1. Anasayfa
  2. Rehber

İşlemciye Ne Kadar Termal Macun Uygulanmalıdır?

İşlemciye Ne Kadar Termal Macun Uygulanmalıdır?
0

İşlemcinin neden termal macuna ihtiyaç duyduğunu ve yüksek sıcaklıklardan muzdarip bilgisayar elemanlarına ne kadar uygulanması gerektiğini söylüyoruz. Termal macun nasıl sürülür adlı makalemizi okuyun.

Termal Macun Nedir? Neden Gereklidir?

Termal macun nasıl sürülür?, termal yağ (termal macun), bir bilgisayarda aşırı ısınan mikroçiplere yerleştirilen özel bir çözümdür. Eğer böyle bir macun kullanmazsanız, o zaman termoregülasyon ihlal edilir ve bununla birlikte aşırı ısınma riski de artar.

Termal arayüz fabrikada uygulanır, ancak zamanla özelliklerini kaybeder. Macun yavaş yavaş kurur, miktarı düşer. İşlemci sıcaklığı bu nedenle artıyor ve bu da hemen bir sürü sonuçla doluydu:

  • Bilgisayar yavaşlamaya ve aşırı ısınmadan dolayı çökmeye başlar;
  • İşlemcinin başarısız olma ihtimali var (basitçe yanabilir).

Genel olarak, bir bilgisayar termal macun olmadan yaşayamaz, bu nedenle her durumda uygulamanız gerekir. “Termal arayüzün ne kadar uygulanması gerektiği ve tam olarak nasıl” sorusu hala devam ediyor. Şimdi termal macun nasıl sürülür hep birlikte görelim.

Termal Macun Nasıl Uygulanır?

  • Termal yağın dikkatlice uygulanması gerektiği görüşünde:
  • Önce küçük bir miktar macun sıkılır.
  • Sonra mikroçip üzerinde ince bir tabaka ile yayılır.
  • Sonra bu prosedür tekrarlanır.

Bu, alanı doldurarak düz bir yüzey oluşturmak ve onu aşırı ısıya karşı korumak için yapılır, bu da normal ısı tahliyesine müdahale eder.

İşte taze termal yağın mikroçipte göründüğü gibi. Öte yandan, birçok kullanıcı sadece devasa bir macun tabakası atıyor, hafifçe hizalıyor ve radyatör gövdesinin altından tüm fazlalıkları sıkarak, hiç rahatsız etmeden üstüne bir radyatör koyuyor. Ve bu yöntem de işe yarıyor. Radyatörün altından az miktarda macun sürünürse korkunç bir şey olmaz. Kolayca silinebilir ve her şey temiz olacak.

Ne kadar macun uygulamanız gerekiyor?

Burada da kalıplaşmış ve garip kurallar yoktu. Termal gresin mümkün olduğu kadar temiz ve küçük olması gerektiğine inanan çok sayıda kullanıcı var. Ancak başka bir görüş var.

Her zaman bu kadar küçük bir miktarla başlamanızı ve çipin her yerine yaymanızı önerirler. Çok açgözlü.
Termal macun tabakasının kalınlığının işlemcinin sıcaklığının düşmesi sonucu oldukça fazla sayıda test yapıldı. Evet, gerçekte fark çok büyük değil. Genellikle, kalın bir termal ara yüz tabakası ile kaplanmış yongalar, daha küçük katmanın üzerinde durduğundan yaklaşık 2 derece daha az ısınır.

Bulgular

İstediğiniz kadar termal macun koyun. Asıl mesele fazla ileri gitmemek ve sağduyu çerçevesinde hareket etmektir. Ama onun için üzülmemelisin. İşlemciye ne kadar yumuşak uygulandığı konusunda endişelenmemelisiniz. Pratik olarak herhangi bir rol oynamıyor. Termal arayüzün kendisine daha iyi dikkat edin. Yeterince yüksek kaliteli ve etkili olması çok daha önemlidir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir