıradaki önerimiz driver sürücülerinizin güncelliğini kontrol etmek olmalıdır. Çünkü bu hata çoğunlukla bu sebepten kaynaklanabilir. Bunun için sürücülerinizi güncellemenizi, yeniden yüklemenizi tavsiye ederiz. Özellikle sanal sürücü ya da Antivirüs gibi yazılımlar bu tip bir soruna sebep olabilir. Bunları kaldırmak mavi ekran hatası çözümü olabilir.

Teknik Donanımların Kontrolü İle Kernel Security Check Failure Hatası Çözümü

Teknik Donanımların Kontrolü İle Kernel Security Check Failure Hatası Çözümü

Size bu aşamada sunacağımız mavi ekran hatası çözümü için teknik bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bu hatanın ortaya çıkmasının bir diğer sebebi ram ya da fanlar olabilmektedir. Bilgisayarınızı açıp ramlarınızı sökerek kompresör aracılığı ile temizlemeniz ve yeniden yerine takmanız gerekmektedir. Ancak dediğimiz gibi bu konu hakkında bilginiz yok ise ellemenizi önermiyoruz.

Aynı şekilde bilgisayarınızın CPU fanı, ekran kartı fanı ve PSU fanı aşırı tozlanmış ve görevini yapamıyor durumda ise aşırı ısınmadan kaynaklı bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Fanları kompresör aracılığı ile temizlemeniz gerekir. Hatta ihtiyaç var ise termal macunlarını yenilemeniz gerekli olabilir.

Özellikle ısınmaya sebep olabilecek işlem yaptığınızda ki bu işlemler oyun oynamak ya da film izlemek olabilir mavi ekran hatası ile karşılaştığınızda ilk aklınıza gelen fanlar olmalıdır. Bu durumda ilk olarak kernel security check failure hatası çözümü için fanları temizlemeyi denemelisiniz.

Windows 10 Sürüm Değişikliği

Kernel security check failure hatası için size önerebileceğimiz bir diğer yöntem ise Windows 10 sürüm değişikliği yapmanız olacaktır. Farklı bir Windows 10 sürümüne geçiş yapmak bu sorunun çözümünde etkili olabilmektedir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir