1. Anasayfa
  2. Rehber

JNLP Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

JNLP Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?
0

JNLP (Java Network Launching Protocol) dosyası, Java uygulamalarının web tarafından başlatılmasını sağlar. JNLP dosyası, Java Web Start teknolojisi kullanılarak oluşturulur ve uygulamanın gerekli kaynaklarını (Java sürümü, bağımlılıklar, dosyalar vb.) içerir. Bu dosya, kullanıcının uygulamayı çalıştırmak için Java Virtual Machine’i (JVM) kurmasına gerek kalmaksızın, uygulamayı çalıştırmak için gerekli tüm bilgileri içerir.

JNLP dosyaları genellikle .jnlp uzantısı ile kaydedilir ve Web Tarayıcısı veya Java Web Start uygulaması aracılığıyla açılır. Bu dosya, kullanıcının uygulamayı çalıştırmak için Java’yı önceden yüklemesi gerekmez, aynı zamanda uygulamayı güncelleme veya yeniden yükleme işlemleri de otomatik olarak gerçekleştirilir.

JNLP Dosyası Nasıl Açılır?

JNLP dosyalarını açmak için iki yöntem kullanabilirsiniz:

  1. Web tarayıcısı aracılığıyla: JNLP dosyasını açmak için bir web tarayıcısını kullanabilirsiniz. Tarayıcınız, Java Web Start uygulamasını otomatik olarak indirir ve uygulamayı çalıştırır. Bu işlem için tarayıcınızda Java eklentisi yüklü olması gerekir.
  2. Java Web Start uygulaması aracılığıyla: JNLP dosyasını Java Web Start uygulamasına sürükleyin veya “File” > “Open” seçerek açın. Uygulama, dosyadaki bilgileri okur ve uygulamayı çalıştırır.

Her iki yöntemde de, uygulama çalıştırılmadan önce, bilgisayarınızda Java Virtual Machine’in (JVM) kurulu olması gerekir. Eğer JVM yüklü değilse, Java Web Start uygulaması otomatik olarak JVM’yi indirir ve kurar.

JNLP Dosyası Mobil’de Nasıl Açılır?

Mobil cihazlarda JNLP dosyalarını açmak için genellikle iki yöntem kullanılır:

  1. Java uygulaması aracılığıyla: Mobil cihazınıza Java uygulaması kurun. Ardından, JNLP dosyasını uygulama içinde açın ve uygulamayı çalıştırın. Bu yöntem için cihazınızda Java desteğinin olması gerekir.
  2. Android Emulator aracılığıyla: Android Emulator uygulamasını indirin ve kurun. Bu uygulama, Android işletim sistemi üzerinde çalışan bir sanal cihaz sağlar. Emulator üzerinde Java ve Java Web Start uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. JNLP dosyasını emulator içinde açın ve uygulamayı çalıştırın.

Mobil cihazlar için desteklenen JNLP uygulamaların sayısı oldukça azdır, Bu nedenle, JNLP dosyalarını açmak için genellikle bir bilgisayar ve Java Web Start uygulaması kullanılır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir