1. Anasayfa
 2. Eğitim

İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da Lisans Eğitimi
0

İtalya’da lisans eğitimi, üniversitelerde genel olarak 3 yıl süren bir eğitim sürecidir. İtalya’da lisans eğitimi, öğrencinin okumak için seçtiği bölüme göre değişiklik göstermektedir. Bu seçilen bölümle birlikte öğrencinin lisans eğitiminde aldığı ders saatleri ve ders sayısı değişkenlik göstermektedir. Sizlerde İtalya’da lisans eğitimi almak istiyorsanız profesyonel olarak hizmet sağlayan Pavaedu firması ile iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da lisans eğitimi, üniversiteler tarafından verilir ve öğrencilerin lisans diploması almalarını olanak sağlamaktadır. Öğrencilere mezun olduktan sonra verilen bu diploma ile birlikte, öğrencinin bir bölümü başarıyla tamamladığını ve ilgili alanda bir eğitim aldığını göstermektedir. Öğrencinin almış olduğu diploma ve lisans eğitimi, öğrencilerin ilgili alanda mesleki beceri ve bilgi edinmelerine yardımcı olur ve öğrencileri çeşitli mesleklerde çalışmaya hazır hale getirmektedir.

İtalya’da Devlet Üniversiteleri Kabul Şartları

Türkiye’den İtalya’daki devlet üniversitelerinde okumak için öğrencilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Aşağıda bu şartlar genel olarak anlatılmıştır. İtalya’da devlet üniversitesinin kabul edilmenin detayları ile ilgili Pavaedu firması ile iletişime geçebilir ve tüm detayları bir uzmandan öğrenebilirsiniz.

 1. Öğrencilerin İtalyancayı yeterli düzeyde konuşma, yazma ve anlama becerisine sahip olması gerekir. Bu şart, öğrencinin İtalyanca diline yönelik bir sınavdan geçmiş olması veya İtalya dilinde bir dil eğitimi almış olması şeklinde değerlendirilebilir.
 2. Öğrencinin Türkiye’de aldığı lise diplomasının İtalya’da geçerli bir lise diplomasına dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu şart, öğrencinin Türkiye’de aldığı lise diplomasının İtalya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınması ve geçerli bir İtalya lise diplomasına dönüştürülmesi şeklinde olmaktadır.
 3. Öğrencinin İtalya’daki üniversiteye girdiği bölüm için gereken önkoşulları yerine getirmiş olması gerekir. Bu şart, öğrencinin Türkiye’de aldığı eğitimin İtalya’daki eşdeğer bir eğitim ile eşleştirilebilmesi şeklinde değerlendirilebilir.
 4. Öğrencinin İtalya’daki üniversiteye girdiği bölüm için yapılacak olan seçme sınavına girmesi ve başarılı olması gerekmektedir. Bu sınav, öğrencinin ilgili bölüm için gereken bilgi ve becerilere sahip olup olmadığını değerlendirmek için yapılmaktadır.
 5. Öğrencinin İtalya’da bir üniversiteye girdiği takdirde, İtalya dilinde eğitim alacağı için İtalya diline yönelik bir dil eğitimi alması gerekebilir. Bu eğitim, öğrencinin İtalya dilini yeterli düzeyde konuşma, yazma ve anlama becerisine sahip olmasını sağlar.
 6. Öğrencinin İtalya’da kalış süresi boyunca geçerli bir vize veya ikamet izni bulunması gerekmektedir. Öğrencinin Türkiye’den İtalya’ya giriş yaparken gerekli vize ve ikamet izinlerini alması gerekmektedir. Bu belgelere sahip olmayan bir öğrenci maalesef ki İtalya’da üniversite okumanın en önemli koşullarından birini yerine getirmemiş sayılacaktır.
 7. Öğrencinin İtalya’da üniversite eğitimini tamamlamak için gereken ücretleri ödemesi gerekir. Bu ücretler, öğrencinin üniversiteye girdiği bölüme ve üniversitenin konumuna göre değişiklik göstermektedir. Öğrencinin üniversite ücretlerinin yanı sıra İtalya’da yaşam maliyetlerini de (yemek, barınma, faturalar, yol ücretleri vb.) karşılaması gerekmektedir.

İtalya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

İtalya’da 90’dan fazla devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversitelerin birçoğu İngilizce olarak eğitim vermektedir. İngilizce olarak eğitim veren bazı üniversiteler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

 • Torino Üniversitesi
 • Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi
 • Trento Üniversitesi
 • Siena Üniversitesi
 • NABA Sanat Akademisi
 • Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi
 • Milano Üniversitesi
 • Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi
 • Firenze Üniversitesi
 • Bocconi Üniversitesi
 • Roma La Sapienza Üniversitesi
 • Trieste Üniversitesi
 • Parma Üniversitesi
 • Padova Üniversitesi
 • Bologna Üniversitesi

Bu üniversitelerin birçoğu, İngilizce dil eğitimi veren farklı programlar sunmaktadır. Örneğin; bazı üniversiteler İngilizce dil eğitimi veren lisans ve yüksek lisans programları sunarken bazı üniversiteler ise İngilizce dil eğitimi veren özel kurslar düzenlemektedir. Öğrencilerin hangi tür programa katılacağını seçmek için üniversitelerin web sitelerini ziyaret edebilir veya profesyonel bir eğitim danışmanlığı firmasından yardım alabilir. Sizlerde profesyonel olarak eğitim danışmanlığı hizmeti veren bir firma arıyorsanız pavaedu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Fiyatları

İtalya’da üniversite fiyatları birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Üniversitelerin fiyatlarının değişiklik göstermesinin faktörleri arasında üniversitenin türü, yeri ve ders planı gibi birçok faktör bulunmaktadır. İtalya’da bulunan üniversitelerde öğrenim ücretleri, ülke içinde ve yurt dışında yaşayan öğrenciler için farklı olabilir. Öğrenim ücretleri, üniversite tarafından belirlenen tasarruf öğrenci bursları ve öğrenci kredileri gibi öğrenci yardımı programlarıyla da büyük bir ölçüde fiyat olarak azaltılabilir.

İtalya’daki üniversite fiyatlarının net olarak bir fiyatını söylemek maalesef ki zor olsa da İtalya’da üniversite fiyatları genel olarak yaklaşık 1.500-3.500 EURO (Bu fiyatlar yıldan yıla farklılık gösterebilmektedir.) arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Yükseköğretim kurumlarının bazıları öğrenim ücretleri için öğrenci bursları veya krediler sunabilmektedir. Bu nedenle üniversitelerin sunduğu avantajları öğrenebilmek için direkt olarak üniversitelerle iletişim kurmanız oldukça önemlidir.

İtalya’da Bilgisayar Mühendisliği Okumak

İtalya, Avrupa’da yer alan bir ülke ve bilgisayar mühendisliği okumak için iyi bir seçenek olabilir. İtalya’da birçok prestijli üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin birçoğu bilgisayar mühendisliği programları sunmaktadır. Bu programlar genellikle lisans ve yüksek lisans seviyesinde sunulur ve öğrencilerin bilgisayar sistemleri, yazılım geliştirme, veri yönetimi ve benzeri konular hakkında eğitim almalarını sağlar.

İtalya’da bilgisayar mühendisliği okumak için öğrencilerin genellikle matematik, fizik ve benzeri sayısal derslerde başarılı olmaları beklenir. Ayrıca, öğrencilerin İtalyanca veya İngilizce dilini iyi seviyede bilmeleri gerekmektedir, çünkü programlar genellikle bu dillerde sunulur.

İtalya’da bilgisayar mühendisliği okuyan öğrenciler, mezun olduktan sonra çeşitli sektörlerde çalışabilirler. Örneğin, yazılım geliştirme, veri yönetimi, bilgi teknolojisi hizmetleri ve benzeri alanlarda çalışma imkanı bulabilirler. Ayrıca, İtalya’da bulunan birçok bilgi teknolojisi şirketi de öğrencilerin mezun olup olmadığına bakmaksızın çalışmaya ihtiyaç duymaktadır ve bu nedenle İtalya’da bilgisayar mühendisliği okuyan öğrenciler iş imkanı bulma konusunda zorluk çekmeyebilirler.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir